Diyet

Hindistan Cevizi Suyu İçilir Mi?

Hindistan cevizi suyu içilir mi? Hindistan cevizi suyu, içecek olarak tüketildiğinde çoğu yetişkin için olası güvenlidir. Bazı kişilerde dolgunluğa veya mide rahatsızlığına neden olabilir. Ancak bu nadirdir. Büyük miktarlarda hindistan cevizi suyu kandaki potasyum seviyelerinin çok yükselmesine neden olabilir.

Hindistan cevizi suyu son birkaç yıldır popülerlik kazanmıştır, ancak “doğanın spor içeceği” olarak adlandırılan bu içecek yüzyıllardır ortalıkta dolaşmaktadır.

Elektrolitler ve aromayla paketlenmiş hindistan cevizi suyu, genç hindistancevizinin içinde bulunan berrak sıvıdır ve bir dizi sağlık yararına sahiptir.

Kremsi beyaz bir tonu olan ve gerçek hindistan cevizi eti içeren hindistancevizi sütünden farklıdır.

Beslenme gerçekleri ve sağlık yararları dahil tropikal içecek hakkında bilmeniz gereken her şey burada. Hindistan cevizi suyu içilir mi sorumuza cevap aldığımıza göre Hindistan cevizi suyunun bir de besin değerlerine bakalım.

Hindistan Cevizi Suyunun Besin Değerleri

 • Porsiyon Boyutu: 8
 • Kalori: 45
 • Toplam Yağ: 0g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 25mg
 • Potasyum: 470mg
 • Toplam Karbonhidrat: 11g
 • Toplam Şeker: 11g
 • Protein: 0g
 • Kalsiyum: % 4 DV
 • Magnezyum: % 4 DV
 • Fosfor: % 2 DV

Hindistan Cevizi Suyu Sağlığa Faydaları

Hinditan cevizinin saça faydaları saymakla bitmiyor.

Egzersiz Sonrası Toparlanmaya Yardımcı olur

Hindistan cevizi suyu içilir mi

Hindistan cevizi suyu potasyum, sodyum ve magnezyum dahil olmak üzere çeşitli elektrolitlerde bol miktarda bulunur.

Özellikle yaz aylarında daha fazla yoğun bir terleme seansınız varsa,  diyetisyen Maggie Michalczyk, hindistancevizi suyundaki elektrolitlerin sıvı dengesini düzenlemeye, dehidrasyonu önlemeye ve hatta uygun kas fonksiyonunu sağlamaya yardımcı oluyor diye söylüyor.

Tabii ki, antrenman sonrasında da yeterince karbonhidrat ve protein ile yakıt ikmali yaptığınızdan emin olmak isteyeceksiniz.

Kan Basıncını Ve Felç Riskini Azaltmaya Yardımcı Olur

Muzlar, yüksek potasyum sayımlarıyla ünlüdür, ancak sadece bir fincan hindistancevizi suyu, orta boy bir muzdan daha fazla potasyum içerir. Araştırmalar, potasyum açısından zengin diyetlerin kan basıncını düşürerek ve hatta felce karşı koruyarak kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Hindistan cevizi suyu içilir mi tabikki baksanıza felçi önlüyor.

İyi Bir Sindirimi Destekler

Michalcyzk, hindistan cevizi suyunun hareket etmeye devam etmesine ve kabızlığı önlemeye yardımcı olan bir mineral olan magnezyum içerdiğini söylüyor.

Hastaysanız Yardımcı Olur

Hastaysanız, vücut kusma ve ishal nedeniyle muazzam miktarda sıvı kaybedebilir.

Michalcyzk, bu senaryoda hindistan cevizi suyunun hidrasyon durumuna yardımcı olabileceğini ve elektrolitleri normal sudan daha iyi dengeleyebileceğini belirtiyor.

Sağlıklı Cildi Teşvik Edebilir

Uygun hidrasyon eksikliği, kuru, gergin ve hatta pul pul cilde neden olabilir.

Hindistan cevizi suyu içmek, kan dolaşımını ve cildi parlaklaştıran günlük hidrasyon ihtiyaçlarınıza katkıda bulunabilir.

Bazı hindistan cevizi suyu çeşitleri, çok sayıda antioksidan özelliğe sahip olan ve doğal olarak kolajen sentezini uyaran, cildinizin sıkı ve genç görünmesine yardımcı olabilecek C vitamini ile güçlendirilmiştir.

Şekerli İçeceklere Harika Bir Alternatifdir

image 2021 02 24T235932.449

Şekerli suları ve gazlı içecekleri atlayın ve bunun yerine hindistan cevizi suyuna uzanın, diyor Michalczyk.

Şekerle tatlandırılmış içeceklerin aksine, hindistancevizi suyunda genellikle çok az ilave şeker bulunur veya hiç yoktur (aromasız çeşitlerde).

Bu, şeker hastaları veya ilave şeker tüketimini azaltmak isteyen kişiler için mükemmel bir seçimdir.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Hindistan cevizi suyu içilir mi sorunuza en iyi yanıt bu olabilir. Vücuttaki her hücreyi beslemek ve metabolik hızınızı optimize etmek için uygun hidrasyon gereklidir.

Birçok insan açlık için susuzluğu karıştırır, bu da onları aşırı yemeye sevk eder ve bu da kilo almaya neden olabilir.

Hindistancevizi suyunun sade sudan daha fazla kalori olmasına rağmen, kalorisi soda ve meyve suyu gibi diğer içeceklerden önemli ölçüde daha düşüktür.

Bu basit değişim, hafta boyunca kalorileri azaltmanıza yardımcı olabilir.

Akşamdan Kalma Yardımcısı

Mutlu saatte biraz fazla şarap, ertesi gün susuz ve sisli hissetmenize neden olursa, Michalczyk, buzdolabınızda hindistan cevizi suyunu saklamak için bir öneri sunar.

İçmenin tükenmiş olabileceği ve büyük bir susuzluk giderici olabilecek elektrolitlerin yenilenmesine yardımcı olacağını söylüyor.

Hindistan Cevizi Suyunun Dezavantajları

Hindistan cevizi suyu içilir mi

Her gün hindistan cevizi suyu içmenin iyi olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Genel popülasyon için, hindistan cevizi suyunun tüketilmesi genellikle güvenli kabul edilir ve lezzetli bir doğal elektrolit kaynağı sağlar. Ancak dikkat edilmesi gereken birkaç istisna var.

Böbrek yetmezliğiniz varsa, potasyum içeriği yüksek olduğu için hindistan cevizi suyu içerken dikkatli olmanız gerekir. Bu besin normalde vücut için sağlıklı olsa da, böbrekler yetersiz kaldığında artık fazla potasyumu kaldıramazlar. Böbrek yetmeziğiniz varsa hindistan cevizi suyu içmemelisiniz.

Hindistan cevizi suyu, düzenli olarak tüketilirse beklenmedik ancak önemli bir potasyum kaynağı sağlayabilir.

Yatmadan Önce

Hindistan cevizinin tatlı ve hoş kokusunun, kaygıyı azaltmaya yardımcı olan ve kalp atışımızı yavaşlatan psikolojik bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

Stresle savaşmak ve zihninizi sakinleştirmek için yatağa gitmeden önce biraz hindistan cevizi suyu için.

Dahası, yatmadan önce hindistancevizi suyu içmek tüm toksinleri atmanıza ve idrar yolunuzu temizlemenize yardımcı olabilir, böylece enfeksiyonları ve böbrek problemlerini önleyebilir.

Yemek Öncesi Ve Sonrası

Hindistan cevizi suyu içilir mi

Yemekten önce ferahlatıcı bir bardak hindistancevizi suyu içmek sizi tok yapar ve böylece aşırı yemeyi önler.

Düşük kalorilidir ve mideyi rahatlatır.

Hindistan cevizi suyu içmek sindirim görevi görür.

Hızlı sindirime yardımcı olur ve yemeklerden sonra şişkinliği önler.

Düzenli olarak hindistan cevizi suyu tüketimi vücudunuzdaki elektrolit dengesini korumaya yardımcı olur ve böylece kan basıncınızı kontrol altında tutar ve sindirim fonksiyonlarını iyileştirir.

Hindistan Cevizinin En Önemli 10 Faydası

 • Bağışıklık sistemi sağlığını destekler: anti-viral, antibakteriyel, anti-fungal ve anti-parazittir.
 • Doğal bir hızlı enerji kaynağı sağlar ve fiziksel ve atletik performansı artırır.
 • Besinlerin, vitaminlerin ve minerallerin sindirimini ve emilimini iyileştirir
 • İnsülin azaltılması ve erken yaşlanmaya ve dejeneratif hastalığa neden olan serbest radikallerin uzaklaştırılması yoluyla vücudu kanserlerden korumaya yardımcı olur.
 • Kalp hastalığı riskini azaltır ve iyi kolesterolü (HDL) iyileştirir.
 • Tiroid fonksiyonunu geri yükler ve destekler.
 • Böbrek hastalığına ve mesane enfeksiyonuna karşı korumaya yardımcı olur.
 • Kilo vermeyi teşvik eder.
 • Saç ve cildin sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olur, kırışıklıkları, sarkmaları, yaşlılık lekelerini önler ve güneşten korunma sağlar.
 • Diyabetle ilişkili insülin salgısını ve semptomları iyileştirir.

Hindistan cevizi suyu içilir mi yazımız bu kadardı. Diger yazımız olan aç karnına sade nescafe zayıflatır mı yazımız dikkatinizi çekecektir.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu