Diyet

Kahvaltıdan Hemen Sonra Acıkmanızın Sebepleri

Açlık, vücudunuzun daha fazla yiyeceğe ihtiyacı olduğunu bilmenizi sağlama yollarından biridir ancak bir çok insan yemek yedikten sonra bile kendini aç hiss edebilir.

Önemli

Lütfen kahvaltıdan hemen sonra acıkmanızın sebepleri yazımızı okudukdan sonra düşüncelerinizi yorum kısmına yazmayı ve sosyal medya üzerinden paylaşmayı unutmayın. Bu Bizim için gerçekten çok önemli. Yazının sonunda paylaş butonunu göreceksiniz. 1 dakikanızı bile almayacak. Bu bilgilerden herkes faydalansın isteriz.

Diyetiniz, hormonlarınız veya yaşam tarzınız dahil birçok faktör bu rahatsızlığı açıklayabilir.

Bu makale, yemekten sonra neden aç hissedebileceğinizi ve bu konuda ne yapmanız gerektiğini açıklamada size yardımcı olacaktır.

Kahvaltıdan Hemen Sonra Acıkmanızın Sebepleri

  • Yemek yerken dikkatin dağılması
  • Çok hızlı yemek yemek
  • Stres
  • Çok egzersiz yapmak
  • Uykusuzluk
  • Yeterince yemek yememek
  • Yüksek kan şekeri ve insülin direnci

Yemek Yerken Dikkatin Dağılması

kahvaltıdan hemen sonra acıkmanızın sebepleri

Araştırmalar, dikkati dağılmış yemek yiyen insanların daha az tok hissettiğini ve gün boyunca daha fazla yemek yeme arzusuna sahip olduğunu göstermektedir.

Genellikle dikkatiniz dağınık bir şekilde yemek yiyorsanız, vücudunuzun sinyallerini daha iyi tanımak için farkındalık uygulamayı deneyin. Dikkatinizi toplayarak yemek yiyebilirsiniz.

Çok Hızlı Yemek Yemek

Kahvaltıdan hemen sonra acıkmanızın sebepleri arasında Çok hızlı yemekte var. Araştırmalar, hızlı yiyenlerin, tokluk duygularıyla bağlantılı olan çiğneme ve farkındalık eksikliğinden dolayı yavaş yiyenlere göre daha az tok hissetme eğiliminde olduğunu göstermektedir. Hızlı yemek yiyen biriyseniz, yemeğinizi daha iyi çiğnemeyi deneyebilirsiniz.

Stres

Kahvaltıdan hemen sonra acıkmanızın sebepleri sırasında stres de yer alıyor. Stres, açlık ve istek uyandıran kortizol hormonunu yükseltir. Sık sık stresli olduğunuzu fark ettiğiniz durumlarda, yoga veya meditasyonu haftalık rutininize dahil etmeyi deneye bilirsiniz.

Çok Egzersiz Yapmak

image 2021 03 09T162917.350

Kahvaltıdan hemen sonra acıkmanızın sebepleri arasında 4 sırada çok egzersiz yapmak duruyor.

Çok egzersiz yapan insanlar daha fazla iştah ve daha hızlı metabolizmaya sahip olma eğiliminde olabilir. Çok egzersiz yaparsanız, egzersizlerinizi hızlandırmak için daha fazla yiyecek tüketmeniz gereklidir ve bu duurm normaldir.

Uykusuzluk

Kahvaltıdan hemen sonra acıkmanızın sebepleri arasında uykusuzluk 5 sırada. Yeterli uyku, uykusuzluk çeken insanlar arasında seviyeleri daha yüksek olma eğiliminde olan grelin gibi hormonları düzenlemek için gereklidir. Yeterli uyumak için sağlıklı bir uyku rutini oluşturmayı veya geceleri mavi ışığa maruz kalmayı sınırlamayı deneyin.

Yeterince Yemek Yememek

kahvaltıdan hemen sonra acıkmanızın sebepleri

Kahvaltıdan hemen sonra acıkmanızın sebepleri arasında yeterince yemek yememekde var.

Bazı durumlarda, gün içinde yeterince yemediğiniz için yedikten sonra çabuk acıkabilirsiniz.

Yüksek Kan Şekeri ve İnsülin Direnci

Yüksek kan şekeri seviyelerine ve insülin direncine sahip olmak açlık seviyenizi önemli ölçüde artırabilir ve buda kötü bir şeydir.

Sürekli Aç Hissediyorsanız

Kahvaltıdan hemen sonra acıkmanızın sebepleri bittiğine göre birde sürekli aç hiss eden insanlara bakalım.

Acıktığınızda, mideniz hırlar ve boş hissedebilir veya baş ağrısı çeker, huzursuz olabilir veya konsantre olamayabilirsiniz.

Sürekli Aç Hissetmenin Bazı Nedenleri

Sürekli aç hiss ediyorsanız bunun bazı neenleri olabilir.

Yeterince Protein Almıyorsunuz

image 2021 03 09T163058.549

Yeterli protein yemek iştah kontrolü için önemli faktörlerden biridir.

Protein, gün içinde otomatik olarak daha az kalori tüketmenize yardımcı olabilecek açlık azaltıcı özelliklere sahip bir gıdadır.

Dolgunluğa işaret eden hormonların üretimini artırarak ve açlığı uyaran hormon seviyelerini azaltarak size gün içerisinde tokluk hissi yaşatır.

Bu etkiler nedeniyle, yeterince protein yemiyorsanız sık sık acıkmanız çok normaldir.

Yapılan bir araştırmada, 12 hafta boyunca kalorilerinin %25’ini proteinden tüketen fazla kilolu 14 erkek, daha az protein tüketen bir gruba kıyasla, gece geç saatte atıştırma isteğinde %50’lik bir azalma meydana geldi.

Ek olarak, daha yüksek protein alımına sahip olanlar, gün boyunca daha fazla tokluk ve yemek hakkında daha az düşündüklerini bildirdiler.

Pek çok farklı yiyeceğin protein oranı yüksektir, bu nedenle diyet yapaken yeterince protein almak zor değildir.

Her öğüne bir protein takviyyesi eklemek açlığın önlenmesine yardımcı olabilir.

Et, kümes hayvanları, balık ve yumurta gibi qıdalar yüksek miktarda protein içerir.

Bu besin ayrıca süt ve yoğurt gibi bazı süt ürünlerinde, baklagiller, kuruyemişler, tohumlar ve tam tahıllar gibi bitki bazlı birkaç gıdada bulunur.

Kısacası

Protein, açlık hormonlarınızı düzenler ve iştah kontrolünde önemli bir rol oynar. Bu nedenle yeterince yemezseniz sık sık acıkmanız çok normaldir.

Rafine Karbonhidratı Çok Tüketiyorsunuz

kahvaltıdan hemen sonra acıkmanızın sebepleri

Rafine karbonhidratlar işlenmiştir ve aynı zamanda liflerinden, vitaminlerinden ve minerallerinden arındırılmıştır.

En çok tüketilen rafine karbonhidrat kaynaklarından biri, ekmek ve makarna gibi tahıl bazlı birçok gıdada bulunan beyaz undur.

İşlenmiş şekerlerle yapılan soda, şekerleme ve unlu mamuller gibi yiyecekler de rafine karbonhidrat olarak kabul edilmektedir.

Rafine karbonhidratlarda dolgu lifi bulunmuyor bu yüzden vücudunuz onları çok çabuk sindirir.

Çok fazla rafine karbonhidrat yerseniz sık sık acıkırsınız bu kadar net :), çünkü bu gıdalar önemli ölçüde tokluk duygusunu uyandırmazlar.

Dahası, rafine karbonhidrat yemek kan şekerinizde hızlı artışlara neden olabilmektedir ve bu, şekeri hücrelerinize taşımaktan sorumlu bir hormon olan insülin seviyelerinin yükselmesine yol açar.

Yüksek kan şekerine yanıt olarak bir kerede çok fazla insülin salındığında, kanınızdaki şekeri hızla uzaklaştırır ve bu, hipoglisemi (hipoglisemi) olarak bilinen bir durum olan kan şekeri seviyelerinde ani bir düşüşe neden olabilir.

Düşük kan şekeri seviyeleri vücudunuza daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyduğunu gösterir, bu da rafine karbonhidratlar diyetinizin düzenli bir parçasıysa sık sık aç hissetmenizin bir başka nedenidir.

Rafine karbonhidrat alımınızı azaltmak için, bunları sebzeler, meyveler, baklagiller ve tam tahıllar gibi daha sağlıklı, bütün yiyeceklerle değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Bu yiyecekler hala karbonhidrat bakımından yüksektir, ancak lif bakımından da zengindir ve bu da açlığı kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Kısacası

Rafine karbonhidratlar lif içermez aynı zamanda kan şekeri dalgalanmalarına neden olur, bu da çok fazla karbonhidrat yemenin sizi aç hissetmenize neden olmasının başlıca nedenleridir.

Diyetinizde Kullandığınız Yağ Miktarı Az

image 2021 03 09T163140.101

Diyetiniz yağ oranı, sizi tok tutmakta size önemli bir yardım eder.

Bu kısmen yavaş gastrointestinal geçiş süresinden kaynaklanmaktadır, yani sindirmeniz daha uzun sürer ve midenizde uzun süre kalır. Ek olarak, yağ yemek, çeşitli tokluk artırıcı hormonların salınmasına neden olabilir.

Bu nedenlerden dolayı, diyetinizin yağ oranı düşükse normal olarak sık sık aç hissedebilirsiniz.

Yağ alımınızı artırmak için diyetinize dahil edebileceğiniz sağlıklı, yüksek yağlı yiyecek vardır.

Orta zincirli trigliseritler ve omega-3 yağ asitleri gibi belirli yağ türleri, iştahı azaltma yetenekleri açısından en çok tercih edilenlerdir.

MCT’nin en zengin besin kaynağı hindistancevizi yağıdır, omega-3 yağ asitleri ise somon, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıklarda bulunuyor.

Ceviz ve keten tohumu gibi bitki bazlı gıdalardan da omega-3 vitamini alabilirsiniz.

Diğer sağlıklı, yüksek yağlı yiyecek kaynakları içerisinde avokado, zeytinyağı, yumurta ve yoğurt bulunur.

Kısacası

Yeterince yağ yemezseniz aç hissedebilirsiniz. Bunun nedeni, yağın sindirimi yavaşlatmada ve tokluğu teşvik eden hormonların üretimini artırmada rol oynamasıdır.

Sonuç Olarak

Diyetinizdeki protein veya lif eksikliği, yeterince yüksek hacimli yiyecekler yememeniz, leptin direnci gibi hormon sorunları veya davranışsal ve yaşam tarzı seçimleriniz nedeniyle yedikten sonra aç hissedebilirsiniz. Yukarıdaki önerilerden bazılarını uygulamayı deneyin.

Son Bir Şey Daha

Aç hissetmek, dünya çapında birçok insan için ortak bir sorundur.

Genellikle protein veya lif içermeyen yetersiz bir diyetin sonucu olabilir.

Bununla birlikte, leptin direnci veya günlük yaşam tarzınız gibi hormon sorunlarından kaynaklanıyor olabilir.

Yemek yedikten sonra sık sık acıkırsanız, iştahınızı azaltmaya yardımcı olması için yukarıdaki kanıta dayalı önerilerden bazılarını uygulamayı deneyin.

Kahvaltıdan hemen sonra acıkmanızın sebepleri yazımız bu kadardı.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu