Diyet

Günde Bir Elma Yemek – Doğru mu? Yalan mı?

Günde Bir Elma Yemek Doktoru Uzak Tutar – Doğru mu? Yalan mı?

“Günde Bir Elma Yemek” ifadesini muhtemelen duymuşsunuzdur.

İfade ilk kez 1913’te ortaya atılırmıştı, 1866’da ortaya çıkan bir Pembrokeshire atasözüne dayanıyordu.

Aslında, Notes and Queries dergisi orijinal alıntıyı yayınlayan ilk kişi: “Yatağa girmeden önce bir elma yerseniz doktorunuzun para kazanmasını önleyeceksiniz.”

Araştırmalar, daha fazla elma yemenin esasında doktora yapılan daha az ziyaretle ilişkili olmadığını gösterse de, diyetinize yalnızca 1 elma eklemek, sağlığınızın çeşitli yönlerini iyileştirmeye çoğunlukla yardımcı olabilir.

Bu makale, günde bir elma yemenin doktoru uzak tutmaya gerçekten yardımcı olup olamayacağına daha yakından bakmanıza olanak tanıyacak.

Günde Bir Elma Yemenin Sağlık Yararları

Elmalar, uzun vadeli sağlığı geliştirmeye ve iyleştirmeye yardımcı olabilecek bir dizi fayda ile ilişkilendirilmiştir.

Günde Bir Elma Oldukça Besleyici

Elmalar, lif, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi önemli besinler ile zengindir.

Bir orta boy elma aşağıdaki besinleri sağlar.

 • Kalori: 95
 • Karbonhidrat: 25 gram
 • Elyaf: 4,5 gram
 • C Vitamini: Günlük Değerin (DV)% 9’u
 • Bakır: DV’nin% 5’i
 • Potasyum: DV’nin% 4’ü
 • K Vitamini: DV’nin% 3’ü

Özellikle C vitamini, serbest radikaller olarak bilinen zararlı bileşikleri nötralize etmek için bir antioksidan görevi görür ve hastalıklara karşı korur.

Elmalar ayrıca quercetin, kafeik asit ve epikateşin gibi harika bir antioksidan kaynağıdır.

Kalp sağlığını destekler

Günde Bir Elma Yemek

Günde Bir Elma Yemek yazımızın başında kalp sağlığı geliyor. Araştırmalar, daha fazla elma yemenin, kalp hastalığı da dahil olmak üzere birkaç kronik durum için daha düşük riskle ilişkili olabileceğini göstermektedir.

Aslında, 20.000’den fazla yetişkinde yapılan bir araştırma, elma da dahil olmak üzere daha yüksek miktarlarda beyaz etli meyve ve sebze tüketmenin daha düşük felç riski ile bağlantılı olduğunu buldu.

Bu, iltihabı azalttığı ve kalp sağlığını koruduğu gösterilen bileşikler olan elmada bulunan flavonoidlerin varlığından kaynaklanıyor olabilir.

Elmalar ayrıca, her ikisi de kalp hastalığı için risk faktörleri olan kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilecek çözünür lif ile zengindir.

Elmalar Mükemmel Bir Susuzluk Gidericilerdir.

Günde Bir Elma Yemek susuzluğunuzu giderir. Elmaların yüzde 86’sının su olduğunu biliyor muydunuz? Gün boyunca susuz kalmanın yollarını arıyorsanız, canlandırıcı bir muamele için çantanıza sağlam bir elma atın.

Kanserle Savaşan Bileşikler İçerir

Günde Bir Elma Yemek

Elmalar, antioksidanlar ve flavonoidler dahil olmak üzere kanser oluşumunu önlemeye yardımcı olabilecek birkaç bileşik içerir.

41 çalışmanın bir incelemesine göre, daha yüksek miktarda elma tüketmek, akciğer kanseri gelişme riskinin azalmasıyla ilişkilendirildi.

Başka bir çalışmada, daha fazla elma yemenin daha düşük kolorektal kanser riskine bağlı olduğunu bildiren benzer bulgular gözlemlendi.

Diğer araştırmalar, meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyetin mide, kolon, akciğerler, ağız boşluğu ve yemek borusu kanserine karşı koruyabileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte, elmanın potansiyel antikanser etkilerini değerlendirmek ve diğer faktörlerin dahil olup olmayacağını belirlemek için daha fazla araştırmalara ve şçalışmalara ihtiyaç vardır.

Elmalar yaşlanmayı geciktiren bir bileşik içerir.

Yaşlanma şeklimizin bir kısmı kontrol edilemez. Bu genlerimizde var. Ancak ne kadar hızlı yaşlandığımız ve bunu ne kadar sağlıklı yaptığımızın bir kısmı kontrolümüz altında tutabiliriz.

Bilim adamları, genetik kaderimiz ne olursa olsun her zaman yaşlanmayı yavaşlatmanın yollarını ararlar.

Elma, çilek, salatalık, hurma ve soğanda bulunan fisetinin en güçlü etkilere sahip olduğunu keşfettiler. Araştırmacılar, “Vahşi tip farelere yaşamın sonlarına doğru fisetinin uygulanması medyan ve maksimum yaşam süresini uzattı” diye yazdı.

Testler ayrıca sonuçların çevrilip çevrilmediğini görmek için insan yağ dokusu üzerinde yapıldı.

Minnesota Üniversitesi’nden profesör Paul D. Robbins Medical News Today’e verdiği demeçte , “Bu sonuçlar, sağlık süresi olarak adlandırılan sağlık dönemini yaşamın sonuna doğru uzatabileceğimizi gösteriyor” dedi .

Günde Bir Elma Yemenin Diğer Sağlık Yararları

Elmalar ayrıca doktorunuzu sizden uzak tutmaya yardımcı olabilecek diğer bazı sağlık faydalarıyla da bağlantılıdır :

 • Kilo kaybını destekler. Elmanın lif içeriği nedeniyle tokluk hissini teşvik ettiği, kalori alımını azalttığı ve kilo kaybını artırdığı gösterilmiştir.
 • Kemik sağlığını iyileştirir. İnsan, hayvan ve test tüpü çalışmaları, daha yüksek miktarda meyve yemenin artmış kemik mineral yoğunluğu ve daha düşük osteoporoz riski ile ilişkili olabileceğini bulmuştur.
 • Beyin işlevini teşvik eder. Hayvan çalışmaları, elma yemenin oksidatif stresi azaltmaya, zihinsel düşüşü önlemeye ve yaşlanma belirtilerini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.
 • Diyabet riskini azaltır. Büyük bir incelemeye göre, günde bir elma yemek, hiç elma yememeye kıyasla% 28 daha düşük bir diyabet hastalıına neden olabilmektedir.

Sonuç

Elmalar son derece besleyicidir. Kalp sağlığı ve belirli kanser türlerinin riskinin azalması dahil olmak üzere çeşitli sağlık faydaları ile ilişkilendirilmiştir.

Astım riskinizi düşürebilirler.

Nutrition Journal’da yayınlanan bir araştırmaya göre , Avustralya’da 1.600 kişiden oluşan bir araştırma ve Birleşik Krallık’ta 1.500 kişiden oluşan başka bir araştırma, elmanın genel olarak akciğer sağlığını artırdığını ve astım riskini azalttığını buldu. Araştırmacılar, haftada beş elma yiyenlerin solunum sağlığında en büyük artışı gördüklerini buldular.

Bol Miktarda Vitamin ve Mineral İçerirler.

Elmalar , günlük önerilen C vitamini alımının yaklaşık yüzde 14’üne ve önerilen B6 vitamini miktarının% 5’ine sahiptir. Günlük A vitamini, kalsiyum ve demir ihtiyacınızın% 2’sine sahiptirler. Ve 195 miligram potasyum içeren bir elma, günlük potasyum ihtiyacınızın% 6’sına sahiptir.

Olası dezavantajlar

Günde Bir Elma Yemek

Her gün bir elma yemenin sağlığınıza zarar verme olasılığı inanınki çok düşüktür.

Bununla beraber, çok fazla iyi bir şeye sahip olmak mümkündür ve hergün birden çok elma yemek pek çok olumsuz yan etkiye neden olabilir.

Özellikle, lif alımınızı kısa bir süre içinde hızla artırmak, gaz, şişkinlik ve mide ağrısı gibi semptomlara neden olabilir.

Diğer meyveler gibi, elmalar da her porsiyonda iyi miktarda karbonhidrat içerir.

Bu çoğu insan için sorun olmasa da, düşük karbonhidrat veya ketojenik diyet uygulayanların alımlarını hafifletmeleri gerekebilir.

SONUÇ

Her gün bir elma yemek, sağlığınızı olumsuz yönde etkilemez. Bununla beraber, hergün aşırı miktarda elma yemek sindirim sorunlarına katkıda bulunabilir.

Diğer sağlıklı seçenekler

Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengin olan elma, diyete kusursuz bir katkıda bulunur ve çeşitli sağlık faydaları sağlayabilir.

Bununla beraber, pek çok meyve ve sebze benzer bir besin seti sunar ve sağlık için eşit derecede yararlı olabilir.

Ayrıca, rutininize çeşitli diğer meyve ve sebzeleri dahil etmek fikri, diyetinize daha fazla lezzet ve besin değeri katabilir.

İşte ara sıra elma ile takas edebileceğiniz birkaç meyve ve sebze:

 • muz
 • yaban mersini
 • Brokoli
 • havuçlar
 • Karnıbahar
 • greyfurt
 • lahana
 • Mango
 • şeftaliler
 • armutlar
 • ananas
 • Ahududu
 • ıspanak
 • çilekler
 • domates

SONUÇ

Birçok meyve ve sebze, elmaya benzer bir dizi besin ve sağlık yararı sunar ve sağlıklı, dengeli bir diyetin parçası olarak tüketilebilir.

Alt çizgi

Daha fazla elma yemek, doktorun daha az ziyaret edilmesiyle tam anlamıyla ilişkilendirilmese de, elmalar besinler açısından zengindir ve hastalıkların önlenmesi ve uzun vadeli sağlık için çeşitli faydalar sunar.

Elmaya ek olarak, diğer birçok meyve ve sebze de benzer bir dizi besin ve sağlık yararları sağlar.

En iyi sonuçlar için, besleyici ve çok yönlü bir diyetin parçası olarak çeşitli meyve ve sebzelerin tadını çıkarın.

Günde Bir Elma Yemek yazımız bu kadardı. Her hangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu