Faydalı Bilgiler

Koltuk Döşeme Hakkında Merak Edilenler

Evinizde eskiyen koltuklarınız artık gözünüze mi batmaya başladı? Evde deneyebileceğiniz çok kolay birkaç yöntem ile veya bu işi profesyonelce yapan koltuk döşeme atölyelerinden hizmet alarak eski ve kötü gözüken koltuklarınızı sıfır ve modaya uygun bir hale getirebilirsiniz!

Öncelikle bir kaç koltuk döşeme öncesi ve sonrası ile gönlünüzü açıp nasıl yapıldığına geçelim!

Koltuk döşeme günümüzde artık koltukları eskiyen veya koltuklarından sıkılan birçok ev kadının birinci seçeneği haline gelmiştir. Bunun sebebi günümüzde sıfır koltuk fiyatlarının artması ve koltuk döşemenin sıfır koltuk almakla kıyaslandığında çok ucuz bir seçenek olarak karşımıza çıkmasıdır.

Profesyonel koltuk döşemecisi ustalarının elinden çıkan döşenmiş koltuklar çoğu zaman sıfır koltuk ayarında olması da bu trendin artmasında ki en önemli etkenlerden.

Koltuk Döşeme

İzmir Koltuk Döşeme

İzmir’de koltuk döşeme alanında birçok firma hizmet vermektedir. Her hizmette olduğu gibi hizmet alacağınız kişilerin profesyonel olması ve işini iyi yapması önemlidir. Sizler için İzmir koltuk döşeme ararken nelere dikkat etmeniz gerektiğini kısa başlıklar halinde anlatalım.

Öncelikle seçeceğiniz yerin bir atölye olup olmadığına dikkat edin! Bunu yazmamızın nedeni hiç atölyesi olmayıp tamamen aracılık yaparak hizmet sunmaya çalışan kişilerin olmasıdır. Bu kişiler tamamen kendi karlarını düşündükleri için bekleyeceğiniz hizmet üst düzey olamayacaktır. Aradığınızda atölyelerinin nerede olduğunu ve isminin ne olduğunu sorun.

Koltuk döşeme işine giren birçok yeni firma ve atölye var İzmir’de, bu işi layığı ilen yapan atölye ise çok az. Genelde eski atölyeler bu işi revaçta olmadığı zamanlarda bile yapan yerler ve en deneyimli, profesyonel iş çıkaran yerler ise buralar oluyor. Atölyenin kuruluş tarihine dikkat etmeniz bir başka ayrıntı.

Çoğu atölye koltuklarınızı ücretsiz teslim alıp ücretsiz evinize kadar teslim ediyor. Bunun için ayrı ücret isteyenlere itibar etmeyin.

Eskiden koltuk yüzü değiştirmiş kişilerinin referanslarından yararlanın, ben koltuklarımı 3 defa değiştirmiş birisi olarak İzmir’de son anlaştığım atölyeden çok memnun kaldım. Kendilerini işlerini layığı ile yaptıkları için ve fiyatları uygun olduğu için paylaşmak istiyorum. izmirkoltuktamircisi.com web sitelerinden öncesi ve sonrası olarak bakıp karar verebilirsiniz.

Koltuk Döşeme

Koltuk Döşeme Fiyatları

Koltuk döşemenin yeni bir koltuk almaya göre çok daha uygun maliyetli olduğundan bahsetmiştik. Koltuk döşeme fiyatları bölgeden bölgeye farklılık gösterse de sizler için 2022 yılına ait ortalama bir fiyat çıkardık. Koltuk döşeme fiyatını tahmin etmeniz için koltuğunuza göre dikkatlice okuyun.

 • Chester Koltuk Döşeme Fiyatı ; En pahalı koltuk döşeme fiyatına sahip koltuklardan birisidir chester. Asil görünümü ile aslında fiyatının hakkı verir. Ortalama bir takım 1+2 fiyatı 1500 tl bulmaktadır.
 • Deri Koltuk Döşeme Fiyatı ; Deri koltukların işçiliği diğer koltuk türlerine daha zor ve ustalık gerektirir. Ortalama bir takım 2500 tl’den başlar.
 • Klasik Koltuk Takımı Döşeme Fiyatı; Klasik takımlar hem kolay yüz değiştirilmelerinin yanı sıra başarılı bir ustanın eline verilirse çok başarılı işlerin çıktığını çoğunlukla şahit olduğumuz takımlardır. Ortalama klasik takım yüz değiştirme fiyatı 1000 tl den başlar.
 • Bellona koltuk takımı döşeme fiyatı: Tüm markalı koltuk takımlarının fiyatı klasik koltuk takımıyla aynı olmaktadır. Ortalama koltuk değişim fiyatı 1000 tl’dir.

Klasik Koltuk Döşeme Kumaş Modelleri

Renk renk birbirinden farklı koltuk döşeme modelleri arasında kendinizi kaybedebilirsiniz. Sizlere son moda birbirinden farklı koltuk döşeme kumalı modellerini göstereceğiz. Gördüğünüz kumaşlar her zaman koltuğunuzu döşeteceğiniz yerde olmayabilir, bunu yerine sizler sipariş verip kumaşı kendiniz götürebilirsiniz. Tabi ki bunun için indirim istemeyi unutmayın!

Polyester Koltuk Kumaşı : Birbirinden farklı renkleri olan ve en çok tercih edilen kumaş modellerinin başında gelir. Sizleri için birkaç örnek gösterelim.

Mat Koltuk Kumaşı : Mat koltuk kumaşları koltuklarınızın her daim sıcak bir görüntü verecek içinizi ısıtacak renklere sahip kumaşlardır. Koltuklarınız için uzun ömürlü dayanıklı olmasıyla beraber canlı renkleri ile son modaya hitap edecek renkleri ve modelleri ile tercihiniz arasında olabilirler.

Koltuk Döşeme

Evde koltuk döşemesi nasıl yapılır?

Evde koltuk yüzü değiştirmek aslında düşünüldüğü kadar zor değildir. Hata yapabilirsiniz ama koltuklar çabuk kırılan mobilyalar olmadıkları için bol bol düzeltme fırsatınız olacak. Pes etmezseniz sonunda mükemmel görünüme sahip koltuklarınız sizin ellerinizden çıkmış olacak.

 • Öncelikle internetten istediğiniz koltuk kumaşını sipariş edin.
 • Gerekli aletleri temin edin ; çekiç, koltuk yapıştırıcısı ve koltuk zımbası.
 • Çalışacağınız alanın zeminine bir muşamba serin ve koltuk takımınızın en kolay parçası olan tekli koltuğu üstüne koyun.
 • Koltuğunuzu devirdiğiniz zaman alt tarafında koltuk döşemesinin zımbalarını göreceksiniz, çekicin sivri tarafını kullanarak teker teker çıkarın.
 • Tüm zımbaları çıkardıktan sonra koltuk yüzünü alın ve koltuğu soyun.
 • Bu aşamada öncelikle aldığımız kumaşı 4 parçaya keseceğiz.
 • Her koltuğun şablonu farklı olabilir, bilgi için : Evde koltuk döşeme videosundan yardım alabilirsiniz.
 • Kestiğiniz şablonları koltuğun arka kısmından oturtarak başlayın.
 • Kumaşın alt kısmını koltuğun alt uç kısımlarına gelecek şekilde zımbalayın.
 • Gerdirip kumaşı koltuğun üst kısmına oturtarak zımbalayın.
 • Koltuğunuzda kırık bir yer olmamasına dikkat edin.
 • Ana hattı tamamladıktan sonra yan cephelere başlayın.
 • Bu işlemler sırasında koltuk döşemesinin germeyi unutmayın.
 • Sağ ve sol cepheyi tamamladıktan sonra koltuğunuzun üzerine bir süre oturmayın.
 • Elinizle koltuğun birleşim yerlerini kontrol edin çok gergin ise bir cepheden koltuğun dikişini açıp gerginliğini alın.

Renk Körü testi hakkında bilgi edinmek isterseniz bu makalemize göz ata bilirsiniz.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu