Tarifler

Arabaşi hamurunun tarifi. Konyamızın meşhur arabaşı hamuru

arabaşi hamurunun tarifi. Herkese Merhabalar yazınıza hoş geldiniz. Umarız hayatınızda her şey yolunda gidiyordur.

Bu yazımızda size Konyamızın meşhur arabaşı hamuru nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz. Yapamayanlar olursa aşağıya videosunu koyacağız. Arabaşı hamuru özellikle unu çok önemli olan bir tarif.

Ununuz iyiyse eğer Arabaşı hamurunuzun tutmaması mümkün değil. Benim yaptığım çok güzel oluyor. Şimdi tarife geçelim. Biz eski annelerimizin yaptığı tarif ile yapıyoruz yani bire 5 ölçü diyorlar.

Hangi kaplar ölçtüyseniz 1 kap dolusu un ve aynı kap dolusu 5 su koyacaksınız. Biz büyük su bardağı ile bir su bardağı tepeleme un koyuyoruz. 1 tatlı kaşığı kadar tatlı kaşığından biraz fazla tuz dökün.

Şimdi 2 su bardağına ekleyip öncelikle unun iyice açılmasını sağlayacağız. 2 su bardağı suyunuzu döktükten sonra biraz bekliyin çünkü suyun hepsini dökerseniz onu açmanız biraz daha zor olur.

İlk önce bir çift bardak döktükten sonra iyice unu çırpıcaz. İyice çırpıp torpaklanmalar kaybolduktan sonra kalan 3 su bardağı suyumuzu da ekleyip ocağın üzerine koyacağız.

Ocağa aldıktan sonra da kesinlikle karıştırmayı bırakmayınız.

Sürekli karıştırarak pişireceğiz. Aynı puding gibi düşünün yavaş-yavaş koyulaştığını göreceksiniz. Daha sonra arabaşı hamurunuz kaynamaya başlayacak. Göz-göz kaynamaya başladıktan sonra arada bir karıştırabilirsiniz. Yani sürekli karıştırmanız gerekmiyor. Bu şekilde yaklaşık 3-4 dakika kaynadıktan sonra hafif suyla ıslattığınız fırın tepsinize dökebilirsiniz. Dökeceğiniz tepsiyi muhakkak su ile ıslatın.

Fırın tepsinize dökün ve hafifçe çok oynatmadan yan taraflara yayın ve yaydıktan sonra tepsinizi 15-20 dakika yerinden kaldırmayın. Çünkü hamurunuzda çatlamalar olabilir. Daha sonra hamurunuz hazır olacak. 1 saat dışarıda bekletin daha sonra 3 saat Buzdolabında bekletin 4 saatte hamurunuz hazır oluyor. Daha sonra hamurunuzu baklava şeklinde kesin baklava dilimi şeklinde siz isterseniz normal kare-karede kesebilirsiniz.

Bu kadar. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Gördüğünüzde tadı nasıl acaba denemek isteyip geri çekiyorsanız sizde düşünüp tadımlık yuvarlak borcam için ölçü vererek tadına bakmanızı ve fikirlerinizi merak ediyoruz.

Arabaşi hamurunun tarifi bu kadardı. İnşallah beğenirsiniz. Eğer diğer yazılarımızdan haberdar olmak isterseniz sitenin bildirimlerini açmayı unutmayın. İyi günler.

Diğer yazımız olan KARNABAHAR YEMEĞİ TARİFİ. LEZZETİNDEN PARMAKLARINIZI YALAYACAKSINIZ! Makalemizde dikkatinizi çekebilir.

Başa dön tuşu