İlaçlar

Fucicort Krem: Dermatit ve Egzamalara Elveda!

Fucicort Krem dermatitin tedavisinde yağın olarak kullanılan bir kremdir.

Dermatit, cilt tahrişini tanımlayan genel bir terimdir.

Dermatit, birçok nedeni olan ve birçok biçimde ortaya çıkan yaygın bir durumdur.

Genellikle kaşıntılı, kuru cilt veya şişmiş, kızarmış ciltte kızarıklık içerir veya cildin kabarmasına, kabuklanmasına veya pul pul dökülmesine neden olabilir.

Fucicort Krem hamilelerde kullanılır mı? Fucicort krem ne işe yarar? Fucicort krem nerelerde kullanılır? Kullanım şekli ve daha fazla soruya yanıt vermeye çalışacağız.

Fucicort Krem Ne İçin Kullanılır?

Fucicort Krem, bakteriyel bir enfeksiyonun olduğu veya bir bakteriyel enfeksiyonun meydana gelme ihtimalinin olduğu cilt (kontakt dermatit) ve kafa derisini tedavi etmek için kullanılan topikal bir cilt kremidir.

Bu durumlar arasında dermatit, egzama, liken planus (iltihaplı bir cilt durumu), hafif sedef hastalığı (kuru, gümüşi pullu bir döküntü ile kaplanmış kırmızı kabarık kalınlaşmış cilt lekeleri ile karakterize bir otoimmün bozukluk), diskoid lupus eritematozus (yaralara ve genellikle yüzde, kulaklarda ve kafa derisinde yara izi) ve seboreik dermatit (genellikle derinin veya kafa derisinin yağlı bölgelerini etkileyen pullu bir döküntü).

Bazı durumlarda derimizde rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Deri hastalığı her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de yaygın bir durumdur.

Bu krem deri hastalıklarına iyi gelmektedir ve tahrişi azaltmaktadır.

Fucicort Krem kaşıntı, kızarıklık, kuruluk, kabuklanma ve rahatsızlık gibi semptomların giderilmesine yardımcı olur ve ayrıca duyarlı bakterilerin yayılmasını önler.

Fucicort Krem

Fucicort Krem Nasıl Çalışır?

Fucicort Krem, hidrokortizondan daha güçlü, yüksek potensli bir anti-inflamatuar olan sentetik kortikosteroid betametazon içerir.

Fucicort Krem’deki Betametazon, iltihaplanma sürecine dahil olan hormon benzeri maddeler olan prostaglandinler ve lökotrienler gibi iltihaplı kimyasalların üretimini bloke ederek çalışır.

Cilt hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir.

Fucicort Krem’deki Betametazon ayrıca dilate (genişlemiş) ve sızdıran kan damarlarını daraltır ve diğer inflamatuar hücrelerin cilde inflamatuar yanıtı yükseltmesine izin verir.

Başka bir antibiyotikli krem arıyorsanız Fucidin krem tam size göre!

Bu, özellikle daha az aktif steroidlere tatmin edici bir şekilde yanıt vermeyen inflamatuar cilt koşullarının semptomlarını azaltır.

Fucicort Kremdeki Fusidik asit, duyarlı bakterilerin neden olduğu ikincil cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan topikal bir antibiyotiktir.

Bakteriyel replikasyonu engelleyen, ancak bakterileri öldürmeyen bakteriyel protein sentezini inhibe ettiği için bakteriyostatik özelliklere sahiptir.

Fusidik asit yağda ve suda çok çözünür ve bu nedenle enfeksiyon bölgesine ulaşmak için cilde kolayca nüfuz edebilir, bu da onu çok etkili bir topikal antibiyotik krem yapar.

Fucicort Kremin İçeriği Nedir?

Fucicort Krem, aktif maddeler betametazon valerat (1 mg), bir kortikosteroid anti-inflamatuar ve bir topikal antibiyotik olan Fusidik Asit (20 mg) içerir ve kombinasyon halinde enfekte olan inflamatuar cilt koşullarını tedavi etmek için kullanılır.

Ayrıca Macrogol setostearil eter (Cetomacrogol 1000), setostearil alkol, klorokresol, sıvı parafin, monobazik sodyum fosfat dehidrat, arıtılmış su, beyaz yumuşak parafin, all-rac-α-tokoferol içerir.

Fucicort Krem ile enfekte dermatit tedavisi:

Fucicort Krem, topikal bir antibiyotik olan fusidik asit ile birlikte yüksek potensli bir anti-inflamatuar kortikosteroid olan betametazon içerir.

Fucicort Krem’deki Betametazon, iltihaplanma sürecinde yer alan hormon benzeri maddeler olan prostaglandinler ve lökotrienlerin üretimini bloke ederek çalışır.

Fucicort Cream’de dermatit ve betametazon dahil olmak üzere çeşitli cilt koşullarında ortaya çıkan iltihaplanma, dermatit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Tedavi edilmezse şiddetli hale gelebilecek kaşıntı, kızarıklık, kuruluk ve ağrıyı azaltır.

Fucicort Krem’deki fusidik asit, inflamatuar dermatozlardan zarar görmüş ciltte duyarlı bakterilerin neden olduğu ikincil cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan bir antibiyotiktir.

Bakteriyel replikasyonu engelleyen, ancak bakterileri öldürmeyen bakteriyel protein sentezini engelleyerek çalışır.

Fucicort Krem

Fucicort Cream’in Yan Etkileri Neler?

Fucicort Krem alırken en sık bildirilen yan etkiler uygulama yerinde yanma, kaşıntı, tahriş ve kuruluktur. Fucicort Kremin uzun süreli kullanımı, endojen (doğal olarak oluşan) kortikosteroidler üreten adrenal bezlerin verimli çalışmasının durmasına neden olabilir ve bu da çocuklarda büyüme hızını yavaşlatabilir.

Krem kullanım sırasında dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Doktorun tavsiyesi olmadan asla herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır.

Ne Zaman Kullanılmamalı?

Aşağıdaki durumlarda bu kremi kullanmayı durdurun ve doktorunuz ile iletişime geçin.

  • Betametazon veya fusidik asit veya Fucicort Krem’deki herhangi bir bileşene alerjiniz varsa
  • Doktorunuzla görüşmeden hamileyseniz veya emziriyorsanız
  • Ciltte viral enfeksiyon, tüberküloz, akne rozasea (kronik bir cilt rahatsızlığı), perioral dermatit, mantar cilt enfeksiyonları ve ülseratif durumlar varsa
  • Hassas cilde sahipseniz (Doktor söylemedikce kullanmayınız)

Fucicort Krem Nasıl Kullanılır?

Fucicort Kremi günde iki kez cildin etkilenen bölgesine ince bir tabaka ile nazikçe sürterek uygulamalısınız.

Krem cilt üzerine sürülür. Ağız yolu ile alınmamalıdır.

İlacı uyguladıktan sonra daima ellerinizi yıkamalı ve gözünüze, burnunuza veya ağzınıza bulaşmadığından emin olmalısınız.

Bu krem kısa süreli kullanım içindir ve 2 haftadan fazla kullanılmamalıdır.

Fucicort Merhem’i doktorunuzun önerdiği süre kadar kullanmanız ve durumunuza bağlı olarak sorun yaratabileceğinden uzun süreli kullanımından kaçınılmalı ve doktorunuz tarafından belirtilmedikçe kapatıcı bir pansuman altında kullanılmamalısınız.

Fucicort Krem’i doktorunuzun önerdiği süre kadar ve durumunuza göre kullanmalısınız ancak 2 haftadan fazla kullanılmamalıdır.

Uçuklarınız varsa Aklovir kremi deneyebilirsiniz.

Sorunlara neden olabileceğinden uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.

Bir dozunu kaçırırsanız, bir sonraki dozu alma zamanı gelmemişse, hatırladığınız anda onu uygulayın, ardından kaçırdığınız dozu atlayın. Çift doz almayınız.

30°C’nin altında serin ve kuru bir yerde saklamanız gerekir.

Evde Doğal Yollarla Egzama Tedavisi

Evde Doğal Yollarla Egzama Tedavisi

Çamaşır deterjanınızı veya yumuşatıcınızı değiştirin. Sıvı deterjanlar, toz veya tabletlerden daha az tahriş edici olabilir. Kalıntıları gidermek için yıkarken ekstra durulama döngüsü kullanın.

Serin bir kompres koyun. Cilde temiz, nemli bir bez tutmak kaşıntıyı hafifletebilir.

Kuru cildi önlemek için ılık (sıcak değil) duşlar veya banyolar yapın: 10 veya 15 dakikadan fazla sürmemesine dikkat edin. Kendinizi çok dikkatli bir şekilde kurulayın (sertçe ovalamak yerine hafifçe kurulayın) ve tüm vücudunuza nemlendirici losyon sürün.

Kolloidal yulaf ezmesini cildinize macun olarak ekleyin. Bu ince öğütülmüş yulaf ezmesi kaşıntılı, kuru cilde yardımcı olur.

Hafif bir ağartıcı ve su çözeltisi: egzamanız olduğunda cilt enfeksiyonlarına neden olabilecek bakterileri öldürmenin yanı sıra iltihaplanma ve kaşıntıyı hafifletebilir.

Dolu bir küvete yarım bardak ev tipi çamaşır suyu ekleyin, 10 dakika bekletin ve durulayın.

Bunu denemeden önce doktorunuzla konuşun çünkü klor bazı insanlar için sorunlara neden olabilir.

Banyo suyuna elma sirkesi ekleyin. 1-2 bardak arasında bir miktar kullanın.

Saç derinizde mantar kepeklenme varsa o zaman Konazol Şampuan makalemizi okumalısınız.

Hafif sabunlar veya vücut temizleyicileri kullanın. Aşırı yağlı (ekstra yağlı) ve alkali olmayan (pH seviyesi daha düşük) bir şey arayın. Cildi tahriş edebilecek sodyum lauril sülfata dikkat edin. Kalıntılardan kurtulmak için tamamen durulayın.

Cildinizi günde iki kez nemlendirin. Ancak koku veya diğer tahriş edici maddeler içeren losyonlardan kaçının.

Hindistan cevizi yağını günde bir veya iki kez nemli cilde uygulayın. Cilt enfeksiyonlarına neden olabilecek bakterilerle savaşabilir. “Bakire” veya “soğuk preslenmiş” yağ olduğundan emin olmak için etiketi kontrol edin.

Günde iki kez ayçiçek yağı sürün. Cildinizin nemi tutmasına yardımcı olur ve iltihabı hafifletir. Ancak ayçiçeği tohumlarına alerjiniz varsa kullanmayın.

Egzaması olan bazı kişiler, kendilerini daha iyi hissetmek için D vitamini, balık yağı, çinko, selenyum, prebiyotikler ve probiyotikler, zerdeçal gibi şeyler kullanırlar.

Yün, tiftik ve diğer tahriş edici liflerden uzak durun. Keten, pamuk ve ipek daha iyi seçeneklerdir. Açık renklerde organik kumaşların seçilmesine yardımcı olabilir.

Dar, kaba veya kaşındıran giysilerden kaçının. Yumuşak, bol, nefes alabilen giysiler giyin.

Kızarıklığı çizmemeye çalışın. Kendinizi durduramıyorsanız, bölgeyi bir bandaj veya pansuman ile örtün. Çizilmeden kaynaklanan cilt hasarını en aza indirmek için geceleri eldiven giyin.

Fiziksel ve zihinsel stresi yönetin. Dengeli bir diyet, hafif aktivite ve bol uyku, sağlıklı kalmanıza yardımcı olur ve bu da alevlenmeleri önlemeye yardımcı olabilir.

Masaj yaptırın. Bu, stresi azaltmak için başka bir iyi yoldur. Egzama veya benzeri cilt rahatsızlıkları konusunda deneyimli bir masaj terapisti arayın. Cildinizi tahriş etmeyecek yağlar veya losyonlar kullandıklarından emin olun.

Probiyotikler kullanın. Bağırsak sağlığınız için iyi olan probiyotikler hakkında çok şey duyuyorsunuz. Cildinize de fayda sağlayabilirler.

Araştırmalar hamile kadınlar veya emziren kişiler tarafından alındığında probiyotiklerin bebeklerde egzamayı önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Araştırma, yetişkinlerde mevcut egzamayı tedavi edip edemeyeceği konusunda daha az nettir, ancak Levitt, deneyimlerinde probiyotiklerin egzamanın şiddetini azaltmada yardımcı olduğunu söylüyor.

Probiyotiklerin bağırsaktaki bakteri dengesini geri kazandırdığı ve cilt de dahil olmak üzere iltihabı azalttığı düşünülmektedir.

Probiyotikleri yoğurt, lahana turşusu ve kefir gibi yiyeceklerde bulabilirsiniz.

Probiyotik takviyeleri de bir seçenektir.

Not: Probiyotikler sağlıklı insanlar için çok güvenli olma eğilimindedir (yan etkiler meydana gelirse, genellikle gaz gibi hafif sindirim semptomlarıdır).

Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne göre, zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa, probiyotikler enfeksiyon gibi ciddi komplikasyonlara neden olabileceğinden bunu doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun .

British Journal of Dermatology’de yayınlanan bir çalışmada, egzama hastalarına sekiz hafta boyunca günde 5.7g omega-3 takviyesi veya plasebo verildi.

Denemenin sonunda, takviyeleri kullanan kişilerde egzama semptomlarında önemli klinik iyileşme görüldü.

Omega-3 yağ asitleri somon, alabalık ve uskumru gibi yağlı balıklarda ve yengeç, istiridye ve midye gibi kabuklu deniz ürünlerinde bulunur.

Bu nedenle balık alımınızı artırmak egzamanızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Balık yağı takviyeleri sıvı, kapsül ve hap olarak da mevcuttur.

Not: Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi, balık yağının çoğu sağlıklı insan için genellikle olumsuz yan etkilere neden olmadığını söylüyor.

Yan etkiler ortaya çıktığında, bunlar genellikle geğirme, hazımsızlık veya ishal gibi küçük gastrointestinal semptomlardır.

Bununla birlikte, yüksek dozlarda Omega-3 kanama süresini uzatabilir (örneğin, yanlışlıkla kendinizi keserseniz).

Bu nedenle, kan inceltici kullanıyorsanız veya nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) kullanıyorsanız, balık yağı almadan önce doktorunuzla konuşun.

Aloe Vera kullanın. Egzama “ateşini” soğutmaya yardımcı olacak bir topikal arıyorsanız, Aloe vera iyi bir seçimdir.

Aloe vera dermatit tedavisi

Aloe, uygulandığı bölgedeki iltihabı yatıştırdığı iyi biliniyor.

Doğrudan bir aloe bitkisinin yaprağından veya bir sağlık mağazasından veya süpermarketten jel veya meyve suyu olarak alabileceğiniz Aloe vera, serinletici bir etkiye sahiptir ve hassas cildi yatıştırmaya yardımcı olur.

Egzamayı tamamen temizlemez, ancak kaşıntı ve ağrının geçici olarak giderilmesini sağlayabilir.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu