Faydalı Bilgiler

Motivasyon Nedir Ve Neden Bu Kadar Önemli?

Motivasyon nedir? Hoş geldiniz dostlar bugün sizlere psikolojinin olmazsa olmazı bir konudan bahsedeceğim. Motivasyon.

Peki motivasyon nedir? Tam olarak herkesin dilinde olan iş hayatında, okulda her öğretmenin hatta anne babanın da artık lügatına yerleşmiş motivasyon nedir?

Motivasyon belirli bir amaç uğruna sizi harekete geçiren güç. Belirli bir davranış uğruna sizi o davranışı yapmaya iten güç olarak tanımlanabilir. Bu psikolojideki tanımı.

Tam bir tanım değil ama psikolojik rehberlikdeki tanımı bu, ama sizin için anlamı sizi ders çalışmaya getirecek, sizi o masaya oturtup o kitabın başına geçirecek ve zevkle çalışmanızı sağlayacak nedenler, gerekçeler olarak daha biz motivasyonu adlandırabiliriz.

Sizin için tanımı bu olabilir. Motivasyonla gaz bizde sürekli karıştırılır. Birliğiniz gazdan bahsediyorum.

Gaz vermek gaz almak. Sürekli kendimizi gaza getirmeye çalışıyoruz. Bunun motivasyondan bir farkı var.

Gaz ve motivasyon aynı şeyleri değil. Evet ikisi de insanı harekete geçirir. İkisi de davranışı yapmak için, ders çalışmak için sizi harekete geçirebilir ama bir fark var. Motivasyon aynı zamanda hareketi devam ettirme nedeni de sağlar size, ama gazda bunu sağlayamazsınız.

Gaz biter. Aldığınız gaz biter. O gazı unutursanız. Nedenini bile unutursunuz. O an gaza geldiğiniz belli bir süre içinde hareketi belki yaparsınız, ders çalışırsınız belki ama daha sonra biter.

Bu yüzden motivasyon sağlamamız gerekir. Çok önemli. İki türlü motivasyondan bahsedeceğiz sizlere.

Motivasyon nedir

Motivasyon nedir?

İç motivasyon ve dış motivasyon denilen şeyler neler?

Peki bunlar nedir? Motivasyonu sağlıkta içi dışı kaldı diyebilirsiniz ama aslında farklar var. İkisi de bizim için önemli.

İç motivasyonu ve dış motivasyonu öğreneceğiz. Hangisi ile aramız daha iyi ise aslında ona biraz daha yakın duracağız ama diğerinde dışlamayacağız. Çünkü ikisinin de birbirinden uzak olmaması gerekiyor. İç motivasyon sizin bir şey yapmaktan keyif almanız, heyecan duymanız anlamına gelir. Sırf heyecan duyduğumuz için yapmanız.

Mesela bir dersi çok çalışmayı seviyorsunuz. Sırf sevdiğiniz için çalışıyorsanız bu iç motivasyondan kaynaklanır.

Dış motivasyon ise dış bir etken, bir rekabetin içinde olmanız ya da bunun için bir ödül konması. “Bu sıralamaya gelirsem şurayı kazanacağım” gibi bir hedef koymanız kendinize. Bu da dış motivasyondur. Hedef 2 türlü yalnız. Dışarıda konulan bir hedef var.

Dışarıda konulan bir hedef olursa dediğimiz gibi aileniz bir hedef koydu, okulunuz bir hedef koydu ya da işte maddi bir karşılığı var o hedefin. Bu dış motivasyonu olur, ama iç motivasyonda da kendi hedefiniz vardır.

Motivasyon nedir

Bir şeyi kendiniz için yapıyorsanız, içinizden geldiği için yapıyorsanız adı üstünde. Bu iç motivasyondur

Dış motivasyon dış sebeplerden dolayı yapıyorsanız, bu da işte dediğimiz gibi aileniz bir hedef koyduysa, Belki oğretmenleriniz bir hedef koyduysa, dışarıdan şu kadar soru çözeceğim bu hafta diye kendinize bir hedef koyuyorsanız, bu dış motivasyondur ve bu da işe yarar.

Kesinlikle işe yarar. İlla onu yapmaktan zevk alacaksınız diye bir şey yok. Bazı derslerden zevk alma ihtimaliniz pek yoktur ama dış motivasyon ile bunu sağlayabilirsiniz.

Dış motivasyon araçları ile mesela kendinizi bile bir ödül koyabilirsiniz. Mesela fizik çalışmayı sevmiyorsunuz değil mi? Ama o hafta fizik çalışırsanız, Fizikteki konu eksiklerini giderirsiniz ya da Fizikten şu kadar soru çözersen diye kendine bir ödül koyarsan, şu kadar soru çöz bu hafta sana şunu yapacağım. Kendinize diyeceksiniz bunu unutmayın. Bunu ailenizde sağlayabilir.

Çekip kenara anne işte bu hafta Fizikten bu kadar soru çözersem bana şunu alır mısın? Bana şu yemeği yapar mısın? Bu bile aslında bir motivasyon aradı olabilir. Bunu sağlayabilirsiniz dış motivasyon adına.

İç motivasyon da tamamen kendi hedefiniz uğuruna olmalı. Bu ikisi arasındaki farkı iyi bilmek önemli. Çünkü ikisi arasındaki farktan değilde, gazla olan farkını bilmek önemli.

Harekete devam ettirmiyorsa sizi o nedeniniz, gerekçeniz harekete devam ettirmiyorsa, o aslında gazdır. Ona ara sıra belki başvuracağız ama devamlı olmayacaktır. Bu yüzden motivasyonun ne olduğunu bilmek çok önemli.

Motivasyon nedir

Diğer yazımız olan KADINLAR NE İSTER? dikkatinizi çekebilir.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu