Anne-Çocuk

Bebeklerde Kuru Kafa Derisi Neden Olur?

Bebeklerde kuru kafa derisi neden olur? Öncelikle bu yöntemleri denemeden önce kesinlikle bir doktora danışmanız çok önemlidir.

Herkes kuru kafa derisine sahip olabilir. Buna bebeğinizde dahildir. Ancak bebeğinizin kuru saç derisinin nedenini ve nasıl tedavi edileceğini belirlemekte zorlanıyor olabilirsiniz.

Bebeklerde kuru kafa derisinin olası nedenleri ve bu konuda neler yapabileceğinizi öğrenmek için sizlere detaylı bir makale hazırladık. Genel bir kural olarak, bebeğinizin kafa derisi iyileşmezse veya aşırı derecede kaşıntılı veya tahriş olmuşsa, mutlaka beklemeden bebeğinizi bir doktora götürmelisiniz.

Bebeklerde Kuru Kafa Derisi neden olur?

Bebeklerde kuru kafa derisi

Bebeklerde görülen en yaygın kuru kafa derisi türlerinden biri, beşik başlığı adı verilen bir durum ile ilgilidir. Aynı zamanda infantil seboreik dermatit olarak da adlandırılır.

Kesin nedeni bilinmemekle birlikte, beşik başlığının genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonuna dayandığı düşünülmektedir. Bazen, cildin altındaki sebumda (yağ) bulunan Malassezia mantarlarının aşırı büyürse bu rahatsızlık ortaya çıkar.

Beşik başlığı, kafada rengi beyazdan sarıya kadar değişen kalın, yağlı lekelere neden olur. Bebeğinizin kafa derisinde beşik başlığı oluşursa, bu durumda koltuk altları, kasıkları ve kulakları gibi vücudun diğer yağlı bölgelerinde de olabilir.

Beşik Başlığı Kaşınmaz ve Bebeğinizi Rahatsız Etmez

Bebeklerde kuru kafa derisi

Bebeklerde kuru kafa derisi bebeğinizi rahatsız etmez.

Bazen kepek de kuru bir saç derisine neden olabiliyor. Bebek kepeği aynı zamanda bir tür infantil seboreik dermatittir. Beşik kapağının daha yaygın görünümünün aksine kepek beyaz, kuru ve bazen kaşıntıılı olabiliyor. Kepek genetik de olabilir. Sizin kuru cildiniz varsa bebeğiniz de kuru cilde sahip olma olasılığı vardır.

Bebeğinizin cildini çok fazla yıkamak kepeğe neden olmaz ancak bebeğiniz bu duruma sahipse, saç derisini daha az şampuanlamak iyi bir fikir olacaktır. Kuruluğun kötüleşmesini önlemek için iyi bir fikir olarak bebeğinizin saçlarını her gün yerine gün aşırı yıkayın. Soğuk hava ve düşük nem oranı da kepeği kötüleştirebilir.

Alerjiler, az yaygın olmasına rağmen bebeğinizin kafa derisinin kurumasına da neden olabilir.

Evde Kuru Saç Derisi Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeğinizin kuru kafa derisinin nedenini belirler belirlemez genellikle evde tedavi edilebilir.

1. Şampuan Programınızı Ayarlayın

Bebeğinizin saçını şampuanlamak sadece saçlardaki kiri ve yağı temizlemekle kalmaz, aynı zamanda saç derisindeki fazla kir ve yağı da önlemeye yardımcı olur. Yine de, bebeğinizin kafa derisini şampuanlama sıklığınız durumuna göre değişebilir.

Beşik kapağı için, günlük şampuanlama, bebeğinizin kafa derisindeki yağın giderilmesine ve pulların yumuşalmasına yardımcı olabilir. Kuru saç derisinin diğer tüm nedenleri, aşırı kuruluğu önlemek için gün aşırı saçı şampuanlamak bebeğinize yardımcı olabilir.

2. İlaçlı Şampuan Kullanın

Şampuanlama sıklığını ayarlamak işe yaramazsa, reçetesiz satılan bir ilaçlı şampuanı denemek işinize yarayabilir. Bebekler için özel olarak üretilmiş olanı arayın.

Kepek ve egzama için şampuan içerisinde olan maddelerde şunları arayın: pirition çinko veya selenyum sülfit içeren kepek önleyici şampuanlar. Beşik başlığıyla ilgili, katran veya salisilik asit içerenler gibi daha güçlü kepek önleyici şampuanlar gerektirebilir. Bebeğinizin doktoruna sorarsanız size hangi şampuanın en iyisi olduğunu söyleyebilir.

Hangi ilaçlı şampuanı seçerseniz seçin, seçtiğiniz şampuanı en az iki dakika bebeğinizin kafa derisinde bırakmaktır. Beşik kapağı rahatsızlığı varsa, işlemi tekrarlamanız gerekebilir.

İlaçlı şampuanı kullanıyorsanız semptomlar düzelene kadar veya ambalajın üzerinde belirtildiği şekilde haftada iki ila yedi gün kullanın. Belirtilerin ortadan kalkması bir ayı bulabilir.

3. Mineral Yağı Deneyin

Mineral yağın kafa derisinde kalan yapışmış pulları yumuşaltmaya ve beşik kapağının belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Yaygın bir ev ilacı olmasına rağmen, mineral yağın yardımcı olduğu henüz kanıtlanmamıştır.

Mineral yağı denemek istiyorsanız, şampuandan önce yağı bebeğinizin kafa derisine hafifçe masaj yapabilirsiniz.

Bu işlemi her şampuan seansından önce beşik kapağı için tekrarlamanızda sorun yoktur. Pullar iyileşmeye başladıkça, miktarı azaltabilirsiniz.

Can alıcı nokta yağı tamamen yıkadığınızdan emin olmaktır. Kafa derisinde kalan fazla yağ beşik kapağı rahatsızlığını daha da kötüleştirebilir.

4. Zeytinyağı İle Masaj Yapmayı Deneyin

Bebeğinizde kepek veya egzama varsa, mineral yağ yerine zeytinyağını çocuğunuzun saç derisine masaj yapmayı düşünebilirsiniz. Yukarıdaki ile aynı işlemi kullanın ve çocuğunuzun saçını iyice duruladığınızdan emin olun.

5. Hidrokortizon Kremi Uygulayın

Hidrokortizon krem ​​reçetesiz satılır. Kızarıklığı, iltihabı ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olur. Saç derisi egzamasına yardımcı olabilirken, beşik kapağına aynı zamanda günlük kepek oluşumuna mutlaka yardımcı olmayacaktır.

Bu yöntemi denemeden önce mutlaka bebeğinizin doktoruyla konuşmalısınız. Hidrokortizon kremi, uzun süreli kullanılmadığı takdirde bebekler için güvenlidir ilaçdır.

Saçlarını şampuanlayıp kuruttuktan sonra bebeğinizin kafa derisine hidrokortizon uygulaya bilirsiniz. Gerektiğinde veya bebeğinizin çocuk doktorunun önerdiği şekilde günde bir ila iki kez uygulayabilirsiniz.

Kuruluğa egzama neden oluyorsa, hidrokortizon kremi belirtileri bir hafta içinde iyileştirebilir.

Bir bebek fırçası kullanmak, bir miktar saçın pullarla birlikte çıkmasına neden olabilir, ancak uzmanlar bu saçın hızla uzadığını belirtiyor.

Ayrıca şampuanın türü de fark yaratabilir – nazik, kokusuz bebek şampuanı seçin ve gözlerden uzak tutmaya özen gösterin.

Birkaç günlük evde bakım kuruluğu ve diğer semptomları iyileştirmezse, doktor beşik kapağı dışındaki bir sorunu teşhis edebilir.

Ne zaman Doktora Gitmeli?

Bebeklerde kuru kafa derisi oluşabilir. Sebebe bağlı olarak saç derisi kuruluğunun geçmesi birkaç hafta sürebilir.

Tedaviden sonraki bir hafta içinde herhangi bir iyileşme görmezseniz, bebeğinizin kafa derisine bir çocuk doktorunun bakma zamanı gelmiş demektir. Doktor altta yatan herhangi bir iltihabı tedavi etmek için reçeteli güçlü bir şampuan veya steroid krem ​​önerebilir.

Ayrıca bebeğinizin kafasında bu belirtileri görürseniz mutlaka beklemeden doktora görünün.

  • Bebeğinizin kafa derisi sıcaksa
  • Bebeğinizin kafası kaşınıyorsa
  • kafadan kötü koku geliyorsa
  • sıvı sızdırıyorsa
  • çatlıyor veya kanıyorsa

Bunlar bir enfeksiyonun erken belirtileri olabilir.

İyileşmek Ne Kadar Sürer?

Bebeklerde kuru kafa derisi

Beşik kapağı, bebeklerde ve 3 yaşına kadar olan küçük çocuklarda görülebilir. Nedeni beşik başlığı ise, çocuğunuz büyüyene kadar kuru kafa derisine sahip olmaya olasılığı vardır. Beşik kapağı veya kepek iyleşirse, genellikle geri dönmez.

Kuru kafa derisinin bazı nedenleri, örneğin egzama gibi kronik olabilir. Çocuğunuz büyüdükce ara sıra tedaviye ihtiyaç duyabilir.

Kuru cilt ve alerji gibi genetik faktörler de çocukluk ve yetişkinlik döneminde bile devam edebilir. Bebeğinizin kafa derisi iyileşirse, diğer cilt semptomları yaşamın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkabilir, ancak bunlarında tedavileri mevcuttur.

Bilim adamları, bir bebeğin kafa derisini kurutan belirli faktörleri tanımlamadılar, bu nedenle önleme hakkında çok az güvenilir bilgi var.

Bununla birlikte, çok nazik, kokusuz bir nemlendiriciyi kafa derisine yumuşak bir şekilde masaj yapmak işe yarayabilir.

Sonuç

Bebeklerde kuru kafa derisi normaldir ve çoğu zaman evde tedavi edilebilir. Çoğu durumda, altta yatan neden beşik başlığı olacaktır. Diger olası nedenler ise kepek, egzama ve alerji olabilir.

Bebeklerde kuru kafa derisi birkaç haftalık tedaviden sonra iyileşmezse veya belirtiler kötüleşirse, bebeğinizin çocuk doktoruna görünün.

Umarız Bebeklerde kuru kafa derisi neden olur? yazımızı beğenmişsinizdir.

Doğum sonrası saçınız dökülüyorsa okumanız kesinlikle önerilir. Yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşırsanız bizim için çok iyi olur.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu