Anne-Çocuk

Göğüs Ucu Çatlakları İçin Çözüm: Emziriyorsanız Bakın

Göğüs ucu çatlakları için çözüm mü arıyorsunuz? Merhaba sevgili anneler hoş geldiniz. Bugün sizlere meme ucu yaralarından ve meme ucu çatlaklarından bahsedeceğiz. Meme ucu doğru emzirmeden kaynaklanıyor olabilir.

Meme ucu yaraları ve çatlakları olduğunda böyle bir durumla karşı karşıya kaldığımızda neler yazmalıyız bundan bahsedeceğiz. Aslında ilk yapmamız gereken şey sorunun ortadan kaldırmak.

Göğüs Ucu Çatlakları İçin Çözüm

Sorun ne? Bebeğin doğru emmemesi. Bu sorunu ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bebeğimize doğru emzirmeyi nasıl öğretebiliriz buna bakmamız lazım. Onun doğru emmesi, bizim de doğru emzirmemiz gerekiyor.

O anlamda bir emzirme danışmanından yardım alabilirsiniz. yakınınızda varsa aile hekiminizden, ebenizden, hemşirenizden yardım alabilirsiniz, ama bu işin mutlaka bilen birisinden yardım almanız gerekiyor çünkü ortada bebeğin doğru emmemesi ile ilgili bir sorun var.

Gögüs Ucu Çatlakları İçin Çözüm

Doğru Emzirme

Göğüs ucu çatlakları için çözüm listemizin sırasında doğru emmeyi öğretmek var.

Bebeğinize doğru emmeyi öğretmediğiniz sürece meme ucu çatlaklarını devam eder. Tedavi olsanız da bu bir kısır döngüye girer ama yine de biz size meme ucu çatlakları söz konusu olduğunda neler yapabiliriz ya da neler yapmamalıyız bundan bahsetmek istiyoruz.

Meme ucu çatlakları söz konusu ise eğer kesinlikle ve kesinlikle memenizin ucunu sabunlu suyla ya da karbonatlı suyla asla yıkamıyoruz. Çok aşırı sıcak suyla, çok aşırı soğuk suyla yıkamıyoruz.

Bunlar çok fazla toplum içerisinde konuşulan şeyler. Sabunlu su özellikle. Çatlağın temiz olmadığını düşünerek oluştuğu düşünülüyor.

Bu nedenle de sabunlu suyla yıkama söz konusu oluyor. Ama meme ucunu oldukça hassas bir bölge.

Sabunlu su ile yıkadığımızda çatlaklar çok daha büyüyecek ve hatta o çatlaklardan içeriye virüsler ve bakteriler girmeye başlayacak ve maalesef yaralar söz konusu olacak.

Daha içinden çıkılmaz bir duruma doğru gidebilirsiniz. Bunu önlemek için önce doğru emzirme, doğru kavrama konusu ile ilgili sorunuzu çözmeniz gerekiyor. Meme ucu çatlakları ile ilgili kesinlikle ve kesinlikle meme ucunuzun ıslak kalmaması, bunun için göğüs pedleri kullanıyoruz.

Gögüs Ucu Çatlakları İçin Çözüm

Meme ucu çatlağı gördüğünüzde göğüs pedlerinin ıslak bir şekilde orada durmamasını sağlayın.

Sık sık göğüs pedlerinizi değiştirin. Kıyafetiniz ıslandıysa onu değiştirin. Asla o bölge nemli kalmayacak. Her zaman kuru tutmanız gerekiyor. İkincisi evin içerisinde belli süreçlerde 10 dakika 5 dakika süreçlerde mermerlerinizi havalandırın.

Bir tişört sadece bir tişört giyerek ya da evde herhangi kimse yoksa yatak odanızda tişörtünüzü de çıkararak memelerinizi havalandırmanız gerekiyor. En iyi iyileşme doğru bir havalandırma, doğru bir oksijen teması ile size iyileşme sağlayacaktır.

Bunun dışında belli başlı kremler var. Emzirirken silmek zorunda olmadığınız kremler de var.

Bu kremler Göğüs ucu çatlakları için çözüm için kullanabilirsiniz.

Yalnız bunları Doktor kontrolünde uygulayabilirsiniz. Doktorunuza danışarak alabilirsiniz. Bu kremleri kullanmak da çok önemli.

Onlar size destek sağlayacaktır. Onun dışında meme ucunuzu giydiğiniz kıyafetlerden korumak için meme kalkanı dediğimiz bir şey var. Mutlaka biliyorsunuzdur.

Memenin ucuna yerleştirilen bir aparat meme ucunuzu tamamen kıyafetlerinizin değmesinden koruyor. Meme ucu çatlağının herhangi bir kıyafet ile temas ederek hemen enfekte olmasından, hem de yaranın büyümesini engelliyor.

Meme ucu kalkanlarını yaranız varsa eğer öneriyoruz mutlaka kullanın.

Gögüs Ucu Çatlakları İçin Çözüm

Gümüş Kapaklar

Meme ucu çatlağı sıkıntınız varsa gümüş kapakları da tavsiye ederiz.

Gümüş kapaklar var mutlaka duymuşsunuzdur. Gümüşün yaranın iyileşmesine çok çok büyük bir katkısı vardır.

Çok etkilidir. Bu yüzden eğer gerçekten yaralarınız varsa, meme ucu çatlaklarınız varsa veya aralar biraz ilerlemişse gümüş kapakları da tavsiye ederiz.

Gümüş kapaklara da kullanabilirsiniz. İyileşmesinde size fayda sağlayacaktır.

Kesinlikle çatlak meme ucuna asla tuzlu su, karbonatlı su ya da sabunlu su gibi herhangi bir müdahalede bulunmuyoruz.

Bunun dışında ne yapabiliriz Eğer hassasiyetimiz varsa, memede hassasiyet varsa dolgunluk varsa bebeğimize ememediyse önce her emzirme öncesinde de her sağma öncesinde ılık kompleks yapabilirsiniz.

Sıcak ılık bir suya bir havlu koyup bunu sıkıp memenizin üst kısmına yerleştirip ılık kompleks uygulayabilirsiniz. 10 dakika sonra tekrar emzirmeyi deneyin ya da sağmayı deneyin sağabilirsiniz.

İşlem bittikten sonra mutlaka tekrar yine soğuk kompleks uygulayın. Bu da sizin ağrınızı azaltacaktır. Hassasiyetinizi giderecektir.

Gögüs Ucu Çatlakları İçin Çözüm

Bunlar basit küçük bilgiler ama mutlaka işinize yarayacak şeyler.

Göğüs ucu çatlakları için çözüm arıyorsanız denemekte fayda var. Tavsiye ediyoruz kesinlikle. Bunun dışında memenizin ucunda uç kısmında beyaz beyaz görüntülerle karşılaşırsanız süt kabarcığı dediğimiz görüntüleri bunlar ya da süt incisi bleb dediğimiz şeyler.

Eğer meme ucunun etrafında birden fazla süt kabarcığı görüyorsanız, Bunun nedeni pamukçuk olabilir pamukcuktan şüphelinin ve mutlaka bebeğinizin ağzının içerisini kontrol edin.

Bebeğin ağzının içerisinde beyaz-beyaz bir görüntü varsa, bunlar süt değil daha çok dudak kenarlarında ya da dilin arka kısmında yerleşmiş, bebeğiniz emerken ağrılı bir şekilde geri çekiliyorsa ya da o emerken sizin memenize iğne batar tarzda bıçak saplanıyorsa tarzında bir ağrınız oluyorsa pamukcuktan şüphelerinebilirsiniz.

Eğer bir kaç tanesi bleb tek değilde, bir kaç tane ise bunun sorumlusu pamukçuk olabilir.Bu yüzden de bebeğin ağzının temizlenmesi ve sizin de meme ucunu uzun mutlaka ara ara dönemlerde temizlenmesi ya da bir krem ile bu bakterinin oradan uzaklaştırılması gerekecektir.

Gögüs Ucu Çatlakları İçin Çözüm

Bleb Olduğunda Ne Yapabiliriz?

Mutlaka bir doktora göstereceğiz. Doktora danışıyoruz mutlaka bu konuda. Hatta doktor eşliğinde kullandığınız ilaçlar ve kremler işe yaramazsa bu blebler patlatılabilir.

Steril bir şekilde ucundan değil ama blebin çıktığı yerden küçük bir şekilde iğnenin ucu ile patlatılabilir. Bu şekilde tedavisi yapılabilir magnezyumlu su ile de temizlenerek tedavinin geri kalan kısmını tamamlayabilirsiniz ama mutlaka bu işlemleri yapmadan önce doktorunuz ile görüşün.

Sadece dikkat etmeniz gereken şey meme ucununzun takibi. Oradan ne var? Çatlak mı var? Bir süt birikintisi mi var? Bir kabarcık mı var? Bir süt kabarcığı mı var? Bunları takip etmeniz gerekiyor.

Çatlakları tedavi edemedik, ne yaptıysak başarılı olamadık ve bu süreç giderek mastite doğru döndü.

Mastit olduğunda ne yapabiliriz? mastit olduğunda zaten sizi bu inanılmaz derecede rahatsız edecektir. mastit oldukça ağrılı, genellikle tek memede olan sol ya da sağa, her ikisinin de çok fazla birlikte görünmez. Oldukça dolgun, sıcak, hassas olan bir meme söz konusudur.

Kesinlikle memenize dokunamazsınız ve ateş yüksekliğiniz vardır. Oldukça ağrılıdır. Halsizliğiniz ve yorgunluğunuz vardır. Memenin belli bir kısmında kızarıklık, şişlik söz konusu olabilir.

Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda mutlaka ve mutlaka artık doktora gitmeniz gerekiyor Bu mastitli memenin boşaltılması gerekiyor. Yara var ya da çatlak var diye memenizi sağmaktan veya bebeğinizi emzirmekten kaçınmayan. Böyle olursa eğer bu süreç mastite doğru gidecektir.

Gögüs Ucu Çatlakları İçin Çözüm

Mastitli Memeyi Emzirebilirsiniz

Göğüs ucu çatlakları için çözüm yazımızın en önemli noktalarından biride bu.

Boşaltmak açısından çok çok önemli. Hassas memeyi mutlaka emzirmelisiniz ya da sağarak boşaltmalısınız. Süt mutlaka orada kalmamalı. Sütün orada kalması sizi daha çok huzursuz ve rahatsız edecek ve sürecinizi uzatacak.

Bu nedenle sütü mutlaka boşaltın ya da emzirerek ya da sağarak. mastit olduğumuzda genellikle doktorlar emzirirken kullanabileceğimiz antibiyotiklere başlıyorlar. Antibiyotiklerin mutlaka kullanmamız gerekiyor.

Yine esas olan doğru emzirmeyi öğrenmemiz, bebeğimizi doğru bir şekilde emzirmeliyiz, memeyi doğru bir şekilde kavramasına yardımcı olmamız gerekiyor. Umarız bu tarz sorunlarla hiç ama hiç karşılaşmazsınız.

Fakat bazı yerlerde görüyoruz ki çok fazla emzirme ile ilgili annelerimiz problem yaşıyor. Haklılar henüz onlar emzirmeyi bilmiyorlar.

Bebekler emmeyi bilmiyorlar. Bizler sizlere yardımcı olmak için buradayız. Eğer çok zor durumda kalırsanız mutlaka ve mutlaka bir emzirme danışmanından yardım alın. Meme ucu çatlağı konusunda Size çok faydası olacaktır.

Göğüs Ucu Çatlakları İçin Çözüm yazımız bu kadardı.

Herhangi bir sorurunuz olursa Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu