İlaçlar

Emla Krem: Nedir? Yan etkileri, Kullanımı

Emla Kremin ismini sürekli duymaktayız. Yan etkileri neler? Emla krem ne işe yarar? Emla krem nasıl kullanılır? Fayda sağlar mı? Emla krem hakkında merak ettiklerinizi yanıtlayacağız. Yazımızı okumaya devam edin.

Siz veya çocuğunuz bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu kullanma talimatının tamamını dikkatlice okuyunuz çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

Lazer epilasyonu öncesi bu ilacı kullanmak yanma ve ağrıları azaltabilir.

Bu ilacı her zaman aynen bu broşürde tarif edildiği gibi veya doktorunuzun, eczacınızın veya hemşirenizin söylediği şekilde kullanın.

Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Emla Krem

Sıklıkla tercih edilen bir ürün olan emla Krem, lidokain ve prilokain adı verilen iki aktif madde içerir. Bunlar, lokal anestetik adı verilen bir ilaç grubuna aittir.

Ugulandığı yeri, cilt yüzeyini kısa süre uyuşturarak etki gösterir. Dövme yapılmadan önce kullanılır. Hücre zarındaki sinirlere temas ederek sinirlerin uyuşmasını sağlar.

Bazı tıbbi işlemlerden önce cilde sürülür. dikkat etmelisiniz çünkü ilacı kaş bölgesine sürmekten kaçınmalısınız.

Bu ciltte ağrıyı durdurmaya yardımcı olur; ancak yine de baskı ve dokunma duygularınız olabilir.

Dövmecilerin sıklıkla tercih ettikleri kremlerden birisidir.

Yetişkinler, Ergenler ve Çocuklar

Yetişkinler, Ergenler ve Çocuklar kullanabilir:

 • İğne taktırmak (örneğin, enjeksiyon veya kan testi yaptırıyorsanız).
 • Küçük cilt operasyonları.

Yetişkinler ve Ergenler

Şu durumlarda kullanılabilir:

Cinsel organları uyuşturmak için:

 • Enjeksiyon yaptırmak.
 • Siğillerin giderilmesi gibi tıbbi prosedürler.

Doktor veya hemşire, cinsel organlara bu kremi uygulamalıdır.

Yetişkinler

Kullanılabilir:

 • Bacak ülserlerinin hasarlı cildinin temizlenmesi veya çıkarılması.

Sağlam cilde uygulama dışında başka amaçlar için, ürün sadece doktor, hemşire veya eczacının tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır.

Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Şu durumlarda kullanmayınız:

Lidokain veya prilokain, diğer benzer lokal anestezikler veya bu ilacın diğer bileşenlerinden herhangi birine alerjiniz varsa.

Uyarılar ve Önlemler

 Kullanmadan önce doktorunuzla, eczacınızla veya hemşirenizle konuşun:

 • Siz veya çocuğunuzun ‘glukoz-6-fosfat dehidrojenaz eksikliği’ adı verilen kanı etkileyen nadir görülen kalıtsal bir hastalığı varsa.
 • Siz veya çocuğunuzda ‘methemoglobinaemia’ adı verilen kan pigment seviyeleriyle ilgili bir probleminiz varsa.
 • Bacak ülseri haricinde deri döküntüsü, kesik, sıyrık veya diğer açık yaraların olduğu bölgelerde kullanmayın. Bu sorunlardan herhangi biri mevcutsa, kremi kullanmadan önce doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın.
 • Siz veya çocuğunuzun ‘atopik dermatit’ adı verilen kaşıntılı bir cilt rahatsızlığı varsa, daha kısa bir uygulama süresi yeterli olabilir.
 • 30 dakikadan uzun uygulama süreleri, lokal deri reaksiyonu insidansında artışa neden olabilir.
 • Kalp ritmi bozuklukları için belirli ürünler kullanıyorsanız (amiodaron gibi sınıf III antiaritmikler). Bu durumda doktor, kalp fonksiyonunuzu izleyecektir.

Yeni tıraşlanmış ciltte potansiyel olarak artmış emilim nedeniyle, önerilen dozaj, cilt alanı ve uygulama süresine uymak önemlidir.

Tahrişe neden olabileceğinden gözlere temasından kaçının.

Yanlışlıkla gözünüze bulaşırsa, hemen ılık su veya tuz (sodyum klorür) solüsyonu ile iyice yıkamalısınız.

Duygu geri gelene kadar gözünüze bir şey kaçmasına dikkat edin.

Bozulmuş kulak zarına uygulanmamalıdır.

Canlı aşılarla (örn. Tüberküloz aşısı) aşılanmadan önce Emla Krem kullandığınızda, aşı sonucunun takibi için talep edilen sürenin sonunda doktorunuza veya hemşirenize geri dönmelisiniz.

Çocuklar ve Ergenler

3 aydan küçük bebeklerde, yenidoğanlarda, Emla Krem sürüldükten sonra 12 saate kadar kan pigment düzeylerinde klinik olarak anlamlı olmayan geçici bir artış “metaemoglobinaemia” sıklıkla görülür.

Emla Krem’in yeni doğan bebeklerin topuğundan kan çekerken veya sünnet için yeterli analjezi sağlamadaki etkinliği klinik çalışmalarda doğrulanamamıştır.

Emla Krem çocukların (12 yaş altı) genital cildine (örn. Penis) ve genital mukozasına (örn. Vajinada) etken maddelerin emilimine ilişkin yetersiz veri nedeniyle uygulanmamalıdır.

Emla Krem, kan pigmenti düzeylerini etkileyen diğer ilaçlarla aynı anda tedavi gören 12 aylıktan küçük çocuklarda kullanılmamalıdır (örn. Sülfonamidler).

Emla Krem erken doğan bebeklerde kullanılmamalıdır.

Diğer İlaçlar ve Emla Krem

Başka herhangi bir ilaç kullanıyorsanız veya alma ihtimaliniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz.

Buna reçetesiz satın aldığınız ilaçlar ve bitkisel ilaçlar dahildir.

Bunun nedeni, Emla Krem’in bazı ilaçların çalışma şeklini etkileyebilmesi ve bazı ilaçların Emla Krem üzerinde etkili olabilmesidir.

Özellikle, siz veya çocuğunuza aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini yakın zamanda kullandıysanız veya verdiyseniz, doktorunuza veya eczacınıza söyleyin:

 • Enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan ‘sülfonamidler’ ve nitrofurantoin adı verilen ilaçlar.
 • Epilepsiyi tedavi etmek için kullanılan, fenitoin ve fenobarbital adı verilen ilaçlar.
 • Diğer lokal anestezikler.
 • Amiodaron gibi düzensiz kalp atışlarını tedavi eden ilaçlar.
 • Lidokainin kandaki seviyelerinde artışa neden olabilen simetidin veya beta blokerler. Bu etkileşimin, önerilen dozlarda Emla Krem ile kısa süreli tedavide klinik önemi yoktur.

Hamilelik, Emzirme ve Doğurganlık

Hamileyseniz veya emziriyorsanız, hamile olduğunuzu düşünüyorsanız veya bebek sahibi olmayı planlıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamilelik sırasında ara sıra Emla Krem kullanımının fetüs üzerinde herhangi bir yan etkisi olması olası değildir.

Emla Krem (lidokain ve prilokain) içerisindeki etken maddeler anne sütüne geçmektedir.

Bununla birlikte, miktar o kadar küçüktür ki, genellikle çocuk için herhangi bir risk yoktur.

Hayvan çalışmaları, erkek veya dişi doğurganlığında herhangi bir bozulma olmadığını göstermiştir.

Emla Krem Fiyatı

Eczanelerde kolaylıkla bulabileceğiniz bu kremin fiyatı 186 tl-dir.

Emla Krem Nasıl Uygulanır?

Emla Krem’i her zaman tam olarak doktorunuzun, eczacınızın veya hemşirenizin söylediği şekilde kullanın. Emin değilseniz doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın. Emla kremi kullanmadan önce süreceğiniz bölgenin temiz olmasına dikkat edin.

Bu kremi az miktarda (nohut tanesi kadar) sürün. 30 dakikadan sonra sürdüğünüz bölge uyuşacaktır. Fazla uzun süre derinizde tutmanız önerilmez.

 • Kremin nereye koyulacağı, ne kadar kullanılacağı ve ne kadar bırakılacağı, ne için kullanıldığına bağlı olacaktır. Yarım 5 g tüp yaklaşık 2 g Emla’ya karşılık gelir. 30 g’lık bir tüpten sıkılan bir gram EMLA kremi yaklaşık 3,5 cm’dir.
 • Sadece bir doktor veya hemşire tarafından cinsel organlarda kullanılmalıdır.
 • Emla Krem bacak ülserlerinde kullanıldığında, bir doktor veya hemşire kullanımını denetlemelidir.

Aşağıdaki alanlarda Emla Krem kullanmayın:

 • Bacak ülserleri hariç kesikler, sıyrıklar veya yaralar.
 • Deri döküntüsü veya egzama olan yerler.
 • Gözlerin içinde veya yakınında.
 • Burun, kulak veya ağız içi.
 • Arka pasajda (anüs).
 • Çocukların cinsel organlarında.

Hasarlı cildi temizlemeden veya çıkarmadan önce bacak ülserlerinde kullanın. Aynı şekilde uygulandığı bölgenin temiz olmasına dikkat edin.

 • Emla Krem bu şekilde yetişkinlerde ancak bir doktor veya hemşire gözetiminde kullanılabilir.
 • Olağan doz 10 cm derinin her alan için 1 gr krema 2 g olan 2 10 g toplamı kadar.
 • Krem, plastik sargı gibi hava geçirmez bir pansumanın altına sürülür. Bu, ülserin temizlenmesinden 30 ila 60 dakika önce yapılır. Kremi pamuklu gazlı bezle çıkarın ve gecikmeden temizlemeye başlayın.
 • Bacak ülserlerinin temizlenmesinden önce 1-2 ay boyunca 15 defaya kadar kullanılabilir.
 • Tüpünün bacak ülserlerinde kullanıldığında tek kullanımlık olması amaçlanmıştır: Kalan içeriği olan tüp, hastanın tedavi edildiği her durumdan sonra atılmalıdır.

Yan Etkileri Neler?

Tüm ilaçlar gibi bu ilacın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri sizi rahatsız ediyorsa veya geçmiyor gibi görünüyorsa, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Bu kremi kullanırken kendinizi kötü hissetmenize neden olan her şeyi doktorunuza söyleyin. Bu kremi kullanırken aşağıdaki etkilerden herhangi birini yaşarsanız, kullanmayı bırakın ve mümkün olan en kısa sürede doktorunuza veya eczacınıza danışın:

 • Deri, genital mukoza veya bacak ülserlerinin tedavisi sırasında nadir durumlarda anafilaktik şoka (deri döküntüsü, şişme, ateş, solunum güçlüğü ve bayılma) dönüşebilen alerjik reaksiyonlar.
 • Nadir durumlarda cildin tedavisi sırasında gelişebilen ve hipoksemi belirti ve semptomlarına (kanda anormal derecede düşük oksijen seviyesi) neden olabilen methemoglobinaemia (kan bozukluğu). Methaemoglobinaemia, 0 ila 12 aylık yenidoğan bebeklerde sıklıkla aşırı dozla bağlantılı olarak daha sık görülür.

Emla’nın kullanıldığı bölgede hafif bir reaksiyon (ciltte solgunluk veya kızarıklık, hafif şişlik, ilk yanma veya kaşıntı) oluşabilir.

Bunlar krem ​​ve anesteziklere verilen normal reaksiyonlardır ve herhangi bir önlem gerekmeksizin kısa sürede kaybolurlar. Kullanırken herhangi bir rahatsızlık verici veya olağandışı etkiler yaşarsanız, kullanmayı bırakın ve mümkün olan en kısa sürede doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Saç derinizde sorun varsa Ketoral Şampuan yazımızı okumalısınız.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu