Sağlık

Power Yoga (Güç yogası) Nedir?

Power Yoga (Güç yogası) nedir? Tek bir yoga tarzı yoktur. Bu popüler zihin-vücut egzersizi, her biri kendi disiplini, odak noktası ve hedefleri olan pek çok farklı çeşide sahiptir .

Örneğin Power yoga, özellikle kas gücünü ve kardiyovasküler dayanıklılığı artırmak için dizayn edilmiştir. Pozlar zorlayıcıdır ve bir pozdan diğerine hızla geçersiniz.

İyi bir fiziksel egzersiz sağlar ve her defasında aynı poz serisini izleyen diğer bazı yoga tarzlarının tam tersine, güç yoga dersleri nadiren aynıdır.

Bu makale, güç yogasına, faydalarına, muhtemel dezavantajlarına ve nasıl başlanacağına daha yakından bakacaktır.

Power Yoga (Güç yogası)

Power Yoga (Güç yogası) nedir?

Güç yogası dayanım ve güç oluşturmaya odaklanmıştır. Aynı zamanda kalori yakmak için kusursuz bir yoga şeklidir.

Güç yogası fotoğrafı bir yoga türü olmasa da, terim kimi zaman Vinyasa yoga ile birbirinin yerine kullanılır . Güç yogasının, kökleri yirminci yüzyılın başlarında başlayan yerleşik bir uygulama olan Ashtanga yogaya dayanan bir Vinyasa formu olduğunu söylemek daha doğru olacaktır.

Power yogada vurgu, her poza ayrı ayrı yaklaşmak yerine, bir pozdan diğerine akış üzerinedir. Diğer bazı yoga türlerinin tam tersine, pozlar birbirlerinden kopuk değildir.

Ne söylerseniz söyleyin, güç yogası hızlı tempolu ve yoğun bir aktivitedir. Bir duruştan diğerine hızla geçerek nefesinizi vücudunuzun farklı hareketlerine bağlarsınız.

Bir güç yoga sınıfı, rahat ve dikkatli bir yoga tecrübesinden çok bir aerobik dersi gibi görünebilir. Farkındalık ve nefesinize odaklanmayı gerektirse de, güç yogası meditasyondan daha dinamik olduğunu biliyor musunuz?

image 2021 03 20T124201.147

Güç yogası (power yoga) ile diğer yoga türleri arasındaki temel farklar nelerdir?

Power yoga, birkaç önemli yönden diğer yoga türlerinden farklıdır. Gelin bu farklılıklara daha yakından bakalım.

Hızlı Hareket

ABD Birleşik Devletleri’nde uygulanmakta olan en yaygın yoga türü olan Hatha yoganın tam tersine , güç yogası çok daha hızlı hareket eder.

Hatha yoga ne mi? Güç yogasından daha yavaş, daha bilinçli bir hızda pozlar ve nefes almaya odaklanır.

Hatha yoganın daha yavaş hızı ve daha onarıcı bir tecrübe sağlamayı başaran diğer yoga türleri, güç yogası ile aynı kardiyovasküler egzersiz faydalarını sağlamaz .

Sıra

Güç ya da Vinyasa yoga, Ashtanga yoga ile aynı duruşların çoğunu kullanır, ancak daima aynı sırayla değil.

Ashtanga yoga çok hassas bir uygulamadır ve sınıfa kimin liderlik ettiği önemli değil, her poz aynı sırayla yapılır.

Öte yandan, kuvvetli yoga dersleri, eğitmen tarafından ya da kendi başınızaysanız bireyin belirlemiş olduğu bir sırayı takip eder. Güç yogasında daha fazla değişkenlik ve daha az yapı vardır.

Akışlar Farklıdır

Hatha ve Vinyasa ya da güç yogası arasındaki temel farklardan biri akıştadır.

Power yoga, pozisyon değiştirirken nefes vererek bir pozdan diğerine akışı vurgular. Hatha yoga nedir diye sorarsanız pozların akışına daha az odaklanır ve her pozda doğru duruşu sağlamaya daha çok odaklanır.

Faydaları nelerdir?

Bilimsel kanıtlara göre, güç yogası çok çeşitli zihinsel ve fiziksel faydalar sağlar. İşte bu hızlı yoga tarzının bazı temel faydalarına bir göz atalım.

Kalp sağlığı

Power Yoga (Güç yogası)

Hızlı tempo ve direnç eğitimi sebebiyle, kuvvetli yoga egzersizlerinin kalp atış hızınızı artırıp sürdürebileceğini gösterir.

Egzersiz sırasında kalp atış hızınızı artırmak, vücudunuzun kan ve oksijeni kaslarınıza ve organlarınıza daha verimli bir biçimde dolaştırmasına yardımcı olur. Bu da zindeliğinizi, dayanıklılığınızı ve genel sağlığınızı iyileştirmenize büyük bir miktarda yardımcı olur.

Ek olarak, güç yogası gibi düzenli kardiyovasküler egzersiz size şu şekillerde fayda sağlayabilir:

 • kalbinizi ve ciğerlerinizi güçlendirmek
 • yüksek tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olmak
 • kolesterol seviyelerini iyileştirmek
 • kan şekeri seviyelerini kontrol etmek
 • daha kuvvetli kemikler ve kaslar oluşturmak
 • kilogram vermeye yardımcı olmak
 • uykuyu iyileştirmek
 • enerji seviyelerini artırmak
 • beyin fonksiyonunu iyileştirmek
 • kalp hastalığı , felç ve diyabet gibi kronik durumlar için riskinizi düşürür
 • Mukavemet

Bir Power yogası dersi hızlı tempolu olsa da, bu, uzun süre poz vermeyeceğiniz manasına gelmez. Bazı pozları bir dakika ya da daha uzun süre tutabilirsiniz.

Vücudunuzu birkaç saniyeden fazla belirli bir pozisyonda tuttuğunuzda, kaslarınızı uyarır ve sizi poz vermek için çok çalışmasını sağlar. Bu, vücudunuzun pek çok yerinde kas gücünüzü ve dayanıklılığınızı artırabilir.

Vücut kontrolü

image 2021 03 20T124349.448

2016 senesinde bir araştırma Tıpta Tamamlayıcı Terapiler dergisinde yayımlanan, haftada iki kez power yoga seanslarına katılan Parkinson hastalığı olan kişilerin titreme ve kas sertliğinde önemli gelişmeler oldu.

Araştırmacılar ayrıca, power yoganın çalışma katılımcılarında kas gücünü ve gücünü artırdığını buldular.

Kilo vermenize yardımcı olabilir

Power Yoga (Güç yogası)

Size bir kardiyo egzersizi sağlamış olduğu için, power yoga kalori yakar. Güç yogasından gelen gelişmiş kas tonusu ve gücü, egzersiz yapmadığınız zamanlarda bile daha fazla kalori yakacağınız manasına gelir ve bu inanılmazdır.

2013 senesinde yapılan bir araştırmaya göre yoga, vücudunuza daha bağlı hissetmenize yardımcı olabilir. Bu, ne zaman yemeyi bırakmanız gerekli olduğu konusunda sizi daha fazla bilinçlendirebilir, bu da kilogram vermeye yardımcı olabilir.

Ekstra bir çalışma, yoganın sırt ve eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olabileceğini ve bu tür ağrıları olan insanları daha aktif olmaya teşvik edebileceğini buldu.

Stresinizi azaltır

image 2021 03 20T124525.442

Yoga, stresi ve kaygıyı azaltma ve rahatlama ve sakinlik duygularını teşvik etme becerisi ile bilinir.

Güç yogası bazı yoga türlerinden daha az meditatif ve daha hızlı tempolu olsa da, 2017 senesinde yapılan bir araştırma , power yoganın vücudunuzdaki stres hormonu olan kortizol seviyelerini azaltma becerisine sahip olduğunu buldu .

yapılan araştırmalar, bir power yogası seansının bile streste gözle görülür bir azalmaya neden olabileceğini öne sürüyor.

Sağlıklıdır

Power Yoga (Güç yogası)

Güç yogası, sağlığın diğer önemli belirteçleri ile ilişkilidir, söz gelimi:

 • Daha iyi uyku
 • daha kuvvetli bir bağışıklık sistemi
 • geliştirilmiş duruş ve denge

Araştırmalara göre Vinyasa ya da güç yogası sigara tütünü bırakmak için yardımcı olan faydalı bir araç olabileceğini buldu.

Haftada iki kez yoga seanslarına katılan bu çalışmadaki katılımcılar, kaygılarının azaldığını ve algılanan sağlık ve iyilik hallerinde iyileşmeler olduğunu da bildirdiler.

Power yoganın zararı var mı?

Güç yoga dersleri hızlı bir biçimde ilerler ve belirli bir güç ve zindelik seviyesi gerektirir. Standart Vinyasa pozları ve hareketleri hakkında bir anlayış olmadan, ayak uydurmakta zorlanmanız normaldir.

Herhangi bir egzersiz rutininde olduğu gibi, kaslarınızı ve eklemlerinizi zorlamaktan kaçınmak için doğru formu kullanmak son derece önemlidir. Yoga pozları hakkında pek bir bilgiye sahip değilseniz, yanlış formdaki bir pozu deneyerek yaralanma riskinizi artırabilirsiniz.

Güç yoga dersleri genelde 60 ila 90 dakika uzunluğundadır. Özellikle bu süre boyunca egzersiz yapmaya alışkın değilseniz bir dezavantaj olabilir.

Sizin için doğru mu?

Yoğun bir fitness sınıfı ortamında rahatsanız (CrossFit‘i düşünün), güç yogası sizin için uygun olabilir.

Yeterli bir zindelik düzeyine sahipseniz ve 60 dakika ya da daha uzun bir süre egzersiz yapmaya alışkınsanız, bu da iyi bir seçim olabilir. Diğer yoga türlerine ve pozlarına aşina olmak da yardımcı olur.

Nasıl başlanır?

Güç yoga dersleri tipik olarak fitness merkezlerinde ya da yoga stüdyolarında verilmektedir. Başlarken, başlangıç ​​ya da giriş sınıfları arayın ve arkadaşlarınızdan ya da iş arkadaşlarınızdan tavsiyeler isteyin.

“Power yoga” kursları olarak listelenen sınıfları göremeyebilirsiniz, bunun yerine Vinyasa yoga dersleri olarak isimlendirilirler.

Kaydolmadan önce, güç yoga sınıfı ve içeriği hakkında daha fazla bilgi edinmek için eğitmen ya da fitness merkezinde ya da stüdyoda çalışan kişilerle konuşun. Ayrıca sınıf için hangi seviyede uzmanlık ya da uygunluk gerektiğini de öğrenin.

Yogada yeniyseniz, Hatha yogada bir giriş dersi düşünebilirsiniz. Bu, çeşitli yoga pozlarını ve bunları nasıl doğru biçimde yapacağınızı öğrenmenize yardımcı olabilir.

Evde kendi başınıza güç yogası yapmayı tercih ediyorsanız, yayınlayabileceğiniz ve takip edebileceğiniz pek çok çevrimiçi video var. Telefonunuza ya da tabletinize bir yoğa uygulamasını da deneyebilirsiniz.

Kalp hastalığı ya da artrit gibi kronik bir rahatsızlığınız var ise, yaralanmanız var ise ya da hamileyseniz, power yoganın sizin için güvenli olup olmadığını doktorunuza danışın.

Ne Öğrendik?

Vinyasa yoga olarak da bilinen Power yoga, güç ve dayanım oluşturmaya odaklanan hızlı tempolu bir yoga tarzıdır. Aynı zamanda kalori yakmak için kusursuz bir yoga şeklidir.

Farkındalık ve nefesinize odaklanmayı gerektirmesine rağmen, güç yogası meditatif yogadan daha dinamiktir ve iyi bir kardiyo ve kuvvet antrenmanı egzersizi sağlar.

Ağırlıklara ya da başka ekipmanlara ihtiyacınız yok, ama bu yoga tarzı için belirli bir güç ve zindelik seviyesine sahip olmak yardımcı olur.

Dığer yazımız olan taşıyıcı yağ hakında buradan bilgi edinebilirsiniz.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.

2 Yorum

 1. Merhaba ben 1978 doğumluyum.2006 yılında 28 yaşında nöroloji doktoruna gittim.Yaptığı check up (çekap) sonucu hücrelerin zayıf dedi.Hücrelerin %20’si sağlam %80’i zayıfmış.Bundan dolayı yürürken dengeyi sağlayamıyorum.Yani her zaman birinin yardımı olmadan yollarda araba ve insan kalabalığı olduğu yerlerde tek başına gezemiyorum.Tek başına da gezerim ama dengesz gezerim.Dengeyi sağlayamadığım zamanlar düştüğüm de oluyor.
  Bu denge sorunu ellerde de var mesela sebze-meyve soyarken bazen elimden bıçağı düşürüyorum,çay ya da su içerken ya bardağı düşürdüğüm oluyor veya çay ya da suyu döktüğüm oluyor.
  Bu dengesizlik yüzünden bütün işlerimi de geç yapıyorum.Mesela traşı mı geç oluyorum,duşu mu geç alıyorum.Yoga yaparsam bütün bu denge sorunları ve hücre zayıflığı benden geçer mi?

 2. Merhaba Mustafa. Zaman ayırıp yorum yazdığın için teşekkür ederim. Yoganın en büyük amacı rahatlama ve depresyonu azaltmadır. Anladığım kadarı ile beyninizde oluşan bir tür rahatsızlık. Yoga ile bu hastalığın iyileşmesi zor bir ihtimaldir. Doktorunuz verdiği ilaçları almaya özen gösterin. Bu hastalıktan depresyona düşerseniz o zaman bu yoganı deneyebilirsiniz. Unutmamakta fayda var ki böyle bir hastalığınız varsa herhangi bir şey yapmadan önce doktorunuz ile konuşmalısınız.

Başa dön tuşu