Sağlık

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları Neler?

Hindistan cevizi yağının saça faydaları neler? Saçınız İçin Hindistan Cevizi Yağı, Yararları, Kullanım Alanları ve İpuçları.

Hindistan cevizi yağı son derece çok yönlü bir sağlık ve güzellik ürünüdür.

İnsanlar bunu yemek pişirmekten ve temizlemekten ciltlerini nemlendirmeye ve makyajlarını çıkarmaya kadar her türlü şey için kullanıyor .

Bazı insalar saçlarının sağlığını ve durumunu iyileştirmek için genellikle hindistancevizi yağı kullanır.

Bu makale saçınızda hindistan cevizi yağı kullanmanın artılarını ve eksilerini sizlere gösterecek.

Günlük Bakım Uygulamaları Saçınıza Zarar Verebilir

Yıkama, fırçalama ve şekillendirme gibi günlük bakım uygulamaları saçınıza zarar verebilir ve saçınızın kıvırcık, kırık ve kuru görünmesine neden olabilir.

Bunun neden olduğunu anlamak için saçınızın yapısı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekir.

Saçınız üç katmandan oluşuyor:

  • Medulla: Bu, saç telinin yumuşak, orta kısmıdır. İlginç bir şekilde, kalın saç büyük miktarda medulla içerirken ince saçta neredeyse hiç yoktur.
  • Korteks: Bu, saçınızın en kalın tabakasıdır. Saçınıza rengini veren çok sayıda lifli protein ve pigment içerir.
  • Kütikül: Kütikül, saçınızın sert ve koruyucu dış tabakasıdır.

Saçınızı yıkamak, şekillendirmek ve renklendirmek kütiküllere zarar verebilir ve saç gövdesinin merkezi kısımlarını koruyamaz.

Bu, saçınızın korteksini oluşturan lifli proteinlerin bir kısmını kaybetmenize, saçınızın ince, kırılgan ve kırılmaya yatkın olmasına neden olur.

NE ÖĞRENDİK?

Saçınızı yıkamak, fırçalamak, renklendirmek ve şekillendirmek yapısına zarar vererek kırılmaya daha yatkın hale getirebilir.

Hindistan Cevizinin Saça Faydaları Neler?

Hindistan cevizi yağı, ağırlıklı olarak laurik asit adı verilen orta zincirli bir yağ asidinden oluşur ve bu saça fayda sağlar.

Bu, hindistan cevizi yağına uzun, düz bir yapı kazandırır ve bu daha kolay saç gövdesine derinlemesine nüfuz etmesine olanak tanır.

Hindistan cevizi yağının, protein kaybını azaltmak ve sağlıklı görünmesini sağlamak için saçınızda kullanabileceğiniz en iyi yağ olduğu söylenir.

Hindistan cevizi yağının mevcut popülaritesi göz önüne alındığında, bunu bir eğilim olarak görmezden gelmek kolay olacaktır.

Ancak bu iddianın arkasında bazı kanıtlar var.

Bir çalışmada saçı yıkamadan önce veya sonra hindistan cevizi, ayçiçeği veya mineral yağ sürmenin etkileri incelenmiştir.

Saç sağlığını korumak için hangi yağın en iyisi olduğunu görmek için araştırmacılar, bu tedavilerin her birinin ardından saçın kaybedilen protein miktarını ölçtüler.

Saç yıkamadan önce veya sonra uygulandığında hindistancevizi yağının protein kaybını önlemede hem mineral hem de ayçiçek yağlarından daha iyi olduğunu buldular.

Aslında, hindistancevizi yağı tüm çalışmalarında zirveye çıktı ve hasar görmemiş, ağartılmış, kimyasal işlem görmüş ve UV’ye maruz kalmış saçlarda protein kaybını azalttı.

Öte yandan, hem mineral hem de ayçiçek yağları bu etkiye sahip değildi ve saçtan protein kaybını azaltmada etkili olmadığı görüldü.

Hindistan cevizi yağının kimyasal yapısının, saçı koruma konusundaki üstün yeteneğinin arkasında olduğu düşünülmektedir.

Ayçiçek yağı, çoğunlukla çok daha hacimli bir yapıya sahip olan linoleik asit içerir, bu nedenle saç tarafından o kadar kolay emilmez.

Bu, mineral yağ ve ayçiçek yağı gibi yağların saçı kaplayabileceği, ancak aynı zamanda saç dibinde emilmediği anlamına gelir

NE ÖĞRENDİK?

Yıkamadan önce saça uygulandığında, hindistancevizi yağının protein kaybını ayçiçeği ve mineral yağlardan daha fazla azalttığı gösterilmiştir.

Yıkamadan Önce veya Sonra Saçınıza Yağı sürme Hasarı Önlemeye Yardımcı Olur

Hindistan Ceviz Yağı Saça Faydaları

Saçınızın zarar görmesini önlemek için yağ sürmenin birkaç yolu vardır.

Birincisi, yıkanmadan önce saçınıza yağ uygulamak, yıkama sırasında ve ıslakken oluşacak hasar miktarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Size ilginç gelebilir ama saç ıslakken çok zarar görebilir.

Bunun nedeni, su emdiğinde meydana gelen ince, yapısal değişikliklerdir.

Saçınızı ıslattığınızda, kalın, merkezi korteks suyu emer ve kabararak kütikülde yapısal bir değişikliğe neden olur.

Saç kütikülü aslında saçınızın kök ucuna doğru tutturulmuş ve uca doğru işaret eden düz, üst üste binen pullardan oluşur.

Saçınızın korteksi suyu emdiğinde ve şiştiğinde, bu pullar dışarı doğru itilir, böylece yapışırlar.

Bu, ıslak saçın özellikle fırçalarken veya şekillendirirken zarar görmesini çok daha kolay hale getirir.

Saçınıza yıkamadan önce yağ sürmek, kıl gövdesi tarafından emilen su miktarını ve kütikülün “yapışma” derecesini azaltabilir.

Bu, ıslakken daha az zarar görmesini sağlar.

İkincisi, saçınızı yıkadıktan sonra yağla kaplamak saçınızın daha yumuşak ve pürüzsüz olmasına yardımcı olur.

Bu, şekillendirmeden kaynaklanan sürtünme miktarını azaltır ve saçınızın takılma ve kırılma olasılığını azaltır.

NE ÖĞRENDİK?

Saçınız ıslakken zarar görmeye en açık haldedir. Saçınıza hem yıkamadan önce hem de sonra yağ sürmek, saçınızın zarar görmesini önlemeye yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Yağı Saçınızı Daha Uzun Uzatmanıza Yardımcı Olabilir

Pek çok insan uzun, pürüzsüz ve parlak saçlar uzatmak ister.

Bununla birlikte, şekillendirme, tımarlama, hava koşulları ve kirleticiler nedeniyle saçınızda oluşan günlük aşınma ve yıpranma saçınıza zarar verebilir.

Bu, uzun saçların uzamasını zorlaştırabilir çünkü saçınız uzadıkça daha yıpranabilir ve yorulabilir.

Hindistan cevizi yağı saçlarınızı daha uzun süre uzatmanıza yardımcı olabilir:

Saçınızı nemlendirir ve kırılmayı azaltır

Saçınızı ıslakken protein kaybından ve hasardan korumak

Saçınızı rüzgar, güneş ve duman gibi çevresel zararlardan korumak

Hindistan cevizi yağından en iyi şekilde yararlanmak için, muhtemelen onu güzellik rejiminizin düzenli bir parçası yapmanız gerekecek.

NE ÖĞRENDİK?

Hindistan cevizi yağı, günlük yıpranma ve yıpranmanın saçınıza verdiği zararı azaltır. Saç bakımı rutininizde hindistancevizi yağı kullanmak daha uzun ve daha sağlıklı saçlar uzamasına yardımcı olabilir.

Hindistan Cevizi Yağının Saç İçin Diğer Faydaları

Hindistan cevizi yağının saça faydaları neler? biliyoruz ama daha hindistan cevizi ile uzun çalışmalar yapılmadı.

Olası faydalar şunları içerir:

Bit önleme: Küçük bir çalışma, bir spreyde anason ile birleştirildiğinde, hindistancevizi yağının baş biti tedavisinde kimyasal permetrinden% 40 daha etkili olduğunu buldu

Güneşten korunma: UV filtreleri saçınızı güneşin zararlarından korumaya yardımcı olabilir.

Bazı araştırmalar hindistancevizi yağının güneşten koruma faktörünün 8 olduğunu bulmuştur, bu nedenle saçınıza sürmek faydalı olabilir.

Kepek tedavisi: Kepek, kafa derisinde mantar veya mayanın aşırı büyümesinden kaynaklanabilir.

Özel olarak hindistancevizi yağını inceleyen hiçbir çalışma olmamasına rağmen, antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve kepek tedavisinde yararlı olabilir.

Saç dökülmesini önleme: Aşırı tarama, saç gövdesine zarar verebilir ve bu da aşırı durumlarda saç dökülmesine neden olabilir.

Hindistan cevizi yağı saçınızın iyi durumda kalmasına ve bunu önlemesine yardımcı olabilir.

Ayrıca hindistancevizi yağı tüketmenin sağladığı besinler nedeniyle saç sağlığı için faydalı olabileceği iddia ediliyor.

Ancak durumun böyle olduğuna dair çok az kanıt var

NE ÖĞRENDİK?

Hindistan cevizi yağı bitlerden kurtulmanıza, saçınızı güneşten korumanıza ve kepeği azaltmanıza yardımcı olabilir, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Hindistan Cevizi Yağının Saç Üzerinde Olumsuz Etkileri Var mı?

Hindistan cevizi yağının saça faydaları neler? bildiğimize göre zararlarına geçelim.

Hindistan cevizi yağının genellikle cildinize ve saçınıza uygulanması güvenli kabul edilir.

Ancak çok fazla kullanmak saçınızda ve saç derinizde yağ birikmesine neden olabilir.

Bu, özellikle çok ince saçlara sahipseniz saçınız yağlana ve matlaştırabilir.

Bundan kaçınmak için, sadece küçük bir miktarla başladığınızdan ve hindistancevizi yağını saçınıza orta bölümden uca sürerek başladığınızdan emin olun. Çok ince saçları olan kişiler, hindistan cevizi yağını saç derisine sürmekten tamamen kaçınmak isteyebilir.

Ayrıca, günde yaklaşık 50-100 saç telinin dökülmesi normal olsa da, birçok kişi hindistancevizi yağı kullandıklarında çok fazla saç kaybettiğini de bildirmiştir.

Ancak hindistancevizi yağı genellikle suçlu değildir. Yağın basitçe uygulanması, saç derinizden zaten ayrılmış olan saçların düşmesini sağlar.

NE ÖĞRENDİK?

Çok fazla hindistancevizi yağı kullanmak saçınızı yağlı hale getirebilir. Genellikle saç dökülmesine neden olmaz ancak daha önce kopmuş saçların kafa derinizden daha kolay düşmesine neden olabilir.

Güzel Saçlar İçin Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır

Hindistan cevizi yağının saça faydaları neler? yazımızın en önemli noktolarından biri bu meyveni kullanmak.

Saçınızın sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için hindistancevizi yağı kullanmanın birkaç yolu.

Saç kremi olarak: Saçınızı normal şekilde şampuanlayın ve ardından hindistancevizi yağını saçınızın ortasından uçlarına kadar tarayın.

Yıkama sonrası bir saç açıcı olarak: Saçınızı şampuanladıktan ve yumuşattıktan sonra, fırçalarken korumak için saçınıza biraz hindistancevizi yağı sürün.

Saç maskesi olarak: Saçınıza hindistan cevizi yağı sürün ve yıkamadan önce birkaç saat (hatta bir gece) bekletin.

Ön yıkamalı saç koruyucu olarak: Saçınızı yıkamadan önce hindistan cevizi yağını saçınıza sürün.

Saç derisi tedavisi olarak: Yatmadan önce az miktarda hindistancevizi yağı ile saç derinize masaj yapın. Bir gece bırakın ve sabah şampuanla yıkayın.

Bu teknikler size güzel, sağlıklı ve parlak saçlar vermek için düzenli olarak veya arada bir (saç tipinize göre) kullanılabilir.

İhtiyacınız olan hindistancevizi yağı miktarı saçınızın uzunluğuna ve türüne bağlı olacaktır. Çoğu insan, saçlarının yağlanmasını önlemek için saçlarının orta bölümünden saçlarının uçlarına kadar kapatacak kadar kullanır.

En iyi yaklaşım, ihtiyacınız olacağını düşündüğünüz en küçük miktarla başlamak ve ondan sonra yavaş yavaş artırmaktır.

Kısa veya çok ince saçlarınız varsa, bir çay kaşığı kadar ihtiyacınız olabilir. Bununla birlikte, uzun, kalın saçlı kişiler iki yemek kaşığı kadar kullanmak isteyebilir.

Ayrıca aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı hindistancevizi yağı türü vardır. Bazı insanlar, diyetlerinde de kullandıkları için işlenmemiş (rafine edilmemiş) hindistancevizi yağı seçmeyi tercih ederler.

Bununla birlikte, bir tür hindistancevizi yağının saçınız için diğerinden daha iyi olup olmadığına dair özel bir çalışma yoktur. Ek olarak, hem rafine edilmemiş hem de rafine edilmiş hindistancevizi yağı aynı nemlendirme özelliklerine sahiptir.

NE ÖĞRENDİK?

Hindistan cevizi yağı, size parlak ve sağlıklı saçlar vermek için saç kremi, saç maskesi veya saç derisi tedavisi olarak kullanılabilir.

Sonda geldiğimiz yer:

Hindistan cevizi yağı saçınız için mükemmel bir nemlendirici üründür.

Hasarı önlemek ve saçınızın parlak ve sağlıklı görünmesini sağlamak için saçınızı yıkamadan önce ve sonra kullanılabilir.

Hindistan cevizi yağının saça faydaları neler? yazımız bu kadardı.

Hindistan cevizi yağının saça faydaları neler? yazımızdan memnun kaldıysanız deneyimlerinizi yorumlara yazabilirsiniz.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu