Cinsel sağlık

Seksin Faydaları: Riskleri, Dikkat edilmesi Gerekenler

Seks günlük yaşamımızda olmazsa olmaz aktivitleler arasında kendi yerini koruyor.

Bununla birlikte, stresi azaltmaktan kanser veya kalp problemleri riskinizi azaltmaya kadar sağlıklı seksin faydalarına şaşırabilirsiniz.

Son araştırmalara göre, düzenli seks, sağlık durumunuza destek sağlayabilir.

Bunun nedeni, cinselliğin diğer herhangi bir fiziksel aktivite gibi olması ve sağladığı faydaların sonunda yaşam sürenizi uzatabilmesidir.

Seksin Faydaları neler

Seksin Faydaları Neler?

Düzenli cinsel ilişki size aşağıdaki faydaları sağlayabilir:

1. Bağışıklığı İyileştirir

Psychological Reports dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, haftada bir ila iki kez seks yapmak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor.

Haftada bir veya iki kez seks yapanların, yapmayanlara kıyasla IgA’da (bağışıklık sistemimizin ne kadar güçlü olduğunu gösteren bir antikor) yüzde 30’luk bir artış olduğunu buldular.

Ancak California-San Francisco Üniversitesi’nden Clifford Lowell, cinsel yönden aktif olan kişilerin, cinsel yönden aktif olmayan kişilere göre daha fazla enfeksiyon etkenine maruz kaldığını da söyledi.

Neyse ki bağışıklık sistemi bu bulaşıcı ajanlara daha fazla IgA üreterek yanıt verir ve bu da soğuk algınlığı ve gribe karşı korunmaya yardımcı olabilir.

2. Kardiyovasküler Faydaları vardır

Kalbi çalıştıran fiziksel aktiviteler sağlığınız için iyidir ve ideal olarak kalbinizi sağlıklı tutmak için haftada üç ila beş kez egzersiz yapmalısınız.

Neyse ki seks de bir egzersiz olarak adlandırılabiliyor.

Tıpkı yoğun bir antrenmanda olduğu gibi, cinsel olarak uyarılmak, orgazm sırasında kalp atışlarınızın hızlanmasına neden olur.

Özellikle seksin erkekler için faydalı olduğu bilinmektedir.

American Journal of Cardiology’de yayınlanan bir araştırma, 50’li yaşlarında haftada en az iki kez seks yapan erkeklerin, daha az sıklıkta seks yapan erkeklere kıyasla kalp hastalığı riskinin daha düşük olduğunu ortaya koydu.

3. Kan Basıncını Düşürür

Düzenli seks, özellikle kadınlar için kan basıncını da düşürebilir.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya katılan 57 ile 85 yaş arasındaki kadınların hipertansiyona sahip olma olasılığı daha düşüktü.

Yüksek Tansiyon sadece kalp krizi ve felç riskini artırmakla kalmaz, aynı zamanda erektil disfonksiyona ve düşük libidoya da yol açabilir.

4. Ağrıyı Giderir

Nörologlar, baş ağrısının genellikle seks yapmamak için bir bahane olmasına rağmen, cinsel aktivitenin bazı insanlarda migren veya küme gibi baş ağrısını hafifletebileceğini bulmuşlardır.

Almanya’da yapılan araştırma, migrenli bireylerin %60’ının cinsel aktivite sonrası ağrılarında düzelme olduğunu bildirdi. Ek olarak, küme baş ağrısı olan kişilerin yüzde 37’si cinsel ilişkiden sonra bir iyileşme bildirdi.

Seks, vücudun doğal ağrı kesicileri olan endorfin salınımını tetikleyebilir. Pain’de yayınlanan diğer araştırmalarda, kadınların vajinal kendi kendini uyarma yoluyla zevk aldıklarında ağrı duyarlılığının azaldığı ve ağrı tolerans eşiğinin arttığı bulundu.

5. Prostat Kanseri Riskini Azaltır

Türkiyede’de erkekler arasında en sık görülen kanser olan prostat kanserine karşı sıklıkla boşalan erkeklerin korunabileceği söylenmektedir.

Ulusal Kanser Enstitüsü’nden Micheal Leitzmann tarafından yürütülen araştırma, ayda 21 kez veya daha fazla boşalan erkeklerin prostat kanserine yakalanma olasılığının ayda dört ila yedi kez boşalan erkeklere göre üçte bir oranında daha az olduğunu keşfetti.

6. Uykuyu İyileştirir

Birleşik Krallık’ta yaklaşık 16 milyon yetişkin bir tür uyku bozukluğundan şikayetçi.

Ancak bu, düzenli seks yaparak iyileştirilebilir.

Bunun nedeni, seks ve orgazm sırasında beyinde oksitosin, dopamin ve bir endorfin gibi kimyasallardan oluşan bir kokteylin salınmasıdır.

Tüm bu hormonlar bir araya geldiğinde uykulu hissetmenize neden olur.

Seks sırasında, kadınların REM döngüsünü arttırdığı gösterilen östrojen seviyelerinde de bir artış olur.

7. Stresi Giderir

Stres, baş ağrısı, uykusuzluk, kas gerginliği ve mide rahatsızlığından zayıflamış bir bağışıklık sistemi ve kronik depresyon gibi daha ciddi koşullara kadar her türlü sağlık sorununa neden olabilir.

Biological Psychology’de yayınlanan bir araştırma, düzenli seks yapan kişilerin, mastürbasyon yapan veya cinsel ilişkiye girmemiş kişilere göre strese bağlı kan basıncının daha düşük olduğunu buldu.

8. Beyin Gücünü Artırır

Archives of Sexual Behavior’da yayınlanan araştırma, sık cinsel ilişkiye girmenin kadınların hafızasını iyileştirebileceğini öne sürüyor.

Bir kelime hafızası görevinden elde edilen sonuçlar, seks yapan kadınların daha iyi hafıza tanımaya sahip olduğunu buldu.

Bunun nedeni, beynin öğrenme ve hafıza ile ilgili kısmı olan hipokampusu uyaran cinsiyet olabilir.

Ancak, seksin hafızayı mı geliştirdiğinden yoksa daha iyi hafızanın mı daha fazla sekse yol açtığından emin değiller.

9. Ömrü Artırır

BMJ’de yayınlanan bir araştırma, 10 yıl boyunca 45 ila 59 yaşları arasındaki yaklaşık 1000 erkeğin ölüm oranını izledi.

Sık sık orgazm olan erkeklerde ölüm riskinin, orgazm olmayan erkeklere göre yüzde 50 daha düşük olduğunu buldular.

10. Benlik Saygısını Artırır

Sık seks yapmanın tüm fiziksel faydalarına ek olarak, cinsel ilişki, benlik saygısını artırmak gibi duygusal sağlığı da iyileştirebilir.

Social Psychology and Personality Science dergisinde yayınlanan araştırma, üniversite öğrencileri arasında gündelik seksten hoşlananların, gündelik seks yapmayan öğrencilere kıyasla daha yüksek refah ve benlik saygısı seviyeleri bildirdiğini buldu.

seks iyimi

Seks Ne Zaman Zararlı Olmaya Başlar?

2017’de Archives of Sexual Behavior’da yayınlanan bir araştırmaya göre, ortalama bir yetişkin yılda 54 kez seks yapıyor.

New York’taki Mount Sinai Sağlık Sistemi’ndeki Icahn Tıp Okulu’nda kadın doğum, jinekoloji ve üreme tıbbı klinik profesörü yardımcısı Rebecca C. Brightman’ın yardımıyla, zihninizi rahatlatalım.

Dr. Brightman Health’e verdiği demeçte, “Sık seks tanımı değişkendir ve eğer iyi hissettiriyorsa ve incitmiyorsa, o zaman herhangi bir sıklıkta seksin zararı yoktur” diyor.

Başka bir deyişle, herhangi bir olumsuz etki yaşamadığınız sürece, cinsel ilişkinizi istediğiniz gibi yapın.

Bununla birlikte, vücudunuza seksten biraz ara vermeniz gerektiğine dair bazı işaretleri bilmek yardımcı olur.

Çok fazla seks yapmanın başlıca fiziksel tehlikesi vajina ve labyanın aşırı şişmesidir.

Uzmanlar “Çok fazla cinsel uyarılma ile vajina ve labia kanla dolar ve bu, cinsel temasta aşırı şişme ve ağrıya neden olabilir” diye açıklıyor.

Uzun bir seks seansı da vajinanın doğal kayganlığının kurumasına neden olarak sürtünme ve ağrıya neden olabilir. Uzmanlar “Cinsel olarak uyarılmak ve ıslanmak için doğru miktarda ön sevişme yapmadıysanız, vajina kuru olacaktır.

Penis veya parmaklar vajinaya girdiğinde seks acı verici hale gelir” diyor.

Menopoz dönemindeki kadınlarda da vajinal kuruluk oluşabileceğine ve cinsel temas ve penetrasyon sırasında vajina içinde yanma hissine yol açabileceğine dikkat çekiyor.

Uzmanlar, cinsel temastan sonra vajinanızda şişme veya ağrı olursa, kendinizi iyi hissedene kadar geri çekilin, diyor.

Şişlik aşırı görünüyorsa, biraz rahatlamak için bir buz paketini vajinanıza koyabilirsiniz.

Bir dahaki sefere, uzun süreli bir seks seansı için vajinada ekstra ıslaklık yaratmak için vajinal kayganlaştırıcı veya sızma hindistan cevizi yağı kullanmayı düşünün.

Uzmanlar, sürtünme için aquaphor veya benzeri bir ürünün etkilenen bölgeleri yatıştırmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Uzmanlar “Özellikle erkekler hafta sonu boyunca Cuma’dan Pazar’a sekiz ila 10 kez boşaldıklarında, bu biraz ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir” diyor.

seks iyi bir seymi

Bir Çift Ne Kadar Sıklıkla Seks Yapmalı?

Uzmanlar, haftada bir kez cinsel ilişkinin normal olduğunu söylüyor.

Bu istatistik biraz yaşa bağlıdır.

40 ve 50 yaşındakiler bu taban çizgisine düşme eğilimi gösterirken, 20-30 yaşındakiler haftada ortalama iki kez olma eğilimindedir.

Amazon Pozisyonu ile ilgili yazımız da dikkatinizi çekebilir.

Kullandığım kaynaklar:[su_spoiler title=”Kaynaklar”]

Ne Kadar Seks Çok Fazladır? İşte Uzmanlar Ne Diyor
https://www.health.com/condition/sexual-health/how-much-sex-is-too-much
Çiftler ne kadar seks yapmalı? İşte uzmanların söylediği.
https://www.usatoday.com/story/news/health/2020/02/07/how-much-sex-should-couples-have/4680968002/
Düzenli Seksin Sağlığa 10 Faydası
https://www.themewspractice.com/the-10-health-benefits-of-regular-sex/

[/su_spoiler]

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu