Diyet

A Kan Grubu Diyeti Nedir? (İşe Yarıyor mu?)

A kan grubu diyeti nedir? Yiyecekleri faydalı, nötr ya da zararlı olarak sınıflandıran bir yeme sistemidir. Bir kişinin kan grubuna ve diğer faktörlere dayanır.

Kan grubu diyetleri kavramı öncelikle naturopatik doktor Dr. Peter J. D’Adamo tarafından “Eat Right 4 Your Type” adlı kitabında ortaya atıldı.

Farklı kan türlerinin genetik tarihimizin çeşitli noktalarında evrimleştiğini ve kan grubunuzun ne yediğinizi ve nasıl egzersiz yaptığınızı belirlemesi gerektiğini iddia ediyor.

Kesin kilo verdiren diyeti de denemelisiniz.

Doktor Dr. Peter J. D’Adamo’nun söylediği sözlere dikkat edelim. “Kan grubunuza zararlı yiyeceklerin aglütinasyon reaksiyonuna neden olduğunu iddia ediyor bu da, kan hücrelerinin birbirine yapışmasını sağlayarak hastalık riskini artırır.”

A Kan Grubu Diyeti ve D’Adamo söylediği sizler hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Kilo vermek istiyorsanız bu diyet sizlere yardımcı olabilir.

Lütfen okuyunuz

A Kan Grubu Diyeti Nedir? Doğru beslenme şekli nedir? Doğru beslenme şekli çok önemlidir. Sizlere bu konuda yardımcı olmaktan gurur duyuyoruz. Beslenme şeklinize dikkat etmeniz gerekiyor. Sizler için güncel bilgileri sunmaktayız. Sizden tek ricamız yazımızı aşağıda bulunan paylaş butonundan paylaşmanız ya da yorum yazmanız bu bizim büyümemiz için gerçekten çok önemli.

Kan grubuna göre yemek yemek

A kan grubu diyeti nedir

A kan grubu diyeti nedir? sorusuna cevap kan grubuna göre yemek yemek olacaktır. Kan grubu diyeti, uyum adı verilen bir rejim gerektirmektedir. Bu, “yararlı yiyecekler” yemeyi ifade eder. Yiyeceklerin içerdiği lektinlere ya da moleküllere bağlı şekilde her kan grubu için yararlı maddeler seçilir.

Bu diyette insanlar “salgılayanlar” ya da “salgılayıcı olmayanlar” olarak tanımlanabilir. Bu terimler, bir bireyin kan grubu antijenlerini vücut sıvılarına salgılama yeteneğini ifade eder.

Ne yediğiniz kısmen salgı durumunuza bağlıdır. Bu sebeple diyet kişiselleştirilmiş bir plan olarak bilinir.

Her kan grubu için besin oranları da verilmiştir. Bunlar, özellikle Afrika, Kafkasya ve Asya kökenli insanlar için tavsiye edilen oranlara bölünmüştür.

Kan gruplarının teorik kökenleri

image 2021 03 18T143627.543

Dr. D’Adamo’ya göre, A-pozitif kan grubu, tarım çağının ilk senelerinde yaygınlaştı. Bu kan grubuna sahip insanların sebzeleri ve karbonhidratları kolayca sindirebilmelerinin, ancak hayvansal protein ve yağları sindirmekte zorlanmalarının sebebi budur.

A-pozitif kan grubu diyeti evvela vejeteryandır. D’Adamo, bu kan grubuna sahip kişilerin kuvvetli bağışıklık sistemlerine sahip olmadığına ve endişeye yatkın olduklarına inanıyor. Diyet planı vaat ediyor:

 • kilogram kaybı
 • daha az hastalık
 • daha fazla enerji
 • çok daha iyi sindirim

Herhangi bir diyette olduğu gibi, insanlar kilogram vermek ya da diğer sağlık faydaları için bu planı deneyebilirler. Bu diyeti deneyen kişiler kilo kaybı ve düşük kolesterol yaşadıklarını bildirmiştir.

Elma sirkesini haftada kaç kilo verdirir biliyor musunuz?

Bununla beraber, bu diyetin altında yatan teorinin bu sonuçlara neden olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

Diğer pek çok gıda planı gibi, bu plan da şunlardan kaçınmayı vurgular:

 • işlenmiş gıdalar
 • şeker oranı yüksek yiyecekler
 • basit karbonhidratlar

Bu diyet önlemlerinin, kan grubundan bağımsız olarak herkesin sağlığına fayda sağlamış olduğu bilinmektedir.

A Pozitif Kan Grubu Diyetinde Ne Yenir?

A kan grubu diyeti nedir

D’Adamo, A-pozitif kan grubu diyetindeki kişilerin organik, vejetaryen ya da neredeyse vejetaryen yemek planı yemelerini önerir. Yenecek yiyecekler şunları içerir:

 • soya proteini gibi soya proteini
 • kılçıksız buğday, kabuğu alınmış arpa ve filizlenmiş ekmek gibi belirli tahıllar
 • ceviz, kabak çekirdeği ve yer fıstığı
 • zeytinyağı
 • yaban mersini ve mürver gibi bazı meyveler
 • bazı fasulye ve baklagiller
 • bazı sebzeler, özellikle karalahana, pazı ve ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler
 • sarımsak ve soğan
 • sardalya ve somon gibi soğuk su balıkları
 • sınırlı miktarda tavuk ve hindi
 • yeşil çay
 • zencefil

Diyet, günün başında protein yemeyi önerir. Konserve sardalya ya da ipek tofu ve keçi sütü ile yapılan bir smoothie iyi bir seçenek olabilir.

Bu diyet planında yumurta gibi sınırlı miktarda hayvansal proteine ​​izin verilir. Kahvaltıda yenebilirler. Sebzeler, meyveler ve izin verilen tahıllar günün herhangi bir öğününde yenebilir.

Aç karnına zeytinyağı limon içmenin faydaları yazımızda dikkatinizi çekebilir.

A-pozitif kan grubu diyetinde nelerden kaçınılır?

A pozitif kanı olan kişilerin kaçınması gerekli olan yiyeceklerin listesi oldukça geniştir. Aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

 1. sığır eti
 2. domuz eti
 3. Kuzu
 4. inek sütü
 5. patatesler, tatlı patatesler ve tatlı patatesler
 6. patlıcan, domates, biber ve mantar gibi bazı sebzeler
 7. lima fasulyesi
 8. kavun, portakal, çilek ve mango gibi bazı meyveler
 9. ördek gibi tavuk ve hindi dışındaki kümes hayvanları
 10. Geyik eti
 11. lüfer, barakuda, mezgit balığı, ringa balığı ve yayın balığı gibi balıklar
 12. buğday kepeği, durum buğdayı ve çok tahıllı ekmek gibi bazı tahıl ya da tahıl ürünleri
 13. rafine şeker
 14. beyaz un ve beyaz ekmek gibi rafine karbonhidratlar
 15. zeytinyağı dışındaki yağlar
 16. yapay malzemeler
 17. çoğu çeşni

Kan grubu diyeti işe yarıyor mu?

Bu diyetin işe yaradığına ya da belirli sağlık şartlarını hafiflettiğine dair hiçbir bilimsel kanıt yok. D’Adamo’nun bu kan grubuyla ilişkili olduğunu belirttiği tıbbi durumlar şunları içerir:

 • kanser
 • şeker hastalığı
 • anksiyete bozuklukları
 • kalp-damar hastalığı

Kan gruplarının belirli şartları geliştirme riski altında olup olmadığını inceleyen araştırmalar yapılmıştır. 2012 senesinde yapılan çok büyük bir çalışmada, A tipi kan dahil olmak üzere O olmayan kan grubu gruplarının daha yüksek koroner kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğu bulundu.

2015 yılında yapılan bir çalışma A tipi kan grubu tip 2 diyabet geçirme riskini artırdığını bulmuştur. Nedenini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Bir 2014 çalışması A-pozitif kan grubu diyetine uymanın aşağıdakiler gibi faydalar sağlayabileceğini bulmuşlardır:

 • Azaltılmış vücut kitle indeksi (BMI)
 • tansiyon
 • serum trigliserid
 • kolesterol

Bununla beraber, bu faydaların, katılımcıların kan gruplarından etkilendiği ya da bunlarla ilişkili olduğu görülmedi.

Limonlu Su Ne İşe Yarar? makalemizi de okumalısınız.

Riskleri neler?

A kan grubu diyeti nedir? Anladığımıza göre bir de risklerine bakalım. Bu diyetle ilişkili belirli sağlık riskleri olmasa da, bir hayli kısıtlayıcıdır ve takip edilmesi zordur.

Bu beslenme planına uymaya çalışan herkesin, protein kaynakları da dahil olmak üzere çok çeşitli gıdalardan geniş tabanlı beslenmeyi sağlaması önemlidir.

Ne Öğrendik?

Kan grubu diyetleri, bir hayli kısıtlayıcı oldukları için kilogram kaybı ve diğer olumlu sonuçlar verebilir.

Sağlığı olumsuz etkilediği bilinen yiyecekleri de ortadan kaldırırlar. Bununla beraber, bir kişinin kan grubunu, belirli gıdalardan kaçınması ya da yemesi ihtiyacı ile ilişkilendiren hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Bu planı izlemeye karar verirseniz, yeteri kadar beslenmek için mümkün olduğunca çok çeşitli yiyecekler yediğinizden emin olun.

Doktorunuzla bireysel hastalık geliştirme riskiniz hakkında da konuşabilirsiniz. Sağlıklı hayatınızı yaşamanızı sağlamak amacıyla yaşam biçimi değişiklikleri yapmanıza yardımcı olabilirler.

A kan grubu diyeti nedir? yazımızı beğendiyseniz diğer yazımız olan bitki bazlı diyet listesi de dikkatinizi çekecektir.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu