Faydalı Bilgiler

Gül Renklerinin Anlamı (Sarı Mor Kırmızı ve daha fazlası)

Gül renklerinin anlamını merak etmeyen yoktur. Yunan mitolojisinde güller, bitkilerin ve yeniden doğuşun tanrısı olan Adonis’ten gelmektedir. Adonis, Kral Theias ve kızı Myrrha arasındaki aldatıcı bir birliktelikten doğdu.

Birisi için gül satın almak zorunda kaldıysanız, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı renk olduğunu bilirsiniz.

Tercih farkı gibi görünse de gül rengi anlamları aslında birine gönderdiğiniz mesajda büyük rol oynayabilir.

Güller tipik olarak sevginin bir ifadesi olarak görülse de, bir lavanta gülü ve bir sarı gülün ardındaki anlam çok farklıdır.

Tarihe sahip olan güller farklı anlam taşır ve bu güllerini birisine verdiğiniz zaman dikkatli olmalısınız.

Bir gülün doğru mesajı verdiğine karar verdiğinizde , aşağıdaki kılavuzu kullanarak hangi rengin duygularınızı en doğru şekilde tasvir ettiğini düşünmek isteyeceksiniz.

Gül renklerinin anlamı neler? Güller en çok aşk ve romantizmle ilişkilendirilir.

  • Güller gizlilik anlamına da gelebilir. Gülün altında anlamına gelen “sub rosa” terimi eski zamanlardan gelmektedir. Romalılar ziyafet salonlarının tavanlarına güller asarlardı ve şarabın etkisi altında söylenen her şeyin gizli kalacağı anlaşılırdı.
  • Ortaçağda toplantı odalarının tavanlarına da güller asılırdı. Güllerin altındaki herkesin gizlilik yemini ettiği anlaşılrdı.
  • Güller ayrıca dört tarot kartında da kullanılıyor. Aptal, Sihirbaz, Güç kartı ve Ölüm kartı. Aptalda, beyaz gül saflığı sembolize eder ve zihni temizlemek için bir hatırlatmadır.
  • Sihirbaz kartında, bilgeliği açığa çıkarmak anlamına gelir. Güç kartında gül, dengeyi temsil eder ve Ölüm kartında, saflığın, netliğin ve niyetin şeffaflığının bir hatırlatıcısıdır.

Gülün Kültürel Önemi

Gül renklerinin anlamı yazımıza başlamadan önce tarihe bir göz atalım. Güller İngiltere’nin ulusal çiçeğidir. On beşinci yüzyılda, iki önemli aileyi temsil ediyorlardı – Lancasters ve Yorks.

Güller Savaşı, İngiltere’de 1455-1487 yılları arasında kırmızı bir gülle temsil edilen Lancaster evi ile beyaz bir gülle temsil edilen York evi İngiltere’yi yönetmek için birbirleriyle yarıştığında meydana geldi.

Gül aynı zamanda İngiltere’nin en büyük yazarlarından William Shakespeare’e de ilham verdi. Romeo ve Juliet adlı oyunu güllerle ilgili en popüler alıntılardan birini içerir.

Juliet oyunda, “Başka herhangi bir isme sahip bir gül tatlı kokar” diyor. Romeo’ya, rakip evlerden gelseler bile bunun önemli olmaması gerektiğini çünkü aşklarının gerçek olduğunu hatırlatıyor.

Gül Renklerinin Anlamı

1. Kırmızı gül

Gül Renklerinin Anlamı

Kırmızı güller genellikle aşkın evrensel sembolü olarak kabul edilir. Dünyanın pek çok yerinde, bir veya bir düzine kırmızı gül almanın “Seni seviyorum” deme şekli olduğunu her kes bilir.

Bu gül renginin anlamı, sevgiliniz için arzu veya özlem gibi derin bir şefkat taşır. Farklı kırmızı tonları, farklı şefkat derecelerini ifade eder.

Örneğin, tipik parlak kırmızı gül romantizmi gösterirken , daha bordo bir gölge duygularınızın henüz açığa çıkmadığını gösterir.

2. Pembe gül

Pembe gül anlamı

Pembe gülün anlamı minnettarlığı, zarafeti ve neşeyi simgeler. Genel olarak, pembe güller, tipik parlak kırmızı güle kıyasla bir nezaket gösterir. Koyu pembe gül ile açık pembe gül arasında fark yoktur.

Birine verildiğinde bir hayranlık göstergesi olarak görülürler. Kırmızı güllerde olduğu gibi, pembenin değişen tonlarının hepsinin farklı gül rengi anlamları vardır.

Koyu pembe, minnettarlığınızı gösterdiğiniz için teşekkür etmenin bir yoludur, oysa soluk pembe, özellikle daha sempatik durumlar için verildiğinde yumuşaklığı gösterir.

Orta pembe bir gül, biri kederli olsun ya da teşekkür etmek istediğinizde her türlü durum için kullanılabilir, bu da onu farklı tonların en çok yönlü olmasını sağlar.

3. Beyaz gül

Beyaz gül anlamı

Beyaz gülün anlamı her zaman saflığın, masumiyetin ve bazı durumlarda iffetin sembolü olmuştur ve güller için bu bir istisna değildir.

Bu nedenle beyaz güller genellikle düğünlerde ve mezuniyet gibi diğer törenlerde verilir. Bununla birlikte, beyaz güller aynı zamanda bir saygı veya hatırlama işareti olarak da verilebilir.

Bu, “Seni düşünüyorum” demenin bir yoludur ve onları sevdiklerinin kaybına üzülen birini göndermek için uygun bir seçim haline getirir.

4. Mor gül

Mor gül anlamı

Ortak bir ilgi ya da hayranlığı göstermektedir. Mor güller genellikle kraliyet ve ihtişamla ilişkilendirilir ve genellikle kraliçelere ve krallara verilir.

Sonuç olarak, koyu mor güller, alıcıyı özellikle özel hissettiren mutlu bir gün veya kutlama için göndermek için harika çiçeklerdir.

Lavanta gülleri ise “ilk görüşte aşk” anlamına gelir. Koyu mor muadili olduğu gibi, bu duygu bir büyü duygusuyla birleştirilir, ancak mesaj lavanta gülleriyle çok daha doğrudandır.

5. Sarı gül

Sarı gül anlamı

Sarı gülün anlamı dostluğun ve şefkatin sembolüdür. Romantik olarak ilgilendiğiniz birine asla sarı gül göndermeyin, çünkü bu arkadaş bölgesinde kalmayı tercih edeceğinizi gösterir.

Aslında sarı güller, arkasında romantik bir anlamı olmayan tek güllerden biridir. Bir arkadaşınıza sarı gül göndermek, onları düşündüğünüzü göstermenin gönülsüz ve nazik bir yoludur.

İyimserlik anlamına gelir ve bir iş arkadaşınıza veya arkadaşınıza göndermeniz durumunda romantik bir ilerleme olarak yanlış anlaşılmayabilir.

6. Turuncu gül

Turuncu gül anlamı

Turuncu gülün anlamı, coşku ve tutkuyu ifade ederek, onları Sevgililer Günü güllerinin ve insanların genellikle kırmızı gül satın aldıkları diğer tatillerin yerine yaratıcı bir alternatif haline getirir.

Turuncu gül göndermek romantizmi yansıtır, ancak bir buket kırmızı gül kadar değil.

Turuncu gül, kırmızı ve sarı karışımıyla tutkunun ötesinde, tomurcuklanan bir romantizmi ya da erken aşamalarındaki bir romantizmi sembolize edebilir, özellikle bu romantizm bir arkadaşlıktan kaynaklanıyorsa.

Bu, turuncu gülleri ilişkinizin ilk aşamaları için güvenli bir bahis haline getirir, ancak aynı zamanda uzun vadeli ilişkiler için kırmızı gülden çeşitlilik sunar.

Gül renginin farklı anlamlarını öğrendikten sonra, sevdiklerinize duygularınıza uygun bir buket gönderebilirsiniz.

7. Mavi gül

Mavi gül anlamı

Gül renklerinin anlamı makalemizin en önemli güllerinden biri de mavi gül.

Çiçeklerin arasında mavi güller farklı anlamlarla ilişkilendirilir. Mavi rengi gülün anlamı ne? Genel olarak en çok aşk ve romantizmle bağlantılıdır. Ancak, diğer birçok çiçek türünde olduğu gibi, farklı renkler farklı şeyleri sembolize eder.

Mavi güller için sembolizm, sunulan mavinin tonuna göre belirlenebilir.

Açık mavi güllerin bir anlamı varken, koyu mavi güller başka bir anlam ifade eder. Mistik görünümlerinden dolayı lacivert, gizemi ve hayal gücünü yansıtır. Aynı zamanda hayalleri ve düşünceleri temsil ederler.

Genel olarak, mavi güller tipik çiçeklerden farklı olan benzersiz sembolizmler sunar. Bu alışılmadık çiçek , çok fazla dikkat çeken gizemli bir kalite sunarken, yaratıcılık ve düşünceli göstermek için harikadır.

Aslında, koyu mavi rengin dikkat sürelerine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

8. Siyah gül

Siyah gül anlamı

Siyah rengi güller ile en yayğın bağlı sembolizm, gizemli ve çarpıcı, ölüm, yas veya trajedidir. İster bağımsız siyah gül buketleri ister karışık beyaz ve siyah çiçekler olsun, her ikisi de cenazeler veya anma törenleri için kederi ifade etmek veya sevdiklerine son bir veda için hareket ediyor.

Güllerin kendisi sevgiyi temsil ederken, siyah güller bir romantizmin talihsiz ölümünü ifade edebilir.

Orkide çiçeği olarak bildiğimiz çiçeği sevgilinize anlam beklemeden verebilirsiniz.

Ayrıca, kendinizi yaratıcı hissediyorsanız ve güllerinizle birden fazla duyguyu ifade etmek istiyorsanız, bir buket karışık gül gönderin!

Nasıl hissettiğinize göre doğru renkleri eklediğinizden emin olun.

Gül renklerinin anlamı yazımızın sonuna geldik. Merak etdiniz mi? Soğuk havada neden ağzımızdan buhar çıkar?

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu