Sağlık

Tırnaklar 1 Ayda Ne Kadar Uzar? Detaylı!

Tırnaklar 1 ayda ne kadar uzar? Tırnaklarınız ayda ortalama 3,47 milimetre (mm) veya günde yaklaşık milimetrenin onda biri oranında büyür. Bunu perspektife koymak için, ortalama kısa pirinç tanesi yaklaşık 5,5 mm uzunluğundadır.

Bir tırnağınızı kaybederseniz, o tırnağın tamamen çıkması altı ayı bulabilir. Baskın elinizdeki tırnaklar, uzun parmaklarınızdaki tırnaklar gibi diğerlerinden daha hızlı uzar.

Tırnaklarınız gün içinde ve yaz aylarında daha hızlı büyür.

Tırnaklarınızın uzamasıyla ilgili bir kafiye veya sebep yokmuş gibi görünse de, uzama hızını etkileyen birkaç temel faktör vardır.

Bu faktörler ve bunların daha hızlı büyümesi için neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Tırnaklar ve Sağlığınız

Tırnaklar 1 Ayda Ne Kadar Uzar

Tırnaklar 1 ayda ne kadar uzar? sorumuza yanıt bulduğumuza göre tırnaklarımızın sağlığımız ile ilişkisine bakmalıyız.

Tırnaklar, keratin adı verilen sert bir proteinin birçok katmanından oluşur. Tırnaklarınız genel sağlığınızın önemli bir göstergesidir.

Sağlıklı tırnaklar pürüzsüz ve sert olmalı, herhangi bir çukur veya oyuk içermemeli ve renkleri tutarlı olmalıdır.

Tırnaklarınız ortalamadan daha yavaş uzarsa ve daha hızlı uzamasını istiyorsanız, yardımcı olabilecek birkaç ev tedavisi ve bakım tekniği vardır.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnakların daha hızlı büyümesi için bilimsel olarak kanıtlanmış bir yöntem yoktur ancak doğru beslenme yoluyla vücudunuza iyi bakmak ve tırnaklarınızı güçlendirmek için aşağıdaki ipuçlarını kullanmak onların zamanla güçlü ve uzun süre uzamasına yardımcı olabilir.

1. Biotin alın

Biotin, vücudun yiyecekleri enerjiye dönüştürmesini sağlayan önemli bir B vitamini türüdür. Ayrıca saç ve tırnakların gücünü artırmaya yardımcı olmak için bir takviye olarak şiddetle tavsiye edilir.

Birkaç insan çalışması, günlük biotin takviyesi almanın tırnakları güçlendirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bazı bilim adamları günlük 2,5 miligram biotin dozunun sadece birkaç hafta içinde tırnak gücünü artırabileceğini söylüyor.

Biotin Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

 • Bira mayası
 • Pişmiş yumurta
 • Sardalya
 • Fındık ve fındık ezmesi
 • Tam tahıllar
 • Soya ve diğer fasulye
 • Karnıbahar
 • Muz
 • Mantarlar

2. Tırnak sertleştiricileri kullanın (az miktarda)

Tırnaklar 1 ayda ne kadar uzar? diye soruyorsunuz o zaman tırnak sertleşdirici kullanmalısınız.

Tırnak yumuşaklığı, tırnakları kırılmaya daha yatkın hale getirir ve bu da tırnağın yeniden uzama ihtiyacını artırır. Tırnakların kırılmasını önlemek için uzmanlar normalde tırnak sertleştiricileri önermektedir. Tırnaklara cila gibi boyanan ve daha sonra oje çıkarıcı ile temizlenen maddelerdir.

Bu, kısa vadede tırnakların güçlendirilmesine ve kırılmaların önlenmesine yardımcı olur. Ancak,uzmanlar diyor ki tırnak sertleştiricilerin uzun süre kullanılması bazen tırnakların zayıflamasına ve kırılmaya daha yatkın olmasına neden olabilir.

3. Yapıştırılmış Tırnaklardan Ve Zehirli Cilalardan Kaçının

Araştırmacılar, düzenli olarak yapıştırılmış yapay tırnak kullanımının gerçek tırnakları zayıflattığını ve onları kırılmaya daha yatkın hale getirdiğini bulmuşlardır.

Daha iyi bir seçenek, tırnaklarınızı çok az toksik kimyasal içeren veya hiç içermeyen ojelerle boyamaktır,

Toksinsiz olduklarını gösteren su bazlı formülasyonları arayın. Bazı popüler toksik olmayan oje markaları arasında Acquarella ve Suncoat bulunur.

4. İyi Bakım Uyğulayın

Düzenli tırnak bakımı, tırnaklarınızın gücünü artırmaya, büyümeyi teşvik etmeye ve kırılmayı azaltmaya da yardımcı olabilir.

5. Tırnak Etlerininizi Koruyun

Tırnak etleri, tırnak matrisini koruyan ince deri parçalarıdır. Çok kısa kesmek tırnak matrisini veya tırnak yatağını ortaya çıkarabilir. Bu, tırnak hasarına ve enfeksiyona yol açabilir.

Bunun yerine, insanlar tırnak etlerini düzenli olarak nemlendirmeli ve kesmekten kaçınmalıdır.

Bulaşıkları, giysileri ve yüzeyleri yıkarken eldiven takmak iyi bir fikirdir. Bu, suyun veya temizlik ürünlerinin tırnakların üzerine oturmasını önlemelerine yardımcı olabilir.

6. Manikür Konusunda Dikkatli Olun

Bazı tırnak salonları tırnak enfeksiyonlarına katkıda bulunabilir. Tırnak etlerini çok kısa kesmek gibi agresif manikür teknikleri, bakterilerin tırnak yatağına girmesine ve tırnakları zayıflatmasına izin verebilir.

Kişisel aletleri manikür salonuna götürün veya enfeksiyon riskini en aza indirmek için salonun uygun şekilde sterilize edilmiş ekipman kullandığından emin olun.

Randevu almadan önce yorumları okuyarak bir salonun itibarını kontrol etmek en iyisidir. Manikür ağrımaya başlarsa, manikür ağrılı olmaması gerektiğinden teknisyenden durmasını isteyin.

7. Kalsiyum alın

Tırnaklar 1 ayda ne kadar uzar? yazımızın önemli kısmından biri de kalsiyum alımı.

Bazı insanlar kalsiyumun kemikleri güçlendirdiği için tırnakları da güçlendirebileceğini düşünüyor.

Bazı araştırmalar, Kalsiyum almanın menopoz yaşayan ve osteoporozu olan kadınların tırnak değişikliklerini fark edebileceğini bulmuştur.

Osteoporoz, zayıf kemiklerin kolayca kırılmasına neden olan ve genellikle düşük kalsiyum ve D vitamini alımına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur.

Bununla birlikte, çok az çalışma, kalsiyumun tırnak sağlığını iyileştirip iyileştirmediğini kesin olarak kanıtlamıştır.

Kalsiyum eksikliği riski taşıyan kişiler diyetlerini bu temel mineral ile desteklemeyi düşünmelidir. D vitamini içeren kalsiyum takviyeleri tercih edebilirsiniz.

8. Protein Alın

Tırnaklar 1 ayda ne kadar uzar? sorusunun en önemlisi de protein.

Tırnaklar proteinden yapılır ve bu nedenle bazı insanlar diyette çok az protein tüketmenin tırnak sağlığını olumsuz etkilediğini düşünür.

Bir 2019 çalışmasının yazarları, tırnak sağlığı ile bazı proteinlerin içerdiği kolajen peptitler adı verilen belirli amino asitler arasında bir bağlantı olduğuna inanıyor.

Diyetteki protein miktarını artırmak için yumurta, tavuk veya hindi, yağsız sığır eti ve balık seçin.

Vejetaryen ve vegan protein kaynakları arasında mercimek, yer fıstığı, fındık ve peynir ve süt gibi süt ürünleri bulunur.

9. Masaj

Diyabet gibi tıbbi durumlar tırnaklardaki dolaşımı azaltarak onları zayıflatabilir.

Bunun tırnaklardan çok ayak tırnaklarını etkilemesi daha olasıdır. Bununla birlikte, nazik masaj, diyabetin ve diğer dolaşım sorunlarının etkilerini telafi ederek tırnaklarda dolaşımı artırabilir.

Tırnak Büyümesi Hakkındaki Efsaneler

Tırnaklar 1 Ayda Ne Kadar Uzar

Boyamak için yeterince uzun olduğunda tırnak dokusu zaten ölmüştür, bu nedenle boyama büyümeyi etkilemeyecektir.

Vitaminleri doğrudan tırnaklara sürmenin onların büyümesine yardımcı olabileceği de bir efsanedir.

Bu çarelerin yardımcı olması pek olası değildir. En iyi ihtimalle çiviyi güçlendirir ve kırılmasını önlerler.

Jel veya pudra gibi hiçbir özel oje tırnak sağlığını iyileştiremez.

Aslında bazı ürünler, özellikle de çıkarılması için sert yöntemler gerektiren ürünler tırnak sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir.

İnsanların jel tırnakları çıkarmak için kullandıkları aseton, jel cilasına rağmen tırnakları zayıflatabilir.

Tırnaklara En İyi Nasıl Bakılır?

 • Tırnaklarınızı kuru ve temiz tutmak, bakterilerin altında büyümesini engeller.
 • Tırnaklarınızı düz bir şekilde kesmek için keskin manikür makası veya makasları kullanın. Ardından tırnaklarınızın uçlarını yumuşak bir eğri haline getirmek için bunları kullanın
 • Ellerinizi ve tırnaklarınızı bir losyonla nemlendirin. Özellikle tırnak etlerinin bulunduğu tabanda tırnaklarınıza sürdüğünüzden emin olun.
 • Tırnak yemekten kaçının. Tırnaklarınızı çok kısa kesin.

Tırnak Neden Anormal Uzar?

Tırnaklar 1 Ayda Ne Kadar Uzar

Kötü sağlık, tırnakların anormal şekilde uzamasına neden olabilir. Bazı yaygın tırnak büyüme sorunları şunları içerir:

 • Renk değişiklikleri
 • Kalınlık veya şekil değişiklikleri
 • Tırnağın çevresindeki deriden ayrılması
 • Kanama
 • Tırnakların etrafında şişlik veya ağrı
 • Yavaş büyüyen tırnaklar

Yavaş büyüyen tırnaklar yaşla birlikte gelir, ancak aynı zamanda bir hastalık veya beslenme yetersizliği belirtisi de olabilir. Bazı ilaçlardan bile kaynaklanabilirler.

Hormonlar ayrıca tırnak büyümesini hızlandırmada da rol oynar.

Genç insanlar, yaşlılara göre daha hızlı büyüyen tırnaklara sahip olma eğilimindedir. Erkekler ve hamile kadınlar, diğerlerinden daha hızlı tırnak uzaması eğilimindedir.

Sağlıklı yetişkinlerde ortalama tırnak büyümesi yaklaşık ayda 3,5 milimetre hesaplanır.

Sonuç Olarak

Tırnaklarınız genel sağlığınızın bir yansımasıdır. Güçlü, hızlı büyüyen, sağlıklı tırnaklar istiyorsanız sağlıklı bir diyet uygulamak önemlidir.

Bu, taze meyve ve sebzelerle dolu dengeli bir diyet, yağsız protein kaynakları, yeterli miktarda karbonhidrat ve bol miktarda sağlıklı yağ yemeyi içerir.

Bazen tırnakların daha sağlıklı ve güçlü olması için biraz yardıma ihtiyacı vardır.

Unutma, tırnaklarının sihirli bir şekilde daha hızlı uzamasını sağlayamazsın ancak onlarla ilgilenirseniz, güçlenecek ve daha uzun süre dayanacak, bu da onları kırılmaya daha az eğilimli hale getirecektir.

Tırnaklar 1 ayda ne kadar uzar? yazımız bu kadardı. Darbe sonucu tırnak morarması nasıl geçer? yazımızı mutlaka okumalısınız.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu