Anne-Çocuk

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi İçin Ne Yapılmalı?

Doğum sonrası saç dökülmesi için ne yapılmalı? diye sordunuz ve bizi buldunuz. Bizde bu konuda detaylı araştırma yaptık ve sizlere sonuçları yazdık.

Pek çok yeni anne, bebek sahibi olduktan birkaç ay sonra dikkat çekici saç dökülmesi görür. Bu normaldir ve gerçek saç dökülmesi değildir. Dermatologlar bu duruma aşırı saç dökülmesi adını verirler. Aşırı dökülmeye düşen östrojen seviyeleri neden olur.

Aşırı saç dökülmesi sizi rahatsız ediyorsa, kurul onaylı dermatologların verdiği bu ipuçları saçlarınız normal dolgunluğuna kavuşana kadar yardımcı olabilir.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi İçin Ne Yapılmalı

İyi haber şu ki, bu aşırı dökülme geçicidir ve bunu düzeltmek için hiçbir şey yapmanız gerekmiyor. Çoğu kadın, çocuklarının ilk doğum gününe kadar saçlarının normal dolgunluğuna döndüğünü görür. Birçok kadın normal dolgunluğunu daha erken kazanır.

Aşırı saç dökülmesi sizi rahatsız ediyorsa, dermatologların verdiği bu ipuçları saçınız normal dolgunluğuna kavuşana kadar yardımcı olabilir.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi İçin Ne Yapılmalı?

Doğumdan beri saç dökülüyorsan, bu konuda yapabileceğin bazı şeyler var:

 • Hacim veren bir şampuan kullanın.  Bu şampuanlar, saçı kaplayan ve saçın daha dolgun görünmesini sağlayan protein gibi bileşenler içerir.
 • “Bakım şampuanı” etiketli herhangi bir şampuandan kaçının. Bunlar, saçı ağırlaştıran ve gevşek görünmesini sağlayan ağır saç kremleri içerir.
 • İnce saçlar için formüle edilmiş bir saç kremi kullanın.  Bunlar, saçı ağırlaştırmayan daha hafif formüller içerir.
 • Saç kremini öncelikle saçınızın uçlarında kullanın. Saç derinize ve saçınızın tamamına saç kremi sürmek saçı ağırlaştırır.
 • “Yoğun saç kremleri” etiketli saç kremlerinden kaçının. Bunlar çok ağır.
 • İyi beslenerek ve doğum öncesi vitamin takviyenizi almaya devam ederek saçınızı sağlıklı tutun.
 • Hamilelikten sonra aşırı saç dökülmesini önlemek için dökülme mevsiminde ekstra nazik olun. Sadece gerektiğinde şampuanlayın (sanki şampuanlayacak vaktiniz varmış gibi!) ve dolaşmayı en aza indirmek için iyi bir saç kremi ve geniş dişli bir tarak kullanın. Saçları toplamak için lastik bantlar yerine saç tokası kullanın ve saçı sıkı at kuyruğu şeklinde toplamayın.
 • Mümkünse fön makineleri, kıvırma ve düz ütüleri kullanmayın ve saç dökülmesi durana kadar vurgular, perma ve düzleştirme seansları gibi kimyasal temelli işlemleri erteleyin.
 • Saç dökülmeniz aşırı ise doktorunuzla konuşun. Diğer semptomlar eşlik ettiğinde, hamilelik sonrası saç dökülmesi doğum sonrası tiroiditin bir işareti olabilir.

İnce saçlar için en iyi şampuanı ve saç kremini bulmak gerçekten bir deneme yanılma meselesidir. İnce saçlar için hacim veren bir şampuanı veya saç kremini diğerlerinden daha iyi yapan tek bir bileşen yoktur.

Yeni bir saç modeli dene. Bazı saç kesimleri saçı daha dolgun gösterir. Deneyimli bir stilist, sizin için neyin işe yarayacağını size söyleyebilir.

Birçok yeni anne kısa saçı tercih eder. Kısa bir stil, saçın daha dolgun görünmesini sağlayabilir. Kısa saçların yönetimi de daha kolay olabilir ve bu da zamandan tasarruf sağlayabilir. Bir bebekle, zaman kazandıran her şey gerçek bir nimet olabilir.

Saç turnikesine dikkat edin

Yeni anneler de saç turnikelerine dikkat etmelidir. Bir saç teli düştüğünde ve bir bebeğin ayak parmağına, parmağına veya başka bir vücut kısmına sarıldığında bir saç turnikesi oluşur. Tek bir tel o kadar sıkı sarılabilir ki dolaşımı keser veya enfeksiyona neden olur.

Panik yapmayın. Bebeğinizin saç turnike olma olasılığı çok nadirdir. Ancak ne yapılacağını bilmek yardımcı olabilir.

Bebeğinizin parmağınızın, ayak parmağınızın veya vücudunuzun başka bir kısmının etrafına sarılmış bir saç görürseniz, onu çıkarmalısınız. İşte yapmanız gerekenler:

 • Gevşek bir son arayın ve saçı nazikçe gevşetin.
 • Bazen boş bir son göremezsiniz, bu nedenle saçı nazikçe kesmek için küçük bir bıçak veya makas gibi bir şeye ihtiyacınız olur.
 • Saçları çok sıkı sarıldığı veya bebeğinizin cildine gömüldüğü için alamıyorsanız, tıbbi yardım almanız gerekir. Bebeğinizin doktorunu arayın veya bebeğinizi acil servise götürün. Bazen bir doktor bir saç turnikesini çıkarmak zorunda kalır.

Saç Bir Çok Nedenden Dolayı Dökülür

Birçok yeni anne, hamilelikten sonra aşırı saç dökülmesi yaşar. Saç dökülmesi genellikle doğumdan yaklaşık dört ay sonra zirve yapar. Çocuklarının ilk yaş gününe kadar çoğu kadın normal saç uzamasına kavuşur. Saçınız bir yıl sonra normal dolgunluğuna kavuşmazsa bir dermatoloğa görünmek isteyebilirsiniz. Saçınızın dökülmesine başka bir şey neden olabilir. İnsanlar birçok nedenden dolayı saçlarını kaybeder ve etkili tedavi için doğru teşhis şarttır.

Doğum sonrası saç dökülmesi için ne yapılmalı? yazımız bu kadardı. Memnun kaldıysanız doğumdan sonra oluşabilecek meme ucu çatlağı tedavisi de dikkatinizi çekecektir.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu