Sağlık

Denemeyin! Fasulye Neden Çiğ Yenmez?

Fasulye neden çiğ yenmez? Fasulye, lektin adı verilen bir bileşik içerir. Lektinler, yaygın olarak tüketilen çok çeşitli bitki besinlerinde bulunan glikoproteinlerdir. Bazıları zararlı değildir, ancak az pişmiş ve çiğ çekirdeklerde bulunan lektinler zehirlidir.

Önemli:

Fasulye neden çiğ yenmez yazımıza başlamadan önce yazımızı okuyup daha sonra sosyal medya üzerinden paylaşırsanız bizlere çok yardımcı olursunuz. Aşağıdaki sosyal medya linklerinden paylaşabilirsiniz. Sadece 1 dakikanızı alacak. Teşekürler 🙂

Fasulyenin besin değeri iyi bilinmektedir. Bilmeyebileceğiniz şey, çiğ veya az pişmiş fasulye yemenin tehlikeli olduğudur.

Yıllık gıda zehirlenmesi vakalarının% 20’ye varan kısmının az pişmiş fasulye tüketimine atfedildiği tahmin edilmektedir.

Çiğ fasulye tüketmenin daha iyi beslenme sağlayacağını varsaysanız da, yanılıyorsunuz. Fasulye pişirildikten sonra aslında daha iyi bir beslenme profiline sahip olur. Lektinleri yok etmek için fasulye kaynatılmalıdır.

Lektinlerin, hayvanları ve diğer zararlıları böcekleri çiğ fasulyeni veya tohumlarını yemekten caydırdığı düşünülmektedir.

Görünüşe göre hayvanlar zehirli lektinlerin kokusunu alabiliyor. Bu mantıklı çünkü köpekler bile tüketmeden önce bir ürünü kokluyorlar ve genellikle yenildiğinde zararlı olabilecek herhangi bir şeyden uzak duruyorlar.

Fasulye neden çiğ yenmez

Ne yazık ki, insanların böyle bir koku alma duyusu yok ve kuru fasulyenin kendisi bize herhangi bir yardım sağlamaz. Çürümüş etin veya ekşi sütün aksine, bir fasulyenin sadece ona bakarak veya tadarak tehlikeli olduğunu bilemezsiniz.

Fasulye neden çiğ yenmez? yazımızda bilmeniz gereken tek şey, yanlış hazırlanırsa, fasulye yemenin sizi çok hasta edeceğidir. Sizi hastaneye bile gönderebilir.

Barbunya fasulyesi özellikle tehlikelidir, sadece çevrede en çok tüketilen fasulyelerden biri oldukları için değil, aynı zamanda en yüksek lektin konsantrasyonuna sahip oldukları için.

Örneğin Cannellini fasulyesi, kırmızı barbunya fasulyesinin sadece üçte biri kadar lektin içerir. Yine de sizi hasta etmeye yeter.

Barbunya fasulyesindeki toksine fitohemaglutinin (PHA) adı verilir.

Fasulye neden çiğ yenmez yazımızda ne öğrendik?

 1. Bütün fasulyeleri bir gecede ıslatın.
 2. Fasulyeleri pişirmeden önce süzün ve suyunu değiştirin.
 3. Paket talimatlarına göre fasulyeleri iyice pişirin.
 4. Tüm fasulyeleri paketin belirtilen süre boyunca kaynama noktasına getirildiğinden emin olun.
 5. Asla herhangi bir tür çiğ fasulye yemeyin.

Bu yönergeleri izlerseniz, sevdiğiniz tüm fasulyeleri güvenle tüketebilir ve herhangi bir tehlike olmadan tüm sağlık yararlarından yararlanabilirsiniz.

Sonuç

Çiğ fasulye, zehirlenme, miğde bulantısı, kusma, ishal ve şişkinlik gibi semptomları tetikleyebilen lektin içerir. Bu nedenle, kesinlikle fasulyeni çiğ yememelisiniz.

Fasulyenin Yan Etkileri

Fasulye neden çiğ yenmez? sorusuna cevap bulduğumuza göre fasulyenin yan etkilerinede bir bakalım.

Gerekli protein porsiyonlarınızı almak için ete bir alternatif arıyorsanız, fasulye iyi bir besleyici gıda seçimidir. Bununla birlikte, çok fazla fasulye yemenin yan etkisi olabilir. Aşırı şişkinlik.

Ancak Fasulye yemeyi bırakmamalısınız çünkü neden olabilecekleri sindirim rahatsızlığını azaltmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

Fasulye Hakkında Her Şey

image 2021 03 04T142958.665

Genellikle bakliyat olarak adlandırılan fasulye, Fabaceae familyasına ait baklagillerden elde edilen olgun tohumlardır.

Fasulye, dünya çapında temel bir bileşendir. Ucuz ve iyi bir protein kaynağıdır.

Fasulye et yemem insanlar için protein alımıyla önemli bir bitkisel kökenli katkıdır.

Fasulye ayrıca B vitamini, demir, magnezyum, potasyum ve E vitamini açısından da zengindir.

Farklı tatları ve dokuları sayesinde çeşitli yemeklerde kullanılmak üzere çeşitli şekil, boyut ve renklerde gelen birçok fasulye türü vardır.

Diğer yaygın fasulye türleri şunlardır:

 • Lima fasulyesi
 • Siyah fasulyesi
 • Börülce
 • Soya fasulyesi
 • Fasulye
 • Garbanzo fasulyesi (nohut)
 • Lacivert fasulyesi
 • kırmızı fasulyeler
 • mercimek

Fasulyenin Doğru Tüketilirse Sağlıklı Olursunuz

Fasulye neden çiğ yenmez

Her gün fasulye yerseniz kilo verebilirsiniz

Sertifikalı bir eğitmen ve beslenme uzmanı olan Jamie Hickey, her diyetin mutlaka fasulye içermediğini, ancak her gün fasulye yerseniz, birkaç kilo vereceğinizi söylüyor.

“Düzenli baklagil yiyenler, bu yiyecekleri düzenli olarak yemeyenlere göre daha sağlıklı vücut ağırlıklarına sahiptir ve baklagiller insanların fazla kilolarını vermelerine yardımcı olabilir.”

Bu yüzden bir dahaki sefere markete gittiğinizde, bir biftek veya kıyma almak yerine, bunun yerine bir kutu nohut alın.

Her Gün Fasulye Yemek Kalp için iyi

image 2021 03 04T143324.158

Kolesterolünüzü düşürmenin kalp sağlığınız üzerinde mükemmel bir etkisi olabilir.

Her gün fasulye yiyen insanlar için bu tam olarak nasıl çalışıyor?

Kayıtlı bir diyetisyen olan Kylie Ivanir, her şeyin içlerinde bulunan çözünür liflere bağlı olduğunu söylüyor.

The List’e “Çözünür lif, bağırsağınızdaki kolesterolü bağlar ve onu vücudunuzdan atar,” diye açıkladı.

“Bu nedenle daha az kolesterol emiyorsunuz bu da düşük kolesterol seviyeleri kalp sağlığı için çok önemli.”

Ek olarak, her gün fasulye yemek, içlerindeki yüksek miktarda lif nedeniyle kalbinize başka şekillerde de fayda sağlayabilir.

“Lif sizi daha uzun süre tok tutar,” diye devam etti. Böylece kalori yükünüzü azaltabilir ve dolaylı olarak kalp sağlığına yardımcı olan kilo kaybına neden olabilirsiniz.

Düzenli Fasulye Yemek Tansiyonu Düşürebilir

Kayıtlı bir diyetisyen olan Sandra Gultry: “Tansiyonunuzu kontrol altına almak için her gün fasulye yemeyi düşünün.”

The List’e yaptığı açıklamada, “Tansiyonunuz düşecek çünkü fasulye lif, magnezyum ve potasyum açısından zengin ve bunların tümü sağlıklı kan basıncı seviyelerini korumaya yardımcı oluyor”.

“Potasyum, artan sodyum seviyelerinin kan basıncını artıran etkilerine karşı koymaya yardımcı olur.”

Fasulyede bulunan magnezyumun, tüm kardiyovasküler sisteminiz için iyi olan normal kan akışını desteklemeye yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi.

Gultry’nin belirttiği gibi, kanıtı pudingde de var, fasulye yemeyi düşük tansiyonla ilişkilendiren çok sayıda bilimsel literatür var.

Her gün fasulye yiyen insanlarla ilgili olarak, “Tutarlı araştırmalar, her gün bir fincan fasulye ve diğer baklagilleri tüketen kişilerin kan basıncında bir düşüş gördüğünü gösteriyor.”

Fasulye Gaz Oluşumunu Engeller

Fasulye neden çiğ yenmez

Gaz geçişi, çoğu zaman şaka konusu olmasına rağmen doğal ve sağlıklı bir bedensel işlevdir ve çoğu zaman fasulye de bu mizahın bir parçasıdır. The List “Fasulyeler tipik olarak yüksek FODMAP gıdalardır çünkü daha fazla şişkinlik veya karın rahatsızlığı yaşayabilirsiniz”.

“FODMAP’ler, FODMAP’lara daha duyarlı olan bazı kişilerde gaz, şişkinlik ve abdominal rahatsızlığa neden olabilen gıdalardaki spesifik maddelerdir.”

Ancak düzenli olarak fasulye yiyen çoğu insan için durum böyle değil, diyor  beslenme uzmanı ve eski klinik beslenme uzmanı Dr. Patrick Quillin.

The List’e verdiği roportajda, “Sadece yıllık şirket pikniğinde fasulye yiyen kişi muhtemelen fasulyenin aşırı miktarda gaz oluşturduğunu düşünüyor” dedi . “Ancak sık sık fasulye yerseniz, mikrobiyomunuz fasulyeleri düzgün bir şekilde sindirmeye yardımcı olmak için daha fazla enzim oluşturacak.”

Her Gün Fasulye Yerseniz, Daha Az Et Yemek İsteyebilirsiniz

image 2021 03 04T143133.854

Kırmızı etin ne kadar lezzetli olabileceğini biliyorsunuzdur. Bununla birlikte, çok fazla kırmızı et yemek, kalp hastalığı , kolon kanseri ve böbrek yetmezliği gibi bazı olumsuz sağlık etkileriyle ilişkilendirilmiştir.

Kayıtlı diyetisyen Sandra Gultry’ye göre, bu istatistikleri duymak sizi köfteleri ve burgerleri bir kenara atıp sağlıklı alternatifler aramaya heveslendiriyorsa, her gün fasulye yemeyi tercih etmek, bu diyet yolculuğunda size yardımcı olabilir.

The List’e “Fasulye dikkate değer bir vejeteryan protein kaynağı olduğu için et alımını azaltacaksınız” dedi.

“Fasulye bir et ikamesinden daha fazlasıdır, o kadar besleyicidir ki, en son beslenme kurallarına göre mevcut alımımızı haftada bir ila üç fincanla üç katına çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Fasulye neden çiğ yenmez? yazımız bu kadardı. Göğüste sivilce neden olur? yazımız da dikkatinizi çekecektir.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu