Faydalı Bilgiler

100/100 Psikoloji hileleri – İnsanları tanıyabileceksiniz!

Psikoloji hileleri Nedir? Hiç zihin okuyabilmeyi ve insanların sizin hakkınızda düşündüklerini onlarla konuşmadan kontrol edebilmeyi istediniz mi? Ya da insanlarla daha akılda kalıcı, kendinden emin bir şekilde konuşabilmeyi ister miydiniz?

Evet fizyoloji bilimi sayesinde ilişkilerinizi ve insanların sizi nasıl algıladığını kontrol etmenize yardımcı olacak küçük şeyler var. Bunu gerçekleştirmek için büyülü güçlere ihtiyacımız da yok.

Eski güzel zihin oyunlarını uygulamanız yeterli. Geriye doğru doğru sayalım.

10.Birinin gizlice size bakıp bakmadığını öğrenin.

image 28

Bunu aklınızda canlandırın. Bir sınıfta oturuyorsunuz ve omzumuzun üzerinden arkanızdaki kişiye bakıyorsunuz. Meğer o pencereden dışarı bakıyormuş. Oysa gözlerini size diktiğini yemin edebilirdiniz.

Birinin size bakıp bakmadığını öğrenmek için esnemeyi deneyin. Hayır bu gizli bir kod falan değil. Birisi size bakarken esnemeniz, tutarsa size bakan kişi de esnemeden duramayacaktır.

Bu fenomene bulaşıcı esneme denir. Bilim insanları insanların neden başka insanları esnerken görünce esnediğini bulmayı hala başaramadılar ama bunun hem insanların, hem de şempanzelerin başına geldiğini biliyorlar.

Bazıları bunun insanoğlunun diğer insanlarla empati kurma yeteneği ile ilgili olduğunu düşünüyor. Fakat gerçek ne olursa olsun insanlar başkalarına esnerken görünce kendileri de esniyorlar.

9.Bir tartışmayı yemekle yatıştırın.

image 29 1

Lezzetli bir yemekten bir ısırık alırken delirdiniz oldu mu? Bir burger ısmarlamadığınız sürece muhtemelen olmamıştır. Mesele şu. Yemek yemek insanları sakinleştirir ve rahatsızlık verici durumları yatıştırır.

Diyelim ki hayat arkadaşınız ile bir tartışmaya girdiniz ve birlikte konuşup her şeyi tartışmalısınız. Evinize gitmek veya parkta yürümek yerine gidip yemek yiyebileceğiniz bir restoran seçin. Siparişiniz önünüze geldiğinde dikkatiniz sorun ile yemek üzere olduğunuz yiyecek arasında bölünecektir.

Yemek dikkat dağıtıcı görevini çok iyi görür ve konuştuğunuz şeyden çok yemeğe ilgi göstermeye başlayacağınız için aranızdaki tansiyonu gerçekten düşürebilir. Bonus olarak tartışmaları etrafta başka insanların olduğu bir yerde halletmeniz iyi olur. Böylece tartışmak çok fazla hararetlenmez.

Bir restoranın orta yerinde birbirinize bağırmağınızdan daha utanç verici bir şey yoktur. Birisi ile tuhaf bir buluşmada iken o kişi ile tartışmasanız bile yemek yemeniz buzları kırmada çok faydalı olacaktır. Tabağınızdaki tavuğa odaklanmak bütün gece o yabancının gözlerin içine bakmaktan çok daha rahatlatır. Bu taktik de Psikoloji hileleri konusunda favori hilelerden.

8.Birinin sizi anlatmasını sağlayın

image 30

Sükut altındır derler ve birinin baklayı ağzından çıkarmasını istiyorsanız ihtiyacınız olan tam da budur. Biri ile konuşuyorsanız ve umduğunuz derin iyi düşünmüş cevapları alamıyorsanız o konuşurken sessiz kalmaya devam edin. O kişiye bir soru sorduktan sonra konuşmayı kesin ve cevap vermesine izin verin.

Bir Sessizlik olduğunda karşınızdaki kişi konuşmayı sürdürecek ve sözünü kesmediğiniz için boşlukları doldurarak normalde söylediğinden daha fazlasını söyleyecektir.

7.İş görüşmelerinde kendinizi unutulmaz yapın

image 31

İş görüşmelerinde gerilir misiniz? Herhalde tonlarca kişi ile görüşme yapılan bir şirkette kendinizi yeterince göstere bilemeyeceğiniz endişe ediyorsunuzdur.

Sürüden ayrılmanın kesin bir yolu seri konum etkisini kullanmaktır. Bu etki insanların her şeyin ortasından çok, ilk ve son bölümlerini hatırlama eğiliminde olduğu fikrine dayanır. 10 saniye kadar bir süre içinde bir market alışverişi listesini ezberlemeye çalıştığınızı düşünün. muhtemelen ilk birkaçını ve son bir ikisini hatırlayacaksınız ama ortadakileri pek hatırlayamazsınız.

Her şeyin başlangıçlarını ve bitişlerini hatırlamaya meyilliyiz. Bu yüzden bir daha ki sefer bir iş görüşmesinde iken isminizi tekrar söylemeyi ve başlangıç da ve sonunda kendinizden bahsetmek etmeyi ihmal etmeyin. Görüşmenin geri kalanı kötü geçse bile tuhaf bir şapka takarak kendinizi her zaman sürüden ayrı bilirsiniz. Bu sayede kendinizi hatırlanır kalabilirsiniz. Şaka yapıyoruz sakın bunu yapmayın ?

6.insanlarla daha güçlü bağlar kurun

Psikoloji hileleri

İlk okuldaki futbol veya basketbol takımındaki takım arkadaşlarınızla kendinizi nasıl yakın hissettiğinizi hatırlıyor musunuz? Bunun nedeni biriyle birlikte bir aktivitede bulunmanın daha güçlü bağları daha çabuk korumanıza yardımcı olmasıdır.

Bu yüzden yeni bir ilişkide iseniz ya da biri ile arkadaşlığa başlıyorsanız, sinemaya veya yemek yemeye gitmek yerine birlikte kalp atışlarınızı hızlandıracak bir faaliyet yapmaya çalışın. belki kaya tırmanışı ya da lunaparka gitmek olabilir.

Adrenalininiz yükselmeye ve kalp atışlarımı hızlanmaya başlayınca, vücudumuz endorfin salgılar. Bu sizi daha iyi bir ruh haline sokar ve yaptığınız her neyse sizi o konuda Daha coşkulu yapar. Bu sayede de karşınızdaki kişiyi daha iyi tanırsınız.

5.İnsanların sizin hakkınızdaki varsayımlarını kontrol edin

Psikoloji hileleri

Bir partide yeni insanlarla tanışırken veya kendinizin müstakbel patronunuza tanıtırken ilk izlenimler önemlidir, ancak insanları hakkınızdaki ilk varsayımlarını kontrol etmeni aslında bir yolu var.

Konuşup birbirinizi tanırken ortak bir yönünüzü işaret edin. Belki aynı şehirde büyüdünüz veya aynı okuldan mezun olduğunuz. Bunu yaparak konuştuğunuz kişi varsayımlarını bu müşterekliğinize göre temellendirecekdir. Onun ile alakası olduğu için sizi hakkınızdaki varsayımları daha olumlu olacaktır.

Bu Ayla Etkisi olarak bilinir. Ayla etkisi Psikoloji hileleri arasında çok yayğın bir etki. Konuşma becerileri arasından biraz çaba gerektirse de daha yeni tanıştığınız birine “Benim gibi, Benim gibi” diye bağırmaktan çok daha iyidir.


4.Birine önemli olduğunu hissettirin

Psikoloji hileleri

Bunu yapmanın birkaç yolu var. Biriyle ilk kez konuşurken ismini kullanmayı ihmal etmeyin. Bir partide veya iş etkinliğinde biri ile ilk kez tanıştığınızda, kendisini size tanıtır tanıtmaz adını tekrarlayın. “Merhaba Selma Tanıştığımıza memnun oldum.” Sohbet ilerledikce ismini kullanmaya devam edin.

Bu ona onun ile sohbet etmekle meşgul olduğunuzu hissettirir. Ve dolayısıyla kendisini önemli hissetmesini sağlar. Birisinin kendisini özel hissetmesine yardımcı olan bir diğer yolda açımlama tekniğini kullanmaktır. Mesela arkadaşınız size alışverişe gittiğini ama markette onun aradığı türde ekmek kalmadığını söylerse sizde tekrarlayın “Vay be o ekmeği bile getirmiyorlar mı?” Söylediğini ona geri açıklamak onun anlattıklarını gerçekten dinlediğinizin farkına varmasını sağlayacaktır.

3.Birinin her şeyi yapmasına yardım etmesini sağlayın

Psikoloji hileleri

Psikoloji hileleri saymakla bitmiyor. Bazen arkadaşlardan ya da aile üyelerinden bir iyilik istemeniz gerekir, ancak bu iyilikler her zaman eğlenceli değildir. Bu da onların size yardım etmeye daha az istekli olmalarına neden olur. Diyelim ki siz şehir dışındayken kedinizi birkaç gün besleyecek birisine ihtiyacımız var.

O kişiye açıkça yardım edip edemeyeceğini sormak yerine, yanlış bir ikilem yaratın. “Selam gelip dumanı beslemek için sabah erken müsait olursun, yoksa akşam mı?” gibi bir şeyler söyleyin. Kişi hangi zaman daha kolay olacaksa onu seçer. Hayır yapamam deme şansı olmaz ?. Bu da Psikoloji hileleri yazımızda olmazsa olmaz bir yöntem.

2 İnsanları kendinize inandırın

Psikoloji hileleri

“Hey sanarım sıradaki psikoloji hilesi gerçekten etkili” deseydim bana inanır mıydınız? Peki ya “Sıradaki psikoloji hilesi gerçekten etkili!” Deseydim ikinci kez söylediğim şeye daha mı çok güvenirdiniz? Bunun nedeni cümleye sanırım diye başladığınızda kararsız ya da güvensiz gelmenizdir.

Birşeyden emin olmasanız bile, bu söylediğinizi Kendi kendinize sorgulamanız gerektiği anlamına gelmez. Kendinizden emin olun. Şu andan itibaren arkadaşlarımızla ve aileniz ile konuşurken sanırım demeyi bırakmaya çalışın. Sizi daha çok ciddiye alırlar ve hatta bu kendinden emin konuşma tarzınız sayesinde sizinle daha az dalğa geçerler.

1.İnsanların ilgisini canlı tutun

image 37 1

Hiç telefonumuza bakarken konuştuğunuz kişinin size ne söylediğini duymadığınızı farkettiniz mi? Bu karşınızdakini dinlemediğinizi gösteren belirgin bir işarettir. İnsanların söylediklerinize dikkat vermeleri için onlarla konuşurken direk olarak göz teması kurun.

Konuşmalarınızın daha iyi ve merak uyandırıcı olmaya başladığını göreceksiniz ancak göz teması kurmak birine söylediklerinizi dinletmekten bor az daha derin bir mevzudur.

Bu sohbetde size üstünlük verir. Söylediklerinizde ne kadar kendinizden emin olduğunuzu daha fazla kanıtlamak için önemli noktalara parmak basarken, başımızı bile sağlayabilirsiniz.

Diğer kişinin sizinle birlikte başını salladığını görürseniz şaşırmayın. Kim bilir bu teknik belki birisinin bir konu hakkındaki fikrini değiştirmenize bile yardımcı olur.

Nasıl ama baya iyi değil mi? Siz insanlarla daha iyi iletişim kurmanıza yardım eden başka zihin oyunları biliyor musunuz? yazıdaki bahsedilen fikirlerden bazılarını deneyin işe yarayıp yaramadığını altta yorum olarak yazınız.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız, arkadaşlarınızla paylaşmayı ve sitenin bildirim beni açmayı unutmayın.

Psikoloji hileleri olan yazımız bu kadar. Dilerseniz Motivasyon nedir ve neden bu kadar önemli? olan yazımıza da bakabilirsiniz.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu