İlaçlar

Zedprex İlaç (Ne için kullanılır? Yan etkileri neler?)

Zedprex nedir? İlaç psikiyatri uzmanları tarafından reçete edilir. Seçici bir serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) antidepresanıdır. Zedprex’in çalışma şekli hala tam olarak anlaşılamamıştır.

Merkezi sinir sistemindeki sinir hücreleri arasındaki iletişimi olumlu etkilediği ve beyindeki kimyasal dengeyi geri kazandırdığı düşünülmektedir. Çok fazla insanın psikolojik hastalığı var.

İlaçların yan etkileri insana göre değişiklik gösterebilir. İlaç kullanımıyla dalga geçmek çok yanlış bir düşüncedir. Bu ilacı sadece doktorunuz yazarsa kullanmalısınız. Benmelegim.com sitesi olarak oluşabilecek sorunlardan sorumlu değiliz.

Benim de kullandığım ilaç. Ciddi yan etkileri olan bu ilacı kullanırken dikkatli olmalısınız.

Diger antidepresanlara oranla fiyatı biraz daha ucuzdur. Nöronlardaki serotonin alımını bastırmak için kullanılan bir ilaçdır. Uyku bozuklukları zamanı da reçete edilebilir.

Zedprex, majör depresif bozukluk, bulimia nervoza (bir yeme bozukluğu) obsesif kompulsif bozukluk ve panik bozukluğunu tedavi etmek için kullanılır.

Bu ilaç bazen olanzapin (Zyprexa) adı verilen başka bir ilaçla birlikte kullanılır.

Bu kombinasyon, semptomların başarılı bir şekilde tedavi edilmesinden en az 2 başka ilaç denendikten sonra depresyonu tedavi etmek için de kullanılır.

Zedprex, bu ilaç kılavuzunda listelenmemiş amaçlar için de kullanılabilir.

Endikasyonları

Bir endikasyon, ilacın hasta tarafından reçete edildiği veya kullanıldığı durum veya semptom veya hastalık listesi için kullanılan bir terimdir.

Örneğin, hasta tarafından ateş için asetaminofen veya parasetamol kullanılır veya doktor, baş ağrısı veya vücut ağrıları için reçete eder.

Artık ateş, baş ağrısı ve vücut ağrıları parasetamolün belirtileridir.

Hekim tarafından reçetesiz olarak eczane anlamında reçetesiz olarak devredilebileceğinden, hasta sık karşılaşılan durumlar için kullanılan ilaçların endikasyonlarından haberdar olmalıdır.

Majör Depresif Bozukluğu

Zedprex

Bu hastalığın bir diger adı major depresyondur. İlaç yetişkin hastalarda ve 8-18 yaş arası pediyatrik hastalarda Majör Depresif Bozukluğun akut ve idame tedavisi için endikedir.

Uzun süreler boyunca Zedprex alan yetişkin ve pediyatrik hastalarda ilacın faydası periyodik olarak yeniden değerlendirilmelidir.

Obsesif Kompulsif Bozukluğu

Yetişkin hastalarda ve Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) olan 7-17 yaş arası pediyatrik hastalarda obsesyon ve kompulsiyonların akut ve idame tedavisi için endikedir.

bu ilacın uzun süreli kullanımdaki etkinliği, yani 13 haftadan uzun süredir, plasebo kontrollü çalışmalarda sistematik olarak değerlendirilmemiştir.

Bu nedenle, Zedprex’i uzun süreler kullanmayı seçen hekim, her hasta için ilacın uzun vadeli faydasını periyodik olarak yeniden değerlendirmelidir.

Bulimia Nervosa

Zedprex, orta ila şiddetli Bulimia Nervosa olan yetişkin hastalarda aşırı yeme ve kusma davranışlarının akut ve idame tedavisi için endikedir.

Zedprex’i uzun süre kullanmayı seçen hekim, her hasta için ilacın uzun vadeli faydasını periyodik olarak yeniden değerlendirmelidir.

Panik atak

Zedprex, yetişkin hastalarda agorafobi olsun veya olmasın Panik Bozukluğunun akut tedavisi için endikedir.

Zedprex’in uzun süreli kullanımdaki etkinliği, yani 12 haftadan uzun süredir, plasebo kontrollü çalışmalarda belirlenmemiştir.

Bu nedenle, Zedprex’i uzun süre kullanmayı seçen hekim, ilacın uzun vadeli faydasını bireysel hasta için periyodik olarak yeniden değerlendirmelidir.

Zedprex Nasıl Kullanılır?

Zedprex’i kullanmaya başlamadan önce eczacınızın verdiği İlaç Kılavuzunu okuyun.

Antidepresanın etkisini görmeniz 1 ila 3 hafta sürebilirken 20 günde bir değişiklik olmazsa doktorunuz sabahları 2 adet kullanmanızı önerebilir.

Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı doktorunuzun önerdiği şekilde (genellikle sabahları günde bir kez) ağızdan alın,

Bu ilacı günde iki kez alıyorsanız, doktorunuz sizi sabah ve öğlen almaya yönlendirebilir.

Zedprex’i adet öncesi problemler için alıyorsanız, doktorunuz sizi ayın her günü veya adetten önceki 2 hafta boyunca adetinizin ilk tam gününe kadar almaya yönlendirebilir.

Hatırlamanıza yardımcı olması için takviminizi işaretleyin. Bu ilacın sıvı halini kullanıyorsanız özel bir ölçü aleti/kaşık kullanarak dozu dikkatlice ölçün.

Doğru dozu alamayabileceğiniz için ev kaşığı kullanmayın. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Yan etki riskinizi azaltmak için, doktorunuz sizi bu ilacı düşük dozda başlatmaya ve dozunuzu kademeli olarak artırmaya yönlendirebilir.

Doktorunuzun talimatlarını dikkatlice izleyin. Ondan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın.

Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı reçete edildiği şekilde almaya devam etmeniz önemlidir.

Önce doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. İlaç aniden kesildiğinde bazı koşullar daha da kötüleşebilir.

Dozunuzun kademeli olarak azaltılması gerekebilir. 1-2 hafta içinde biraz iyileşme görmelisiniz. Tam faydayı hissetmeniz 4 ila 5 hafta sürebilir. Doktorunuza durumunuzun düzelmediğini veya kötüleştiğini söyleyin.

 • Bu İlaç Rehberi adı verilen ekstra bir hasta bilgi sayfasıyla birlikte gelir. Dikkatli okuyun.
 • Yiyecekle birlikte veya yemeksiz ağızdan alın.
 • Bütün olarak yutun. Yutmadan önce kırmayın, ezmeyin veya çiğnemeyin.
 • Her gün aynı saatte almanız, almayı hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Kendinizi iyi hissetseniz bile Zedprex’i almaya devam edin. Herhangi bir dozu kaçırmayın.
 • Zedprex doktorunuza danışmadan aniden kesmeyin. Yan etkiler meydana gelebilir. Zihinsel veya ruh hali değişiklikleri, deride uyuşma veya karıncalanma, baş dönmesi, kafa karışıklığı, baş ağrısı, uyku güçlüğü veya alışılmadık yorgunluk içerebilir. Zedprexe başladığınızda ve dozda bir değişiklik yapıldığında yakından izleneceksiniz.
 • Zedprexin bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza geri dönün. Aynı anda 2 doz almayınız.

Zedprexi nasıl kullanılacağıyla ilgili olabilecek tüm sorularınızı sağlık uzmanınıza sorun.

Bilgi!

Bir ilacın veya ilacın spesifik ve genel kullanımları vardır. Bir hastalığı önlemek, bir hastalığı belirli bir süre boyunca tedavi etmek veya bir hastalığı iyileştirmek için bir ilaç kullanılabilir.

Hastalığın belirli semptomunu tedavi etmek için de kullanılabilir. İlaç kullanımı, hastanın aldığı forma bağlıdır. Enjeksiyon şeklinde veya bazen tablet şeklinde daha faydalı olabilir.

Bazı ilaçlar birkaç gün sonra kesilebilirken, bazı ilaçların bundan fayda görmesi için uzun süre devam ettirilmesi gerekir.

Zedprex, depresyon, panik ataklar, obsesif kompulsif bozukluk, belirli bir yeme bozukluğu (bulimia) ve şiddetli bir adet premenstrüel sendromu (adet öncesi disforik bozukluk) tedavi etmek için kullanılır.

Bu ilaç ruh halinizi, uykunuzu, iştahınızı ve enerji seviyenizi iyileştirebilir ve günlük yaşama olan ilginizi geri kazanmanıza yardımcı olabilir.

Korkuyu, kaygıyı, istenmeyen düşünceleri ve panik atak sayısını azaltabilir.

Günlük yaşamı engelleyen tekrarlanan görevleri (el yıkama, sayma ve kontrol etme gibi zorlantılar) gerçekleştirme dürtüsünü de azaltabilir.

Zedprex, sinirlilik, iştah artışı ve depresyon gibi adet öncesi semptomları azaltabilir.

Bulimide kanama ve temizleme davranışlarını azaltabilir.

Zedprexin Yan Etkileri Neler?

Zedprex

Karışık içerikleri içeren ilacı kullanırken dikkatli olmalısınız.

Zedprex’e karşı herhangi bir alerjik reaksiyon belirtiniz varsa bu ilacı kullanmamalısınız eğer kullandıysanız kullanmayı bırakın ve derhal doktorunuza bu belirti hakkında bilgi verin.

Ruh hali veya davranış değişiklikleri, anksiyete, panik atak, uyku sorunu gibi yeni veya kötüleşen semptomları doktorunuza bildirin veya kendinizi dürtüsel, huzursuz, tedirgin, düşmanca, agresif, huzursuz, hiperaktif (zihinsel veya fiziksel) hissediyorsanız, daha fazlası Depresyonda veya intihar veya kendinize zarar verme konusunda düşünceleriniz varsa hemen doktorunuzu arayın.

İlacı aldıktan sonra kendinizi kötü hissederseniz doktorunuz ile görüşün.

Kalp atışı hızınızda değişiklik olabilir. Farklı ilaç kullanıyorsanız bunu doktorunuza söylemelisiniz.

İdrar söktürücü herhangi bir ilaç alıyorsanız bu ilacı kullanmayı bırakın ve mutlaka doktorunuza bu durumu bildirin.

Bu ilaç serotonin sendromu denilen bir hastalığı tetikleyebilir ama bu nadirdir.

Zedprexin diger yan etkileri şunlardır:

 • uyku problemleri (uykusuzluk), garip rüyalar
 • baş ağrısı, baş dönmesi, görme değişiklikleri
 • titreme, endişeli veya gergin hissetme
 • ağrı, halsizlik, esneme, yorgunluk hissi
 • mide rahatsızlığı, iştahsızlık, bulantı, kusma, ishal
 • ağız kuruluğu, terleme, sıcak basması
 • kilo veya iştahta değişiklikler
 • tıkalı burun, sinüs ağrısı, boğaz ağrısı, grip semptomları
 • azalmış cinsel dürtü, iktidarsızlık veya orgazm olma zorluğu
 • tokluk hissi
 • tat duyusunda bozulma

Bu, yan etkilerin tam listesi değildir. Farklı yan etkileri ortaya çıkabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye almak için doktorunuzu arayın.

Zedprex’i Hamile ve Emziren Kadınlar Kullanabilir mi?

Bu ilaç soru hakkında pek fazla bir bilgi bulunmamaktadır. Hamileliğinizin son 3 ayında bu ilacı kullanmamaız sizin için iyi olacaktır.

Bebeğinizde kas sertliği halsizlik solunum sorunları ve bazı nöbetler meydana gelebilir. Bu durum ile karşı karşıya kalırsanız kesinlikle bir doktora görünmelisiniz.

Hamileyseniz ve depresyon yaşıyorsanız bu bebeğiniz için iyi değildir. En önemlisi hamile ve emziren anneler bu tür ilaçları kullanmadan önce kesinlikle bir doktora gözükmelidirler.

Zedprex’in Fiyatı Ne Kadar?

Zedprex fiyatı 30 TL’dir.

Önemli not!

Panik atak, depresyon, majör depresif bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluğu ile baş etmek çok zor değil. Geçecek mi? Diye düşünmemelisiniz. Sadece kendinize inanmalısınız. Kendinize inandığınız sürece her şey geçecektir.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu