Sağlık

Göğüste Sivilce Neden Olur?

Göğüste sivilce neden olur? Akne tedavileri genellikle burun ve çene gibi bölgeler için tartışılsa da sivilce sadece yüzde oluşmaz.

Hormonlar veya yağlı cilt gibi risk faktörlerinden kaynaklanan akneye daha yatkınsanız, göğsünüz dahil vücudunuzun herhangi bir yerinde akne gelişebilir.

Göğüste Sivilce Neden Olur?

Gözenekleriniz tıkandığında sivilce gelişir. Tüm vücudunuzun etrafında gözenekler vardır ve göğsünüz bir istisna değildir. Akneye eğilimli bir cildiniz varsa, göğsünüzde aşağıdaki sivilce türlerini görebilirsiniz:

  • siyah noktalar
  • şişlikler
  • sivilceler
  • beyaz başlıklar
Göğüste Sivilce Neden Olur

Göğüs sivilceleri her zaman yüzünüzdeki sivilceler kadar görünür olmasa da, oldukça rahatsız edici olabilir. Göğüste sivilce neden olur sorusuna cevap bulduğumuza göre şimdi de tedavi yöntemlerine bir bakalım.

Göğüste Sivilce Nasıl Geçer?

1. Düzenli Olarak Duş Alın

Günlük duş almazsanız göğüs aknesi daha kolay gelişebilir. Düzenli duşlar, gözeneklerinizi tıkayan unsurların giderilmesine yardımcı olur. Unsurlar içerir:

  • bakteri
  • ölü deri hücreleri
  • kir
  • yağ (sebum)

Göğüs aknesi olasılığınızı azaltmak için her gün duş aldığınızdan emin olun. Bu, duşa ihtiyacınız olmadığını düşündüğünüz daha soğuk ve daha kuru ayları içerir.

En iyi sonuçlar için ılık (sıcak değil) su kullanın. Gözeneklerinizi kapatmaya yardımcı olması için soğuk suyla son bir durulamayı da düşünebilirsiniz.

2. Akneyle Savaşan Bir Vücut Şampuanı Kullanın

Salisilik asit içeren vücut şampuanları özellikle göğüs aknesi için faydalıdır. Salisilik asit, akneyi kurutarak tedavi eden bir bileşendir.

3. Haftada Bir Kez Pul Pul Olmuş Derinizi Temizleyin

Cildiniz, yeni cilt hücrelerine yol açmak için ölü cilt hücrelerinin yüzeye çıktığı (epidermis) bir hücre dönüşüm sürecinden geçer.

Ancak ölü deri hücreleri her zaman kendi başlarına dökülmez. Gözeneklerinizde kalarak onları tıkayarak sivilceye neden olabilirler.

Bu, peelingin yardımcı olabileceği yerdir. İşlem, gözenekleri tıkamaması ve sivilce oluşturmaması için ölü deri hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olur.

Ayrıca gözle görülür şekilde daha pürüzsüz bir cilt ortaya çıkaracaksınız. Yine de anahtar, haftada bir defadan fazla pul pul olmuş derinizi dökülmektir. Bunu daha sık yapmak, önceden var olan kusurları tahriş edecektir.

4. Komedojenik olmayan bir vücut losyonu kullanın

Göğüste sivilce neden olur sorusuna cevap arıyorsanız komedojenik olmayan bir vücut losyonu kullanmalısınız.

Layman’ın terimleriyle, “komedojenik olmayan” basitçe gözeneklerin tıkanmaması anlamına gelir. Vücut losyonu gibi tüm gün veya gece cildinizde kalan ürünleri seçerken bu önemlidir.

Göğüste Sivilce Neden Olur

Göğsünüze uygulandığında, komedojenik olmayan vücut losyonu sivilceye neden olmadan cildin nemlenmesine yardımcı olur.

Hatta bazı losyonlar, önceden var olan çatlaklardan kurtulmak için az miktarda salisilik asit içerir. Cildinizi tahriş edebilecek kokulardan da kaçınmak isteyebilirsiniz.

5. Spot tedavileri deneyin

Leke tedavileri, sivilceleri küçülterek ve altta yatan iltihabı iyileştirerek göğüs sivilcelerinin ucunun beyazlamasına yardımcı olabilir.

Tezgah üstü (OTC) leke tedavileri bol miktarda bulunur ve bunların çoğu ya salisilik asit veya benzoil peroksit içerir. Bu iki bileşenden salisilik asit tercih edilir çünkü benzoil peroksit, giysilerin ağartılmasıyla ünlüdür.

Salisilik asit geniş alanlara uygulandığında toksisite riski vardır, bu nedenle bunu göğüs bölgesinde kullanırken tedavileri tespit etmekle sınırlandırdığınızdan emin olun.

Aşağıdaki doğal ilaçlardan bazılarını da düşünebilirsiniz. Göğsünüze herhangi bir çare uygulamadan önce, herhangi bir olumsuz reaksiyona neden olmadığından emin olmak için bir yama testi deneyin.

Kolunuzda küçük bir nokta seçin ve herhangi bir kızarıklık veya tahriş olup olmadığını görmek için 24 saat bekleyin.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, sivilce ve diğer rahatsızlıkları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan alternatif bir cilt ilacıdır.

image 2021 02 27T161003.702

Mayo Clinic’e göre, bu yağın yüzde 5’ini içeren ürünler, yüzde 5 benzoil peroksit kadar işe yarayabilir.

Anahtar, yine de sabırdır. Çay ağacı yağı, geleneksel ilaçlardan biraz daha yavaş etki eder.

Saf çay ağacı yağını denemekten çekiniyorsanız endişelenmeyin. Yağı içeren çok sayıda OTC akne ürünü vardır. Örneğin Hepsiburada, topikal yağlar, jeller ve mendiller dahil olmak üzere çok sayıda leke tedavisi bulunan yağlar seçeneği sunar.

Tarçın ve Bal

Tarçın ve bal, göğse uygulandığında potansiyel olarak güçlü bir sivilce savaşı oluşturabilir. Tarçın, antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve çiğ bal, bakterilerle savaşan bir ajan olarak kullanılabilir.

Göğüste Sivilce Neden Olur

Bunlar birlikte akneye neden olan bakteri ve iltihabı azaltabilir. Bunları haftalık olarak veya yeni kusurlar için gerektiğinde kullanmak güvenlidir.

Bunu çırpmak için 1 tatlı kaşığı tarçını 2 yemek kaşığı çiğ balı bir macun haline gelene kadar karıştırın. Maskeyi göğsünüzün her yerine uygulayıp 30 dakika sonra durulayabilir veya gece leke tedavisi olarak kullanabilirsiniz.

Çamur veya Odun Kömürü

Zaten bir şişede yapılmış doğal bir tedavi kullanmayı tercih ediyorsanız, çamur veya odun kömüründen yapılmış bir maske düşünün.

Bunlar tam tedaviler olarak işe yarayabilir veya göğsünüzdeki birkaç noktada kullanılabilir.

Hem çamur hem de odun kömürü, kirleri dışarı çıkararak sivilceyle savaşır.

Bu bileşenler aynı zamanda cildinizi de yumuşatabilir. En iyi sonuçlar için haftada bir kullanın.

6. Yeni Bir Çamaşır Deterjanı Deneyin

Giysilerinizi yıkamak mikropları uzak tutmak için bir zorunluluktur, ancak yağlı cildiniz varsa sivilceyi önlemeye de yardımcı olabilir. Ancak çamaşır deterjanı bazen sivilceye neden olarak ters etki yapabilir.

Bu, cildi tahriş etme eğiliminde olan belirli deterjan türlerinden kaynaklanabilir. Bunlar, koku ve boya içeren ürünleri içerir.

Alerjenik deterjanlarla yıkanmış bir gömlek giydiğinizde, göğüs bölgenizi ve vücudunuzun diğer kısımlarını bir patlama riski altına sokabilirsiniz.

“Hipoalerjenik” olarak etiketlenmiş çamaşır deterjanlarını arayın.

7. Nefes Alabilen Kumaşlar Giyin

Göğüste sivilce neden olur yazımızın en önemli noktasından biri de bu.

Göğüs sivilcesini uzak tutmanın bir başka anahtarı da cildinizin nefes alabilmesi için gevşek ve tahriş edici olmayan giysiler giymektir.

image 2021 02 27T161335.083

Sıkı giysiler lekelere dönüşebilecek kiri, bakterileri ve yağları yakalayabilir. Yün, naylon ve spandeks gibi belirli kumaşlar daha fazla tahrişe neden olabilir. En iyisi pamuklu giysiler giymektir.

8. Susuz Kalmayın

Bazen sivilce de içeriden tedavi gerektirir. Bazı yiyeceklerin sivilceye neden olup olmadığı konusunda tartışmalar olsa da, içme suyunun yardımcı olabileceğine şüphe yok.

Su sizi sadece sulu tutmakla kalmaz, aynı zamanda toksinlerin atılmasına da yardımcı olur.

Bu faydalardan yararlanmak için günde sekiz bardak su içmelisiniz.

Zamanla, gazlı içecekler ve diğer içeceklerin su ile değiştirilmesi göğüs sivilcesinde genel bir azalmaya ve ciltte iyileşmeye neden olabilir.

9. Şekerli Yiyeceklerini Azaltın

Şekerli yiyecekler, kan şekerinde hızlı ani artışları tetikler, bu da göğüste ve akneye eğilimli diğer vücut kısımlarında sivilce çıkmasına neden olabilir. Sivilceyi şekerli yiyeceklerle tetikleyen bir kişinin tükettiği şeker miktarını azaltması gerekir.

10. Fazla Egzersiz Yaparken Dikkatli Olun

Egzersiz tipik olarak bir kişinin sağlıklı kalmasına yardımcı olurken, egzersiz yapmak bazı insanlarda göğüs aknesine neden olabilir. Derinin giysilere sürtünmesi terle birlikte eşlik ettiğinde, kişinin göğsünde sivilce oluşmasına neden olabilir.

image 2021 02 27T161505.349

Bunu önlemeye yardımcı olmak için, kişi bol gömlekler giymeli ve egzersiz yaptıktan kısa bir süre sonra duş almalıdır. Hemen duş almak bir seçenek değilse, kişi sivilce ilacı içeren bir mendil kullanmalıdır.

Dermatoloğunuzu ne zaman görmelisiniz?

Akne ürünlerinin tam olarak etkili olması yaklaşık 10 hafta sürebilir, bu nedenle sabır çok önemlidir.

Herhangi bir sonuç alınmadan uzun bir süre geçerse cilt bakım uzmanınızı görmenin zamanı gelmiş olabilir.

Cilt bakımı uzmanınız, topikal veya oral akne ilaçları yazarak göğüs aknesinin iyi tedavi edilmesine yardımcı olabilir.

Bu tür ürünler, şiddetli sivilceleri tedavi etmek ve önlemek için düzenli olarak kullanılmaktadır.

Bazı durumlarda oral kontraseptifler vücut sivilcesi olan kadınlara da yardımcı olabilir.

Cilt bakımı uzmanınız, kistler ve diğer şiddetli akne formlarıyla ilişkili şiddetli iltihabı tedavi etmek için antibiyotikler yazabilir.

Göğüste sivilce neden olur yazımıza gerçekten çok emek veridik. sosyal medyada paylaşırsanız büyümemize yardım edebilirsiniz.

Değerli yorumlarınız bizim için gerçekten çok önemli. 5 dakikanızı ayırıp yorum yapabilirsiniz 🙂

Tırnakların 1 ayda ne kadar uzadığını biliyor musunuz?

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu