Tarifler

Kuymak nasıl yapılır? Tadına doyamayacağınız tarif

Kuymak nasıl yapılır? Bugün sizinle en doyurucu yemek olan kuymak yapacağız. Bayağı bir tartışma var internet camiasında Mıhlama mı? kuymak mı? Biz kendi bildiğimizi sizi aktaracağız. Bizim bildiğimiz peynirli çok olursa mıhlama, mısır unu çok olursa kuymak adı veriliyor. Tabii bölgeye göre de değişebilir Rize’deki insanlar Mıhlama söyler iken Trabzon’dakiler kuymak diyebilir. Bizim bildiğimiz bu şekilde. Bugün sizlere tam ölçüde vereceğiz. İlk kez yapacak olanlar varsa sıkıntı yaşamasınlar.

Biz malzemelerimizi hepsini Rize’den getirdik. Bu arada iyi bir malzeme kullanmanız iyi bir kuymak yapmanız için çok önemli. Lütfen malzemeden mümkünse en iyisini kullanın. 2 yemek kaşığı tereyağı kullanacağız. 2 yemek kaşığı mısır unu. 250 gram tel peynir. Kuymak yaparken kolot peyniri de kullanılıyor, tel peyniri de kullanılıyor ama siz evde varsa taze kaşar, eski kaşar, dil peyniri bunları bile kullanabilirsiniz. Peynirin tuz oranına göre de tuz ekliyoruz. Mutlaka tuzu dikkatli ekleyin. Çünkü mesela peyniriniz çok tuzludur ve bir çay kaşığı tuz eklemeniz gerek. 250 milim Yani bir buçuk su bardağı da suyunuz olsun. Her mısır ununun su kaldırma oranı farklı olur. Suyu yavaş yavaş etkileyeceksiniz. Bir püf noktası daha var.

Kuymak nedir?

Lütfen kuymağı bakır tavada yapın. Eğer elinizde böyle kalın, iyi bir bakır yoksa çelik tava kullanın. Telefonlardan, seramiklerden uzak durun. Gerçekten kuymağın özelliğini öldürüyor. Çünkü kuymağın özelliği nedir? Pişirdikten sonra yağ yüzüne vurana kadar ocakta tutacaksınız ki dibi sarsın. Dibini sıyırmak hayattaki en güzel duygulardan biri ?. En lezzetli yeri tavanın dibidir. Bunun için biz bunu ince tavalarda yakalayamıyoruz. Çok çabuk dibi yanıyor. üzerine yağ çıkmadan dibi yanlış oluyor ve tadı bozuluyor ama kalın bir tava kullanırsanız istediğiniz sonucu yakalayabilirsiniz. Kuymak nasıl yapılır? sorumuza cevap aldığımıza göre kuymak yapımına geçebiliriz.

Kuymak nasıl yapılır?

Malzemeler 3-4 kişilik

  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı mısır unu
  • 1 su bardağı su (200ml)
  • 250gr tel peyniri (kolot peyniri de olur yada uzayan başka bir peynir)
  • 1 çay kaşığı tuz(peynirin tuzuna göre tuz oranını ayarlamalısınız)

Tavanızı ocağınıza yerleştirin. Tere yağını tavaya alın. Mısır unu kavrulmuş olanları da satılıyor ama biz sizin kavrulmamış alıp kendinizin kavurmasını tavsiye ederiz çünkü o kavrulmuş satılanlarda bir acılık olabiliyor. Bu da kuymağın tadını etkiliyor. Tereyağı eridikten sonra 2 yemek kaşığı dolusu mısır ununu ekleyin. Kavurmaya başlayın. Kuymak hem çok besleyici hem de çok lezzetli bir yemek. Çok tok tutuyor. Hangi öğünde yiyeceğiniz size kalmış. her öğünede yakışıyor. Mısır ununun rengi dönene kadar kavurun ama tabii ki mısır ununu yakmamaya dikkat edeceksiniz. Mısır ununuzun rengi dönmeye başladığı zaman suyunu vermeye başlayın. Kullanacağımız su mutlaka oda sıcaklığında olacak. Sıcak su eklemiyoruz kuymağa. Bir yandan da karıştırın. Yarım su bardağına ayırın. Tuzunu da ekleyin. Topaklanmaması için sürekli karıştırınız. Birazdan katılaşmaya başlayacak. Ona göre kıvamını ayarlayın. Bir bardak su 2 kaşık mısır ununa yetiyor.

Kuymak nedir?

Kıvama geldikten sonra ocağımızın altını biraz kısın. Peynirlinizi yemeğin için eklemeye başlayın. Peynirleri ekledikten sonra bir süre karıştırmayın. Biraz peynirlerin erimesini bekleyin. Ölçüler tam dediğimiz gibi. Peynirleri iyice yemeğin içine gömün. Ocağınızın altıda orta ateşte olsun. Kuymak piştikçe tereyağı yüzüne vuracak tavanın. Tavanın dibini de peynir saracak. Muhteşem bir lezzet çıkacak ortaya. Bu yüzden bu şekilde hiç dokunmadan bekleyin. 3-4 dakika geçtikten sonra hafifçe kaşıkla karıştırıyoruz. Kontrol edin peynirlerimiz edilmeye başlamışsa, tavanın dibi sarmaya da başlamışsa, bütün tereyağı tavan üst kısmına çıkmışsa, peynirler erimişse, tavanın dibi de sarmışsa Muhteşem?. Ocağın altını kapatın. Kuymağınız hazır. Peynir de mükemmel gibi bir şekilde eriyor ve kaşık ile aldığınız zaman peynir uzuyor. Çok güzel bir görüntü oluyor. Afiyet olsun. Buradan Özlem hanıma çok teşekkürlerimizi iletiyoruz. Kuymak nasıl yapılır? nasıl yapılır? yazımız bu kadardı. Diğer yazımız olan arabaşı tarifi yazımızda dikkatinizi çekebilir.

Başa dön tuşu