Psikoloji

Psikoloji Bozukluğu olduğunu gösteren 12 belirti

Psikoloji Bozukluğu nedir? Merhaba sevgili dostum. Şu hayatta hepimiz sorunlar yaşarız canımız sıkacak hayattan belki biraz uzaklaşmamıza neden olacak sorunlar yaşayabiliriz ama ne zaman bu sorunların bizim psikolojimizi bozduğunu bilmek o problemi çözmek, psikolojik bozukluğu ortadan ortadan kaldırmak adına çok önemli bu yazıda sana psikolojimizin bozuk olduğunu gösteren 12 işaretlerden bahsetmek istiyorum.

Psikoloji Bozukluğu belirtileri nelerdir?

Psikoloji Bozukluğu belirtileri nelerdir?

Hepimizin en temel ve kendimizi birazcık da olsa sevmemiz, birazcık da olsa değer vermemiz gerekiyor. Eğer ki kişi kendisinde sevmiyorsa, kişi kendisinden nefret ediyorsa ve bu geçici bir durum değilse.

Gün içerisinde yaşadığın düşüşlerden bahsetmiyorum ya da bazen bir haftan modun düşük bir şekilde geçebilir ve kendinle aran çok iyi olamayabilir. Ben daha uzun süreli bir algıdan bahsediyorum.

Çok uzun zamandır kendinden nefret ediyorsan, kendinden bir şekilde tiksiniyorsan, hatta değersiz hissediyorsan bu senin psikolojik bir problem yaşadığının işareti olabilir.

Sağlıklı bir ruh haline sahip olan insanlarda yaşadıkları problemlere karşı çözüm önerileri geliştirmeleri ya da mücadele etmelerini bekleriz ama bir insan psikolojik bir problem yaşıyorsa ortaya şöyle bir durum çıkar ortada bir problem var ve bazen bu problemin çözümü çözümü çok kolay olmasına rağmen bu kişiler ne yapar bu çözümle yüzleşmekten kaçınır ve kaçınma yöntemleri geliştirirler.

Bazı kaçınma yöntemleri çok masumanedir.

Kişi Her Fırsatta Uyur

Her Fırsatta Uyur

Psikoloji Bozukluğu Bazı durumlarda ise kendisini kötü hissettiği zaman ya da kendisine bir kötü davrandığı zaman onunla yüzleşmek yerine kendisini yemeye verir.

Ne diyoruz buna? duygusal yeme böyle insanlarda obezite çok sık karşılaşabiliyor. Bazende daha ağır kaçınma yöntemleri de olabiliyor kişi ne yapar yaşadığı problem ile yüzleşmek yerine kendisini alkole verebilir, uyuşturucu maddeye verebilir.

Uyuşturucu maddeyi kullandığı müddetçe ne olacak? O problemi hatırlamayacak ve bir bakarsın ki öyle bir zaman diliminde kişi ne yapmış oldu alkolle kendini uydurmuş oldu, madde ile uyuşturulmuş oldu o süreçte problemlemlerden kaçmış oldu. Ne olacak?

Uyandığı zaman o problem orada olduğu gibi duracak. Bu sefer daha fazla madde daha fazla alkol kullanmaya başlayacak.

Alışveriş

Psikoloji Bozukluğu

Bir şekilde aşırı işkolik olma ile kendi problemlerinden kaçma yolunu tercih edebilir bunlarda işaretlerden bir kaçı.

Diğer insanlarla kurduğumuz ilişkileri de de bizim Ruh sağlığımızı anlamamızı noktasında en önemli şeylerden birisi. Eğer ki sen sen çevrendeki bütün insanlarla problem yaşıyorsan, bir şekilde herkesle kavğalıysan, herkesle küssen ya da bu insanlarla ilişki kurmakta zorlanıyorsan bu insanlarla ilişki kurmakta zorlanıyorsan, yapayalnız kalmışsan, bir kişi bile bulmakta hatırlamakta zorlanıyorsan çevrende işte bu da Senin bir problemin.

Senin psikolojik bir problem yaşadığını gösterebilir.

Bazı Konuları Kafamıza takarsınız

Psikoloji Bozukluğu

Eskiden aramız iyi olabilir insanlarla sonrasında bazı şeyler yaşarız.

Bir şekilde bir takıntı geliştiririz ya da kaygı bozukluğu yaşıyor olabiliriz.

Böyle durumda yaşadığımız belirtilerle beraber etrafımızdaki insanlarla ilişkimiz bozuluyorsa okul hayatımızda, İş hayatınızda başarımızda düşüşler olabiliyorsa, konsantrasyon problemi yaşıyorsak ve bu bir-iki günlük değil de uzun süren bir şekilde artarak devam ediyorsa bu da bir psikolojik problem yaşadığımızı gösteriyor olabilir.

Sağlıklı ruh

Sağlıklı ruh

Sağlıklı ruh haline sahip olan insanlar hayatta istedikleri ve korkuları konusunda bir denge oluştururlar.

Hepimizin hayata ilişkin Korkuları vardır. Hepimizin çekingen olduğu taraflar vardır ama bir insanın psikolojik anlamda sıkıntıları varsa korkularının eseri olmuştur.

Hayata dair bir sürü beklentisi vardır ama 1 adım atma konusunda bile ciddi sıkıntı yaşar ve bundan dolayı o korku etrafını dikenli teller ile çevirir ve kişi istediklerini hiç yapamadığı için çok mutsuz olur.

Bir şekilde o korkuyu da aşamadığı bu kısır döngü içinde kapalı kalır ve mutluluk huzur iyi hisler kişiden uzak kalır bu durumdaysan, korkularını esiri esiri olmuşsan bu da senin psikolojik bir problem yaşadığını gösteriyor olabilir.

Bağımlılık

Bağımlılık

Kişinin kendi ruh sağlığını değerlendirirken dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden birisi de yaşadığı bağımlılıklardır.

Bağımlılık dediğimiz mevzu nedir?

Temelde bir şey bize zarar verdiği onu yanımızda hayatımızda tutma ısrarımızdır.

Bu sadece uyuşturucu madde ve alkol değil bazen bize zarar veren bir iş ortamı olabilir, bazen bize zarar veren insanlar olabilir, bize zarar veren bir ilişkimiz bile olabilir.

Bak etrafına bir sürü kendisine ciddi ve inanılmaz zarar vermesine rağmen o insanlara bağımlı olduğu için hayatında tutar. Ne oluyor böyle olunca?

Bu bağımlılıktan kurtulma hali hem psikolojisini dibe götürecektir daha dipte yaşamasına sebep sebep yaşamasına sebep olacaktır hem de eger normal bir psikolojiye sahip olsa bile öyle sıkıntılı bir insan ile birlikte olduğu için ruh hali daha kötüye gidecektir.

Hayatta hepimizin başına iyi ya da da kötü şeyler gelebilir.

gülümse

Kötü şeyler geldiği zaman üzülürüz yakalarız ve bundan dolayı bir süre boyunca bu olumsuz şeyden etkileniriz ama sağlıklı ruh haline sahip olan insanlar bir süre sonra adapte olma yetenekleri sayesinde o şeyleri unutmazsa bile hayatına devam edebilirler. Bu bir kayıp da olabilir, bir iflas da olabilir.

Bir ayrılık da olabilir ne oluyor?

Bundan sonra kişi diyor -Evet özlüyorum onu bir şekilde hala az da olsa acı çekmeye devam ediyorum ama hayat devam etme noktasına geliyor; ama bir insan psikolojik problem yaşıyorsa ve yaşadığı şeyden dolayı yaşadığı durum psikolojik probleme dönüşmüşse, yıllar geçse bile adapte olma yeteneğini kullanamıyor.

Bir bakıyorsun ki bir aylık ilişkiden sonra 5 yıl boyunca acı çekiyor ya da yaşadığı kayıptan dolayı ne yapıyor? Kendini içine kapatıyor iflastan dolayı bir daha çalışmayı tercih ediyor. Ne yapmış oldu? adapte olmadı. Kendini korkularının esiri haline getirmiş oldu. Bu da bir Psikoloji Bozukluğu yaşadığının işareti olabilir.

Hepimizin Hayatta Rutinleri Vardır

Rutinler

İştah düzenimiz, uyku düzenimiz etrafımızdaki insanlarla olan ilişkimiz bugüne kadar az çok etrafımızdaki insanlar derki ya da kendimiz için bile diyebiliriz.

Reyhan’ın şöyle bir iştahı vardır iştahı vardır. Reyhan az yer, çok yer, Reyhan şu saatte yatar, şu saatte kalkar, Reyhan’ın arkadaşları şunlardır, şu zaman diliminde görüşüyor.

Reyhan sosyal bir insandır. Reyhan daha fazla kendi kendine-kendine zaman geçirmeyi seven bir insandır.

Yani hepimizin bilindik bir rutinleri vardır ama bazen psikolojimiz bozuldu zaman bu rutinler allak-bullak olur.

Az iştahı olan bir insan aşırı yemeye başlar. Normal iştahı olan bir insanın iştahı kesilir.

Yakın zaman içinde çok-çok ciddi kilo verme problemi yaşar.

Uykusuz olan bir insan, az uyuyan bir insan yataktan çıkmak istemeyebilir.

Bir şekilde çok uyuyan bir insan yatağa girdiği zaman yatakla savaşmaktan düşünmekten sabahlara kadar uykusuz kalabilir. Etrafımızdaki insanlarla bir ilişkimiz varken onlarla ilişkimizi keseriz.

Eve kapanırız ya da bir şekilde hiç olmadığı halde, öyle ilişkilerimizin olmadığı halde saçma sapan ilişkiler yaşamaya başlarız. Ne oluyor?

Normaldaki çizgimiz kısa bir zaman içinde tam aksi yönünde değişim gösteriyorsa bu da Psikoloji Bozukluğu gösteren işaretlerden birisi olabilir. Ya bu insanlar nasıl mutlular?

gülümse

Psikolojik problem yaşadığını da gösteren bir diğer işaret de etraftaki insanlar gözlemlediğin zaman şöyle bir his geliyorsa içine ya bu insanlar nasıl mutlular? Mutlu olacak bişeyleri nereden buluyorlar? Ben neden bu şekilde yaşıyorum? Bu hayat neden bana bu kadar zor geliyor.

Eğer kendini karanlık kutu içinde hissediyorsan ve diğer bütün insanlar sana mutlu oluyormuş gibi geliyorsa, işte burada bir problem olduğu düşünebiliriz düşünebiliriz. Bu da bizim Psikoloji Bozukluğu hastası olduğumuz anlamına gelebilir.

Bazen de diğer insanların çok da umursamadığı minicik bir şeyi çok fazla büyütüyor olabiliriz.

kafana takma

Bu bir hastalanma korkusu olabilir, kirlenme korkusu olabilir ya da başımıza bir şeyin şeyin gelebileceğini düşünme hali olabilir.

Böyle bir durumda bizi tanıyan, seven insanlar bile ya abartıyorsun Reyhan bu kadar büyütecek bir şey yok demesine rağmen, bunu bir-birini tanımayan insanlar teyit etmesine rağmen sen ısrarla o önemsiz gördüğün şey konusunda ciddi anlamda kayğılanıyorsan ve bu Kaygın senin hayatını etkiliyorsa, uykuların etkiliyorsa, ilişkilerini etkiliyorsa burada ciddi bir Psikoloji Bozukluğu işareti olabilir.

Bizi iyi eden şeylerin başında da ilişkiler geliyor.

motivasyon

Bizi kötü hale getiren şeylerin başında da da ilişkiler geliyor.

Yaşadığımız ilişki zorlu bir ilişki ise, her daim tetikte olmamızı gerektiriyorsa, bir şekilde devamlı tartışma, gerginlik içindeysek kişi bir tarafı ile bu ilişkiye alışıyor sanki işin normali buymuş gibi geliyor zihinsel anlamda çok fazla acı çekmediğini hissediyor ama senin zihinsel anlamda acı çekmiyorum gibi hissetmen zihinsel ve bedensel olarak hasar almadığın anlamına gelmez.

Böyle bir durumda gergin bir ilişki içindeysen ve bu gerginlik hiç bitmiyorsa, her zaman sıkıntı çıkacak bir mevzu varsa bu da da senin farkında olmadan psikolojini bozmuş olabilir. Böyle bir durumda da üzerinde durulması gerekiyor.

Çevremizdeki insanların da bizim hakkımızdaki geri bildirimleri gerçekten değerlidir ama bu geri bildirimlerin kimin verdiği de önemli eğer çok narsistik yapıda ya da bizi aşağılamaya, görmeye çalışan bir insanın veriği geri bildirimi çok ciddiye almamalıyız.

Bu insanlar ya senin Psikolojin bozuk senin psikologa gitmen gibi durumları bizim daha kötü hissetmemiz için söylüyor olabilirler; ama daha öncesinde fikrine, sağduyusuna, iyi niyetine güvendiğimiz insanlar tarafından

pozitiv

Ya acaba sen bir yardım mı alsan Reyhan” “Eskisi gibi değilsin bazı şeyleri sanki daha büyütüyorsun” “Seni mutsuz görüyorum gergin görüyorum” geri bildirimler varsa kişi kendi hissetmiyor olabilir ya da normal geliyor olabilir.

Yaşadığı şeyler böyle durumlarda o insanların bize verdiği geri bildirimlere dikkat etmemiz gerekiyor. İşte bu saydığım şeylerin bir çoğunluğu bir arada yaşıyorsan ve bu belirtiler gün içinde gelip giden şeylerden bahsetmiyorum sizde.

Uzun süreli devam ediyorsa geçmiyorsa ve hatta artarak devam ediyorsa bir Psikoloji Bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz.

İnsanların birçoğu aslında psikolojik problemleri kendilerinin çözebileceğiniz zannediyor.

depresyon

Hafif problemler belki çok hafif yaşıyorsan eğer yaşadığın problemi ama orta veya ağır seviyedeki problemlerde genelde yardım almadan çözüm noktasına ulaşmak pek mümkün olmuyor.

Ama hala bazı insanlarda şey var psikologa gidersem psikiyatriste gidersem ne olacak yani? İnsanlar bana deli diyecekler. Nasıl bir çözüm olacak ki?

Halbuki birçok psikolojik problemler gerçekten bazı durumlarda ilaç yardımıyla, bazı durumlarda psikoterapiyle, bazen ikisinde kombine ederek çok güzel sonuçlar verebiliyor.

Bu yazımızda şuanda söylemek istiyorum ilaçlar konusunda ciddi bir ön yargı var.

Evet bu ön yargı da kendi-kendine oluşmadı.

Daha önce belki de çok daha işini ciddiye almayan, işini sevmeyen doktorlar tarafından her durumda selam versen antidepresan yazıldığı için böyle bir algı oluştu.

Bugüne kadar ama şunu net olarak söylemeliyim bu algıdan dolayı bazı problemlerde gerektiği halde bile kişiler ilaç kullanmaya biliyorlar.

Bazı durumlarda bazı psikolojik problemler de ilaçsız tedavi maalesef mümkün değil ama bir çok psikolojik problemde en iyi çözüm yöntemi hem ilaç kullanmak hem de psikoterapi almaktır.

Bunu asla es geçmemek lazım. Sadece ilaç ya da sadece terapi bazen etkisiz kalabiliyor.

İkisini bir arada kullandığımız zaman çok güzel sonuçlar alabiliyoruz. Diyelim ki bu belirtileri yaşıyorsun ne yapacaksın? Nereden başlayacaksın?

Öncesinde bir psikiyatrik muayeneye görünmenizi öneririm. Böyle bir yardım almanızı öneririm zaten. Bilinçli bir doktor psikiyatriste gittiğiniz zaman kendisi sizi terapi konusunda yönlendirecektir.

İlaç konusunda da da yönlendirecektir. Bir şekilde bu yola girmeniz lazım. Öbür türlü insanların ömrü geçiyor, yılları geçiyor, böyle acı içinde karanlık içinde bunları yaşamak zorunda değilsin.

Bu yazımı okuduğun için teşekkür ediyorum güzel insan. Eğer bu yazıyı beğendiysen sitenin bildirimlerini açmayı unutma.

Psikolojik nefes darlığı nasıl geçer yazımızda mutlaka dikkatinizi çekecektir.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu