Anne-Çocuk

Kordon Kanı Nedir? (Tüketiciler için İpuçları)

Temmuz, Ulusal Kordon Kanı Farkındalık Ayıdır ve Gıda ve İlaç Dairesi tarafından düzenlenen biyolojik bir ürün olan kordon kanı hakkında daha fazla bilgi edinmenin tam zamanı.

Plasentanın kan damarlarında ve göbek kordonunda bulunan kordon kanı, bebek doğduktan sonra ve göbek kordonu kesildikten sonra alınır ki bu önemli bir noktadır.

FDA’nın Hücresel Terapiler Şubesi Başkanı Keith Wonnacott, “Bu kan genellikle bebek doğduktan ve kordon kesildikten sonra toplandığı için, prosedür genellikle anne ve bebek için güvenlidir” diye açıklıyor.

Onaylanmış Kullanımlar

Kordon Kanı

“Bu kan sadece hematopoietik (kan oluşturan) sistemi etkileyen bozuklukları olan hastalarda yapılan “hematopoietik kök hücre nakli” prosedürlerinde kullanılmak üzere onaylanmıştır.

Bu kan, lösemiler ve lenfomalar gibi kan kanseri hastalarının yanı sıra orak hücre hastalığı ve Wiskott-Aldrich sendromu gibi bazı kan ve bağışıklık sistemi bozukluklarının tedavisinde kullanılabilen kan oluşturan kök hücreleri içerir.

“Bu kanyararlıdır çünkü kan hücrelerine dönüşen bir kök hücre kaynağıdır. Bu kan, bu kan oluşturan hücrelerin yenilenmesine, yani “yeniden büyümesine” ihtiyaç duyan insanlarda nakil için kullanılabilir ”diyor Wonnacott.

Örneğin birçok kanser hastasında hastalık kan hücrelerinde bulunur. Bu hastaların kemoterapi tedavisi hem kanser hücrelerini hem de sağlıklı kan oluşturan kök hücreleri öldürür.

Kordon kanından nakledilen kök hücreler, kemoterapiden sonra sağlıklı kan hücrelerinin yeniden büyümesine yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, kordon kanı her şeyi iyileştirmez. Wonnacott, “Kordon kanı kök hücreler içerdiğinden, kordon kanıyla ilgili kök hücre dolandırıcılığı vakaları olmuştur” diyor. “Tüketiciler kök hücrelerin herhangi bir hastalığı tedavi edebileceğini düşünebilirler, ancak bilim bunun böyle olduğunu göstermiyor.

Bu kan, kan kök hücre rejenerasyonu dışındaki kullanımlar için teşvik ediliyorsa, hastalar şüpheci olmalıdır.”

Kordon Kanı Bankacılığı Hakkında

image 78

Bu kan alındıktan sonra dondurulur ve uzun yıllar güvenle saklanabilir.

Wonnacott, “‘Kriyoprezervasyon’ olarak adlandırılan dondurma yöntemi, hücrelerin bütünlüğünü korumak için çok önemlidir,” dedi. “Kordon kanının dikkatlice saklanması gerekiyor.”

Bebeğinizin kordon kanını özel bir bankada saklamayı seçebilirsiniz, böylece gelecekte gerekirse çocuğunuz veya birinci veya ikinci derece akrabalarınız tarafından kullanılabilir.

Özel kordon bankaları genellikle kan toplama ve saklama için ücret alır.

Ya da doktorların hematopoietik kök hücre nakline ihtiyaç duyan bir hasta için kullanabilmesi için bu kanı bir kamu bankasına bağışlayabilirsiniz.

FDA, kordon kanını kaynağa, işleme seviyesine ve kullanım amacına bağlı olarak farklı şekillerde düzenler.

Kişisel kullanım için, birinci veya ikinci derece akrabalarda kullanılmak üzere saklanan ve FDA düzenlemelerindeki diğer kriterleri de karşılayan bu kan, kullanımdan önce ajansın onayını gerektirmez.

Özel kordon bankaları, kuruluş kaydı ve listeleme, mevcut iyi doku uygulama düzenlemeleri ve bulaşıcı hastalıklar için bağışçı taraması ve testi (orijinal donör için bu kanı kullanıldığı durumlar hariç) dahil olmak üzere diğer FDA gerekliliklerine yine de uymalıdır.

Bu FDA (Gıda ve İlaç İdaresi) gereklilikleri, bulaşıcı hastalıkların bulaşma riskini en aza indirerek bu ürünlerin güvenliğini sağlar.

Kordon Kanı Nedir?

Kordon Kanı

Göbek kordonu kanı veya kordon kanı, fetus ve plasenta arasında göbek kordonu boyunca dolaşan kandır.

Bebek doğduktan ve kordon kesildikten sonra göbek kordonu ve plasentada kalan kandır.

Ebeveynler bebeklerinin kordon kanını bağışlamamaya veya bankaya koymamaya karar verirlerse, göbek kordonu, plasenta ve kalan kan genellikle doğumdan sonra atılır.

Kordon kanı, zengin bir hematopoetik (kan oluşturan) kök hücre (HSC) kaynağıdır.

HSC’lerin değeri, kan kanserlerini, bağışıklık yetersizliklerini ve hatta bazı genetik bozuklukları tedavi etme konusundaki benzersiz yeteneklerinde yatmaktadır.

Göbek kordonu kan alma işlemi yirmi yılı aşkın süredir uygulanmaktadır ve ancak bebek güvenli bir şekilde doğduktan sonra yapılır.

Bu nedenle koleksiyon, hem anne hem de bebek için tamamen non-invaziv ve ağrısızdır.

Donörle ilgisi olmayan bir hasta tarafından kullanılmak üzere saklanan bu kan, hem “ilaç” hem de “biyolojik ürün” için yasal tanımlara uygundur.

Bu kategorideki bu kan, ek gereksinimleri karşılamalı ve bir biyolojik lisans başvurusu kapsamında lisanslı olmalı veya kullanımdan önce araştırma amaçlı yeni bir ilaç uygulamasının konusu olmalıdır.

FDA gereksinimleri, bu ürünlerin amaçlanan kullanımları için güvenli ve etkili olmasını sağlamaya yardımcı olur.

FDA tüketici güvenliği yetkilisi Safa Karandish, her kordon kanı birimi kamu bankacılığı gereksinimlerini karşılamayacağını ekliyor.

Böyle bir durumda bağışlanan bu kanın bir kısmı klinik olmayan araştırmalar için kullanılabilir.

Tüketiciler için İpuçları

Kordon Kanı

Bir kordon kanı bankasına bağış yapmayı düşünüyorsanız, bebeğiniz doğmadan önce karar vermek için yeterli zamanınız olması için hamileliğiniz sırasında seçeneklerinize bakmalısınız.

Kamu bankacılığı için, doğum hastanenizin bir kordon kanı bankacılığı programına katılıp katılmadığını sorun.

Toplama prosedürleri ve riskleri veya bağış süreci hakkında sorularınız varsa, sağlık uzmanınıza sorun.

FDA ayrıca kayıtlı kordon kanı bankaları hakkındaki bilgileri tutan aranabilir bir veritabanı sunar.

Bu kanın mucize bir tedavi olduğu iddialarına şüpheyle yaklaşın. Bu öyle değil.

Bazı ebeveynler, gelecekteki hastalıklara karşı bir “sigorta” biçimi olarak özel bir bankayı kullanmayı düşünebilirler ancak şu anda kordon kanının onaylanmış tek kullanımının kanla ilgili hastalıkların tedavisi olduğunu unutmayın.

Ayrıca, bazı durumlarda saklanan bu kanı bağışlayan çocukta kullanım için uygun olmayabileceğini de bilin.

“Örneğin, aynı hastalığı veya kusuru içeren bu kanla bazı hastalıkları veya genetik kusurları tedavi edemezsiniz” diyor Karandish.

Wonnacott, azınlık etnik gruplardan ebeveynlerin özellikle bir kamu bankasına bağış yapmayı düşünmek isteyebileceğini, çünkü bu popülasyonlardan daha fazla bağış yapılması, kök hücre nakline ihtiyaç duyan daha fazla azınlık hastasına yardımcı olacağını söylüyor.

(Alıcılar, bağışçılarla “eşleştirilmelidir”, bu nedenle doktorların, alıcının etnik grubundan bağışçılar arasında iyi bir eşleşme bulma olasılığı daha yüksektir.)

Wonnacott, “Kamu bankacılığı söz konusu olduğunda, kanıtlanmış bir kordon kanına ihtiyaç var” diyor.

“Ve özellikle azınlıklar arasında kök hücre nakline ihtiyaç var. Bu kan, kök hücre nakli için mükemmel bir kaynaktır. ” Ve bu nakiller hastalar için yaşamı değiştirebilir.

Doğumdan sonra limonlu su içmek faydalı mı? kesinlikle okumalısınız.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu