Sağlık

Bebeklerde Korona Belirtisi ve Ebeveyn Rehberi CiciÇocuk

Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen Koronavirus salgını, belki de herkesten çok yenidoğan bebeği olan anneleri tedirgin ediyor.

Yenidoğan bebekler, bağışıklık sistemleri henüz yeterince gelişmediği için enfeksiyon, virüs gibi dış etkenlere karşı yetişkinlere kıyasla çok daha savunmasızdır.

Bu göz önüne alındığında annelerin kaygılanması gayet anlaşılabilir bir durumdur.

Koronavirüs Yenidoğan Bebeklere Bulaşır mı?

Koronavirüs Yenidoğan Bebeklere Bulaşır mı?

Diğer bazı solunum yolu enfeksiyonu etkeni virüsler gibi Koronavirüs de temas ve damlacık yoluyla bebeklere bulaşabilir.

Bu yüzden, özellikle yenidoğan döneminde eve misafir davet etmemek, bebeğin anne ve babası dışındaki kişilerle temas etmesini önlemek doğru bir tutum olabilir.

Bebeğin bulunduğu odanın 2-3 saatte bir havalandırılması, annenin bebeğe dokunmadan önce el yıkama, biberon ve pompa temizliği gibi hijyen kurallarına uyması ve maske takmaya dikkat etmesi önerilmektedir.

Merak edilen noktalardan biri de Koronavirüs’ün anne sütünden bebeğe bulaşıp bulaşmadığıdır. Bulaştığına dair kesin bir bilimsel kanıt henüz yoktur.

Yenidoğanlarda Koronavirüs Belirtileri

Yenidoğanlarda Koronavirüs Belirtileri

Daha büyük çocukların ve yetişkinlerin aksine, Koronavirüs taşıyan bebeklerde ateş sık görülen bir semptom değildir. Daha yaygın görülen belirtiler şunlardır:

Koronavirüs yenidoğan bebeklerde hafif veya orta şiddette seyrettiği için, solunum cihazı kullanımını gerektiren ağır durumlara pek rastlanmamaktadır.

Bu belirtiler görüldüğünde yenidoğan hekimine başvurulmalı, gereken önlemler alınmalıdır.

Yenidoğan bebekler için özel bir Koronavirüs tedavisi uygulanmamakta, solunum sıkıntısı için gerektiğinde ventilatör desteği ile bebeğin daha rahat nefes almasına yardımcı olunmaktadır.

Koronavirüsün bebek ve çocuklarda zatürreye sebep olup olmadığı da uzmanlara sıkça sorulan sorular arasında yer alır.

Koronavirüs Pozitif Bebekler Hastalığı Etrafa Yayar mı?

Koronavirüs Pozitif Bebekler Hastalığı Etrafa Yayar mı

Bebeklerin burun ve ağız sekresyonları veya dışkıları yoluyla virüs etrafa bulaşabilir.

Yenidoğanlar sık sık hapşırır ve salya akıtırlar. Dolayısıyla, anne babanın ve varsa diğer bakım verenlerin kendilerini korumak için önlem almaları şarttır.

Anneler bebekleriyle sağlıklı bağ kurmaları için gereken göz göze iletişim, şarkı söyleme, ten teması gibi etkinlikleri emzirme esnasında yapabilir. Böylece bebekle en az düzeyde ama etkin temasta bulunarak bulaşma riskini azaltabilir.

Yine, bebeğin etrafında olan herkesin maske veya siperlik kullanması ve bebeğe dokunmadan önce ellerini iyice yıkaması koruyucu olacaktır.

Cici Çocuk, anne adayları ile annelere hamilelik, hamilelik sonrası, doğum, bebek ve çocuk bakımı ile ilgili faydalı içerikler sağlayan bir platformdur.

Koronavirüs, bebek ve çocuk gelişimi, annelik, bebek beslenmesi ve daha pek çok konuda cicicocuk.com’dan bilgi ve öneriler alabilir, annelik yolculuğunuzda merak ettiğiniz sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Merak etmeyin, bu zorlu ama bir o kadar güzel yolculukta asla yalnız değilsiniz!

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu