Sağlık

Diastasis Recti Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Diastasis Recti’nın en yaygın nedeni hamileliktir. Fetus büyüdükçe uterus genişler ve mide duvarına karşı baskıyı arttırır.

Bu basınç, bağ dokusunun genişlemesine ve kasın sağ ve sol tarafları arasındaki boşluğun artmasına neden olur.

Hamilelik sırasında veya sonrasında fark edilebilir.

Diastasis recti, sol ve sağ karın kaslarınız arasındaki boşluk genişlediği için karnınızın dışarı çıktığı anlamına gelir. Buna “pooch” diyebilirsiniz.

Hamile kadınlar arasında çok yaygındır. Hamile kadınların yaklaşık üçte ikisi buna sahiptir.

Yeni doğan bebeklerde de bu rahatsızlık görülebilir ve kendi kendine geçmelidir.
Erkekler, muhtemelen yo-yo diyetinden, mekik yapmaktan veya yanlış şekilde halter yapmaktan veya başka sebeplerden alabilirler.

Birden fazla çocuğa sahip olmak, özellikle yaşınız fazlaysa, bu durumu daha olası hale getirir. Ayrıca hamileyken 35 yaşın üzerindeyseniz veya ağır bir bebeğiniz veya ikizleriniz, üçüzleriniz veya daha fazlası varsa, bu rahatsızlığı geçirme olasılığınız daha yüksektir.

Diastasis Recti

Diastasis Recti Nedir?

Diastasis Recti, en dıştaki karın (mide) kasının sol ve sağ taraflarının ayrılmasıdır. Linea alba adı verilen bağ dokusunu geren kuvvetlerden kaynaklanır. Diastasis Recti en sık hamilelikte ortaya çıkar, ancak bebeklerde, yaşlı kadınlarda ve erkeklerde de ortaya çıkabilir

Hamilelik göbeğe o kadar çok baskı yapar ki bazen öndeki kaslar şeklini koruyamaz. “Diastasis” ayrılık anlamına gelir. “Recti”, “rektus abdominis” adı verilen ab kaslarınızı ifade eder.

Karın kasları bu şekilde yana hareket ettiğinde, rahim, bağırsaklar ve diğer organların önünde onları yerinde tutmak için sadece ince bir bağ dokusu vardır. Gerekli kas desteği olmadan vajinal doğum daha zor olabilir.

Bu durum ayrıca bel ağrısı, kabızlık ve idrar sızıntısına neden olabilir. Nefes almayı ve normal hareket etmeyi bile zorlaştırabilir. Nadirdir, ancak aşırı durumlarda doku yırtılabilir ve organlar açıklıktan dışarı çıkabilir. Buna fıtık denir.

Kas açıklığı genellikle doğumdan sonra küçülür, ancak diyastaz rektisi olan kadınlarda yapılan bazı çalışmalarda, kas bir yıl sonra bile normale dönmedi.

Yapılması ve yapılmaması gerekenler

Gerilme. İşleri daha da kötüleştirebilir. Kabızlık ve çocuklarınız da dahil olmak üzere ağır şeyleri kaldırmak, bu bağ dokusunu zorlar. Ayakta durmak ve oturmak da bu durumda ağır kaldırma sayılır çünkü vücut ağırlığınızı kaldırıyorsunuz.

Doğum yaparken karnınızdan bastırılabilir. Bu haraket yanlış yapılırsa zayıf göbek dokusuna büyük baskı yapar.

Egzersiz yaparken dikkatli olun. Egzersizi, mekik, şınav, şınav ve ön plank gibi bazı rutin fitness hareketleri karın ayrılmasını daha da kötüleştirir. Yani yüzebilir, bazı yoga pozları  ve ellerinizin ve dizlerinizin üzerinde herhangi bir şey yapabilirsiniz. Bazı eğitmenler, ne olabileceğini bilmeden, karın ayrılması olan kadınlar için bu egzersizleri önerebilir.

Karnını iyileştir. Fiziksel terapistlerin, hangi hareketlerin karın kaslarını tekrar hizaya getireceği konusunda standart bir kılavuzu yoktur. Bazı araştırmalar Tupler tekniğiyle başarı buldu. Karın kaslarını koruyan ve bir arada tutan bir göbek ateli takılarak yapılan bazı egzersizleri içerir.

Bağ dokusu iyileştiğinde, bazı Pilates veya diğer egzersizler, dıştakiler yerine enine (derin çekirdek) göbek kaslarınızı güçlendirmenize ve daha fazla güvenmenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, tüm Pilates veya güçlendirme hareketleri hamilelik sırasında iyi değildir, bu nedenle “diastasis recti”nin ne anlama geldiğini bilen bir eğitmenle çalıştığınızdan emin olun.

Karın ayrılığı yaşamadıysanız, Kas güçlendirmeye başlamak için en iyi zaman hamile kalmadan öncedir.

Hamilelik sırasında veya sonrasında herhangi bir egzersize başlamadan önce, doktorunuza neyin sizin için uygun olduğunu ve şu anda nelerin yasak olduğunu sorduğunuzdan emin olun.

tedavi

Karın boşluğunuz çok büyük değilse, onunla yaşamaya karar verebilirsiniz. Ancak başka bir hamilelik geçirmeden önce bu kasları tekrar bir araya getirmelisiniz.

Doktorunuz parmak genişliği, bir ölçüm bandı veya alet veya ultrason kullanarak kaslarınızın ne kadar geniş olduğunu ölçebilir. Sonra iyiye mi kötüye mi gittiğini görebilirler.

Birçok kadın karın kasları desteklenirken hafif hareketler yapmayı öğrenerek karın boşluğunu kapatabilir. Doktorunuzdan tavsiye isteyin. Sizi bir fizyoterapiste yönlendirebilirler.

Bu rehabilitasyon sana uymayacaksa, belki ameliyat işe yarar. Diyastazı düzeltmek için yapılan bir operasyon “abdominoplasti” veya “karın germe” olarak adlandırılabilir. Cerrah, zayıf merkezi çıkıntıyı katlar ve diker.

Büyük bir kesi yerine sadece küçük kesilerle yapılan ameliyat olan laparoskopi yaptırmak mümkün olabilir. Herhangi bir operasyonda yara izi, enfeksiyon ve diğer yan etkiler mümkündür.

Hamilelik sırasında Kordon Kanının ne olduğunu merak ediyorsanız bu yazımızı okumalısınız.

Erkeklerde Diastasis Recti

Erkeklerde Diastasis Recti

Erkeklerde diastasis recti’nin en yaygın nedeni, uygunsuz mekik, egzersizler ve şınavlardır.

Erkeklerde, diastasis recti zamanla gelişebilir ve genellikle karın şişkinliği veya biradan sonra kilo alımı gibi farklı nedenlerle yanlış teşhis edilir.

Fazla kilo ve obezite de karın kaslarını aşırı büyütür ve onların ayrılmasına ve zayıflamasına neden olabilir.

Genetik olarak, erkekler diyastaz rekti yaşayabilir ve babaları veya büyükanne ve büyükbabalarında varsa, bu bireyler de diyastaz rektifi yaşayabilir.

Yaş ve karaciğer sirozu ve karın duvarı kanseri gibi bazı tıbbi durumlar erkeklerde diastasis recti’nin diğer nedenleri olabilir.

Erkeklerde Diastasis Recti Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde diastais recti belirtileri, çömelme veya yatarken veya otururken kalkarken karın duvarları arasında oluşan dikey bir çıkıntıdır.

Daha az ayırt edilebilen ancak karın ayrılmasını gösterebilen diğer semptomlar şunları içerir:

 • Kabızlık
 • Bel ağrısı
 • İdrarını tutamamak
 • Nefes almakta zorlanma
 • Vücut hareketlerinde rahatsızlık.

Diastasis recti’yi doğal olarak iyileştirmenin bir yolu var mı, bu tartışmalı. Core kaslarını güçlendirmek için farklı yöntemler de kullanılabilir.

Bir fizyoterapist veya doktor yardımı alarak bu problemden kolayca kurtulabilirsiniz.

Doğumdan Sonra Limonlu Su İçmek makalemizde mutlaka okumalısınız.

Yaşlı Yetişkinlerde Diastasis Recti

Genellikle diastasis recti semptomları yıllarca gözden kaçabilir, kalıcı olabilir ve yaşlı erişkinlerde zamanla kötüleşebilir.

Yaş ne olursa olsun diastasis recti’yi çözmek için asla geç değildir.

Bağ dokusu esnektir ve terapötik egzersiz ile iyi yanıt alabilirsiniz.

Diastasis Recti Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Diastasis Recti

Diyet veya egzersizlere yanıt vermeyen hamilelikten sonra uzun süre kalan kalıcı bir mide şişliğiniz varsa veya sırt ağrısı üriner stres inkontinansı veya pelvik taban disfonksiyonu çekiyorsanız, diyastaz rektiniz olabilir.

Neyse ki, diastasis recti’yi kendi kendine kontrol etmek mümkündür.

Diastasis recti, göbek deliğinin üstünde, göbek deliğinin altında ve göbek deliğinde olmak üzere 3 bölgede oluşabilir.

 1. Dizleriniz bükülü olarak sırt üstü yatın.
 2. Parmaklarınızı leğen kemiğinize doğru işaret ederek göbek deliğinizin üzerine koyun ve aşağı doğru bastırın.
 3. Omuzlarınızı yerde tutarken başınızı bir inç kadar kaldırın.
 4. Diyastaz rektifiniz varsa, kaslarınız arasında bir inç genişliğinde (2 parmak) veya daha büyük bir boşluk hissedeceksiniz.

Diastasis Recti Nasıl Önlenir?

Terapötik egzersiz ve uygun çekirdek angajmanının doğum öncesi aşamadan başlayarak diastasis recti’yi önlediği kanıtlanmıştır.

Prenatal zindeliğin hamile kadınlar için daha düşük cerrahi müdahale oranları ve doğum sırasında daha kısa itme süresi dahil olmak üzere birçok faydası olduğu kanıtlanmıştır.

Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji, aktif hamile kadınlar için her gün 30 dakikalık (ve daha fazla hareketsiz kadın için kademeli olarak 30’a kadar) egzersiz önermektedir.

Bununla birlikte, tüm doğum öncesi egzersiz programları diastasis recti için güvenli veya önleyici değildir.

Bazıları durumu daha da kötüleştirebilir.

Karın kaslarına aşırı baskı uygulayan zararlı egzersizlerden, hareketlerden, duruşlardan ve eforlardan kaçınırken, güvenli bir şekilde egzersiz yapmanıza, güvenli bir şekilde hapşırmanıza ve öksürmenize, çocuğunuzu kaldırmanıza veya bebek arabasını güvenli bir şekilde itmenize izin veren çekirdek güvenli teknikleri öğrenirken, diastasis recti’yi en aza indirebilirsiniz.

Doğum sonrası saç dökülmesi sorunu yaşayabilirsiniz. Bu yüzden bu makalemizi okumanız sizin için faydalı olacaktır.

Kaçınılması Gereken Diastasis Recti Egzersizleri

Kadınların formda kalmak, forma girmek ve kas gücü oluşturmak için benimsediği egzersizlerin çoğu, karın kaslarında ikincil hasara neden olur.

Karın duvarını kuvvetli bir şekilde öne doğru şişiren herhangi bir hareket, karın kaslarını daha da ayıracak ve mevcut karın ayrılmasını daha da kötüleştirecek, hatta muhtemelen daha önce sağlıklı bir karında buna neden olacaktır.

Karın kası sağlığı korumak veya onarmak için kaçınılması gereken egzersizler şunları içerir:

 1. Bisiklet egzersizi
 2. Ters mekik
 3. Mekik
 4. Bazı klasik yogalar (Örn: Tekne pozisyonu)
 5. Pilates (geri alma, çift bacak kaldırma, makas vb.)

Sonuç olarak Diastasis Recti karnın orta takabasının ayrılmasıdır.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu