Sağlık

Baş Ağrısı İlaçları (Doktor Tavsiyesi ile Almalısınız)

Baş ağrısı ilaçları arıyorsanız tam da doğru yerdesiniz! Geçmeye baş ağrınız mı var? Bu ağrılar sizi sürekli rahatsız mı ediyor? İsterseniz doğal yollarla isterseniz de ilaçlarla bu ağrıdan kurtulmak mümkün. Unutmadan söylemekte fayda var ki baş ağrısı önemli bir hastalığın belirtisi olabilir.

Dikkat!

Baş ağrısı ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız! İlacı doktor tavsiye ederse almalısınız. Baş ağrısı ilaçları alımından sonra herhangi bir yan etki görürseniz ilacı kullanmayı derhal bırakmalı ve doktorunuza bu konu hakkında bilgi vermeniz gerek.

Geçmeyen baş ağrınız varsa mutlaka doktora gözükmelisiniz.

Teşhis

Baş Ağrısı İlaçları

Baş ağrısı ilaçları makalemizde teşhis çok önemli. Kronik veya tekrarlayan baş ağrılarınız varsa, doktorunuz fiziksel ve nörolojik muayeneler yapabilir, ardından bu yaklaşımları kullanarak baş ağrılarınızın türünü ve nedenini belirlemeye çalışabilir:

Acı tanımınız

Doktorunuz, ağrınızın tanımından baş ağrılarınız hakkında çok şey öğrenebilir. Şu ayrıntıları doktorunuza söylediğinizden emin olun:

 • Ağrı özellikleri. Ağrınız titriyor mu? Yoksa sabit ve sıkıcı mı? Keskin mi, bıçak mı?
 • Ağrı yoğunluğu. Baş ağrınızın ciddiyetinin iyi bir göstergesi, baş ağrınız varken ne kadar işlev görebildiğinizdir. Çalışabiliyor musun? Baş ağrılarınız sizi uyandırıyor mu? Yoksa uyumaktan alıkoyuyor mu?
 • Ağrı yeri. Başınızın her yerinde mi, başınızın bir tarafında mı yoksa sadece alnınızda mı yoksa gözünüzün arkasında mı ağrı hissediyorsunuz?

Görüntüleme testleri

Olağandışı veya karmaşık baş ağrılarınız varsa, doktorunuz tümör gibi ciddi baş ağrısı nedenlerini dışlamak için testler isteyebilir. Beyninizi görüntülemek için kullanılan iki yaygın test şunları içerir:

 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI). MRI taraması, net görüntüler üretmek için manyetik alanı, radyo dalgalarını ve bilgisayar teknolojisini birleştirir.
 • Bilgisayarlı tomografi (CT). CT taraması, beyninizin kapsamlı bir görünümünü sağlamak için bir dizi bilgisayara yönlendirilmiş X-ışınları kullanan tanısal bir görüntüleme prosedürüdür.

Tedavisi

Gerilim tipi baş ağrısı olan bazı kişiler tıbbi yardım istemez ve ağrıyı kendi başlarına tedavi etmeye çalışır. Ne yazık ki, reçetesiz satılan (OTC) ağrı kesicilerin tekrar tekrar kullanılması aslında başka bir tür baş ağrısına neden olabilir.

Akut ilaçlar

Baş ağrısının ağrısını azaltmak için hem reçetesiz hem de reçeteli çeşitli ilaçlar mevcuttur:

 • Ağrı kesiciler. Basit OTC ağrı kesiciler genellikle baş ağrısını azaltmak için ilk tedavi yöntemidir. Bunlara aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) ve naproksen (Aleve) ilaçları dahildir.

  Reçeteli ilaçlar arasında naproksen (Naprosin), indometasin (Indocin) ve ketorolak (Ketorolac Tromethamine) bulunur.
 • Kombine ilaçlar. Aspirin veya asetaminofen veya her ikisi genellikle tek bir ilaçta kafein veya yatıştırıcı bir ilaçla birleştirilir. Kombine ilaçlar, tek bileşenli ağrı kesicilerden daha etkili olabilir.
 • Triptanlar ve narkotikler. Hem migren hem de epizodik gerilim tipi baş ağrısı yaşayan kişiler için, bir triptan her iki baş ağrısının da ağrısını etkili bir şekilde giderebilir. Afyonlar veya narkotikler, yan etkileri ve bağımlılık potansiyeli nedeniyle nadiren kullanılmaktadır.

Önleyici ilaçlar

Doktorunuz, özellikle ağrı kesici ilaçlar ve diğer tedavilerle rahatlamayan sık veya kronik baş ağrılarınız varsa, atakların sıklığını ve şiddetini azaltmak için ilaçlar yazabilir. Önleyici ilaçlar şunları içerebilir:

 • Trisiklik antidepresanlar. Amitriptilin ve protriptilin dahil trisiklik antidepresanlar, gerilim tipi baş ağrılarını önlemek için en yaygın kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçların yan etkileri arasında kabızlık, uyuşukluk ve ağız kuruluğu sayılabilir.
 • Diğer antidepresanlar. Ayrıca antidepresan venlafaksin (Effexor XR) ve mirtazapin (Remeron) kullanımını destekleyen bazı kanıtlar vardır.
 • Antikonvülzanlar ve kas gevşetici maddeler. Gerilim baş ağrılarını önleyebilecek diğer ilaçlar arasında topiramat (Topamax) gibi antikonvülsanlar bulunur.

Önleyici ilaçların etkili olması için vücut sisteminizde birikmesi birkaç hafta veya daha uzun sürebilir.

Bu nedenle, ilacı almaya başladıktan kısa bir süre sonra iyileşme görmediyseniz, hayal kırıklığına uğramayın. Doktorunuz, önleyici ilacın nasıl çalıştığını görmek için tedavinizi izleyecektir.

Bu arada baş ağrılarınız için ağrı kesicilerin aşırı kullanımı önleyici ilaçların etkilerine müdahale edebilir.

Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları

Dinlenme, buz paketleri veya uzun, sıcak bir duş, gerilim kaynaklı baş ağrısını hafifletmek için ihtiyacınız olan tek şey olabilir.

Çeşitli stratejiler, ilaç kullanmadan kronik gerilim tipi baş ağrılarının şiddetini ve sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir. Aşağıdakilerden bazılarını deneyin:

 • Stres seviyenizi yönetin. Stresi azaltmanın bir yolu, önceden planlama yapmak ve gününüzü organize etmektir. Başka bir yol da dinlenmek için kendinize daha fazla zaman tanımaktır. Eger stresli bir duruma yakalanırsanız, geri adım atmayı düşünün.
 • Sıcak ya da soğuk. Isı veya buz uygulamak baş ağrısını hafifletebilir. Isı için, alçakta ayarlanmış bir ısıtma yastığı, bir sıcak su şişesi, bir ılık kompres veya bir sıcak havlu kullanın. Sıcak bir banyo veya duş da işe yarayabilir. Soğuk için, cildinizi korumak için buzu, buz torbasını veya donmuş sebzeleri bir beze sarın.
 • Duruşunuzu mükemmelleştirin. İyi bir duruş, kaslarınızın gerilmesini önlemeye yardımcı olabilir. Ayakta dururken omuzlarınızı geride ve başınızın hizasında tutun. Karnınızı ve kalçanızı içeri çekin. Otururken uyluklarınızın yere paralel olduğundan ve başınızın öne doğru eğilmediğinden emin olun.

Alternatif Tıp

Gerilim tipi baş ağrınız varsa aşağıdaki geleneksel olmayan tedaviler yardımcı olabilir:

 1. Akupunktur. Akupunktur, kronik baş ağrısında geçici bir rahatlama sağlayabilir. Akupunktur uygulayıcıları sizi, genellikle çok az ağrı veya rahatsızlığa neden olan son derece ince, tek kullanımlık iğneler kullanarak tedavi ederler.
 2. Masaj. Masaj stresi ve gerginliği azaltmaya yardımcı olabilir. Özellikle başınızın, boynunuzun ve omuzlarınızın arkasındaki gergin, hassas kasları rahatlatmak için etkilidir. Bazı insanlar için baş ağrısından kurtulma da sağlayabilir.
 3. Derin nefes alma, biyolojik geri bildirim ve davranış terapileri. Derin nefes alma ve biofeedback dahil olmak üzere, gerilim tipi baş ağrılarıyla başa çıkmada çeşitli gevşeme terapileri yararlıdır.

Başa Çıkmak ve Destek

Kronik ağrı ile yaşamak zor olabilir. Kronik ağrı sizi endişelendirebilir veya depresyona sokabilir ve ilişkilerinizi, üretkenliğinizi ve yaşam kalitenizi etkileyebilir. İşte bazı öneriler:

 • Bir danışman veya terapistle konuşun. Konuşma terapisi, kronik ağrının etkileriyle başa çıkmanıza yardımcı olabilir.
 • Bir destek grubuna katılın. Destek grupları iyi bilgi kaynakları olabilir. Grup üyeleri genellikle en son tedavileri bilirler. Doktorunuz bölgenizdeki bir grubu tavsiye edebilir.

Baş Ağrısından Kurtulmanın İpuçları

Baş ağrısı ilaçları yazımızı bitirmeden önce biraz ipucuna ne dersiniz?

 • Işıkları Kıs: Bilgisayar ekranınızdan gelen parlak veya titreyen ışık migren baş ağrısına neden olabilir. Onlara yatkınsanız, pencerelerinizi gün boyunca karartma perdelerle kapatın. Açık havada güneş gözlüğü takın. Bilgisayarınıza parlama önleyici ekranlar da ekleyebilir ve aydınlatma armatürlerinizde gün ışığı spektrumlu floresan ampuller kullanabilirsiniz.
 • Biraz Kafein ve biraz çay alın. Kahve veya içinde biraz kafein olan bir şey için. Ağrı başladıktan sonra yeterince erken alırsanız, baş ağrınızı hafifletebilir. Ayrıca asetaminofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesicilerin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir. Çok fazla içmeyin çünkü fazla kafein kendi baş ağrısına neden olabilir.
 • Biraz Zencefil Alın. Yakın zamanda yapılan küçük bir araştırma, reçetesiz satılan düzenli ağrı ilaçlarına ek olarak zencefil almanın, acil serviste migrenli insanlar için ağrıyı hafiflettiğini buldu. Neredeyse reçeteli migren ilaçları kadar işe yaradığını buldu. Bir takviye deneyebilir veya biraz çay demleyebilirsiniz.

Baş ağrısı ilaçları yazımız bu kadardı. Power yoga yapmak baş ağrınızı hafifletebilir.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu