Kadın Bakımı

El ve Tırnak Bakımı – Değişiminize inanamayacaksınız! 100%

El ve Tırnak Bakımı tüm kadınların merak etdiği bir konudur. Kapakların açılmasından kiri kazımaya kadar, tırnaklarımız birçok görevin parçasıdır. Bu, tırnakları kir, bakteri, tüy, ölü deri hücreleri ve diğer istenmeyen başka virüsleri bulmak için ortak bir nokta haline getirir.

20 üniversite öğrencisinin katıldığı bir çalışmada , Staphylococcus ve Pseudomonas dahil 20 öğrencinin hepsinin tırnaklarının altında bakteri vardı.

Mükemmel tırnak bakımı uygulamak ve tırnakları temiz tutmak yalnızca daha sağlıklı görünmekle kalmaz, aynı zamanda hastalıkların bulaşmasını önlemeye de yardımcı olabilir.

Ulaşılması zor kiriniz olsa bile, işte tırnaklarınızın altını ve ayak tırnaklarınızı temizlemenin bazı yolları vardır.

Tırnaklarınız Gözle Görülür Şekilde Kirlenirse

Toprak, kir günlük hayatta tırnaklarımızın arasına dolar. İşte görebileceğiniz kiri olan tırnaklar için bazı ipuçları.

 • Ellerinizi bulaşık sabunu ile yıkayın.
 • Size özel el sabunu kullanın. Kiri temizlemek için özel olarak yapılmış bir temizleyici satın almayı düşünün.
 • El bezi kullanın
 • Ilık su akıtın. Ilık su kullanın. Ilık su, elleri ve tırnakları daha az kurutur.
 • Turuncu bir çubuk kullan.

Aşırı kurumayı önlemek için daima tırnaklarda ve ellerde biraz losyon sürebilirsiniz. Vazelini buna misal getirebiliriz.

El ve Tırnak Bakımı

El ve Tırnak bakımı temizliği

Günlük tırnak bakımı, sağlıklı ve temiz tırnaklara katkıda bulunabilir. İşte günlük bakım için bazı ipuçları:

 • Tırnaklarınızı kısa tutun. Eşit şekilde kesilmiş kısa tırnakların bakteri ve kir toplama olasılığı daha düşüktür. Tırnaklarınızı her sabah veya akşam duştan sonra, kesilmesi daha kolay olduğundan tırnaklarınızı bu zaman kesebilirsiniz. Hepsinin kısa, yönetilebilir uzunlukta olduğundan emin olun. Enfeksiyon risklerini azaltmak için tırnak kesme makinenizi asla paylaşmayın.
 • Tırnaklarınızı yıkarken altını iyice yıkayın. Ellerinizi yıkarken daima tırnaklarınıza dikkat edin. Diş asistanları arasında dört el hijyeni yöntemi üzerinde yapılan bir çalışmada, antibakteriyel sabunlarla el yıkama ve alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanmak parmak uçlarındaki bakterileri azaltmada etkili olduğu oğrenildi. Hangi temizlik yöntemini kullanırsanız kullanın, parmak uçlarınızı ve tırnaklarınızı unutmayın.
 • Ellerinizi iyice kurulayın. Bu, tırnak enfeksiyonunun oluşma olasılığını en aza indirir ve suyun tırnakları çok fazla yumuşatmasını önler.
 • Nemlendirin. Ellere, tırnaklara ve tırnak etlerine nemlendirici sürün. Bu, tırnaklarınızı esnek ve sağlıklı tutacaktır.

Şeytan tırnağı seviyorsanız , olabildiğince hızlı ve eşit bir şekilde düzeltin.

Dişlerinizi tırnak makası olarak kullanmaya çalışmayın.

Bunlar sadece dişlerinize zarar verir ve tırnaklarınıza bakteri oluşumuna neden olur.

Tırnak fırçası kullanmalı mıyım?

El ve Tırnak bakımı temizliği

Tırnak fırçaları, tırnaklar için bir diş fırçasına çok benzeyen küçük, elde tutulan fırçalardır.

Bazı insanlar, ellerini yıkarken ulaşılması zor bölgeleri tırnak fırçası yardımı ile temizlerler.

Bazı insanlar tırnak fırçalarının tırnaklarını temiz tutmaya yardımcı olduğunu düşünebilirken, Journal of Hospital Infection’da yayınlanan bir araştırma, tırnak fırçası kullananlarla ellerini yıkarken kullanmayanlar arasında herhangi bir fark bulmadı.

Araştırmacılar, araştırmayı cerrahi fırçalama yapanlar üzerinde gerçekleştirdi.

Bu nedenle, elleri gözle görülür derecede kirli olan kişilerin tırnak fırçası kullanması halinde fayda görebilirler.

Tırnak fırçası kullanıyorsanız, fırçayı yıkamanız ve aynı zamanda kurumasını beklemeniz önemlidir.

Bu, fırçanın bakteri biriktirmesini ve yarardan çok zarar vermesini önleyebilir.

Kuru, kırılgan veya çatlak tırnakları önleyin

El ve Tırnak bakımı temizliği

El ve tırnak Bakımı makalemizin bir püf noktası da bu.

Ellerinizle çalışıyorsanız veya tırnaklarınızı sık sık el yıkamaya maruz bıraktığınız bir meslekteyseniz, tırnaklarınızın kırılgan olma riski artar.

Tırnaklarınızı güçlü tutmanın bazı yolları şunlardır:

 • Tırnak güçlendirici kullanın. Tırnaklara haftada en az bir kez koruyucu bir üst kat uygulayın. Şeffaf olanlar da dahil olmak üzere bazı tırnak cilaları, tırnaklara güç verebilen naylon lifler içerir.
 • Vitamin alımını artırın. Tırnakları güçlendirmeye yardımcı olabilecek biotin takviyeleri almayı da düşünebilirsiniz . 1 miligramlık kapsüller halinde gelen bir biyotin ultra’yı ek olarak sizlere önerebiliriz. Altı ay boyunca günde iki veya üç tane almak tırnakları güçlendirmeye yardımcı olabilir, ancak hamileyseniz almayın.
 • Sert tırnak tedavilerini ne sıklıkla kullanıyorsanız azaltın. Jel ve akrilik tırnakların yanı sıra aseton oje çıkarıcı kullanımınızı sınırlayın. Bunlar tırnakların üst katmanlarını sıyırarak zayıflatır. Bunları kullanırsanız, tekrar uygulamadan önce tırnaklarınıza biraz ara vermeyi deneyin. Tırnakların kalınlıklarını veya yüzeylerini tamamen geri kazanmaları günler ve haftalar alabilir.
 • İş eldivenleri giyin. Ev işlerini veya günlük faaliyetlerinizi gerçekleştirmek için mümkün olduğunca pamuk astarlı lastik eldiven giyin. Bunlar ellerinizi daha fazla hasardan koruyabilir.

Tırnaklar kuruduktan sonra nemlendirici sürmek de nemi kapatmaya yardımcı olabilir.

Tırnaklara uygulanacak lanolin içeren ürünleri arayın.

Yağlar ayrıca su tutmaz ancak nemlendiricidir.

Örnekler arasında badem, E vitamini ve hindistancevizi yağları bulunur.

Ayak tırnaklarının altı nasıl temizlenir

El ve Tırnak bakımı temizliği

Esneklik seviyenize bağlı olarak, ayak tırnaklarına ulaşmak ve temiz tutmak, El tırnaklarınıza göre göre çok daha zor olabilir.

Ayak tırnaklarınızı temiz tutmaya çalışabileceğiniz günlük ipuçlarından bazıları şunlardır:

 • Ayaklarınızı yıkayın ve fırçalayın. Ayak parmaklarınızı günlük olarak temizleyin ve kurulayın. Sabun ve suyla yıkayın. Ayak tırnaklarının çevresini gerçekten temizlemek için bir lif kabağı, sünger veya el bezi kullanabilirsiniz.
 • Ayaklarınızı ıslatmayı deneyin. Her gün duş almıyorsanız, ayaklarınızı ılık su ve sabun dolu bir küvete batırmayı düşünün. Bu, ayak tırnaklarının altındaki kiri kırmaya veya yerinden çıkarmaya yardımcı olabilir. Daha sonra ayaklarınızı iyice durulayın ve kurulayın.
 • Ayak tırnaklarınızı banyodan veya ayağınızı ıslattıktan sonra düzeltin. Bu, daha yumuşak ve kırpmanın daha kolay olduğu zamandır . Kronik ayak problemleriniz varsa ayak tırnaklarınızı ayak hastalıkları uzmanının yanında kısaltmak daha iyi olabilir .
 • Ayaklarınızı ve ayak tırnaklarınızı dikkatlice kurulayın. Ayaklarınıza ulaşmanız zorsa, yere bir havlu koymayı ve ayak parmaklarınızın arasında kuruması için ayak parmaklarınızın yardımı ile kurulayabilirsiniz.
 • Ayaklarınıza ve ayak tırnaklarınıza losyon veya nemlendirici sürün.

Ayak parmaklarınızı, pullanan tırnaklar gibi mantar belirtileri veya kırmızı, şiş ve tahriş olmuş tırnak bölgeleri gibi enfeksiyonlar açısından düzenli olarak inceleyin.

Ayaklarınızın altını görmekte zorlanıyorsanız yere bir ayna koyun ve ayağınızı aynanın üzerine tutun bu şekilde ayaklarınızın altını kolay bir şekilde görebilirsiniz.

Ayak tırnaklarınıza bakım yapmak

El ve Tırnak bakımı temizliği

El ve Tırnak Bakımı yazımızın son tiyosu da ayak tırnaklarınıza bakım yapmaktır.

Düzenli tırnak ve ayak bakımı, tırnaklarınızı temiz, sağlıklı ve şık tutmanıza yardımcı olabilir.

Tırnakta renk değişikliği, kızarıklık veya şişme gibi olağandışı bir şey görürseniz , doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuşun.

Bu belirtiler, altta yatan bir tırnak sorununa işaret edebilir.

El ve Tırnak bakımı yazımız bu kadardı. diğer yazımız Aç Karnına Zeytinyağı Limon İçmenin Faydaları neler? dikkatinizi çekebilir.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu