İlaçlar

Sivilce Düşmanı Skinoren Krem (Olası Yan Etkileri)

Skinoren Krem Nedir?

Sivilcelerden bıktığınız mı? Fazla krem kullandınız ama hiçbiri fayda etmedi mi? O zaman bu kremi kullanmalısınız!

Dikkat!
Bu kremi kullanmadan önce doktorunuza bu ilacı kullanacağınız hakkında bilgi verin. Yan etkileri de mevcuttur. Dikkatli olmanız gerekiyor.

Skinoren kremindeki azelaik asit, gözenekleri tıkayabilen keratin yüzey cilt hücrelerinin büyümesini azaltır. Bu, gözenekleri, akneleri ve yağ bezlerini (sebum salgılayan bezler) açmaya yardımcı olur ve sonuç olarak sebumdan kaçabilir. Bu, siyah nokta ve lekelerin oluşumunu azaltır.

Skinoren krem %20 azelaik asit içerir. Reçetede %15 azelaik asit içeren Finacea jel markalı azelaik asit jel formülasyonu da mevcuttur. Skinoren krem ​​12 yaşın altındaki çocuklar için uygun değildir.

Azelaik asit ayrıca akne, Propionebacterium akne ile ilişkili bakterileri de öldürür.

Bu, ciltteki yağ bezlerinin ürettiği sebumla beslenen yaygın bir bakteri türüdür.

Yağ bezlerini tahriş ederek onları iltihaplandıran ve lekelere neden olan atık ürünler ve yağ asitleri üretir.

Azelaik asit, besin kaynaklarını (sebumu) azaltır ve büyümelerini engelleyerek bu bakterilerin sayısını azaltır.

Bakteri sayıları kontrol edilerek yağ bezlerinin iltihabı kontrol altına alınır ve cildin iyileşmesine izin verilir.

Skinoren Krem ​​Ne İçin Kullanılır?

Skinoren Krem

Skinoren krem sivilcelerin tedavisinde kullanılır. Reçeteli satılmaktadır.

Skinoren Krem ​​Nasıl Kullanılır?

 • Skinoren krem, cildi yıkandıktan ve kurutulduktan sonra günde iki kez (sabah ve akşam) etkilenen bölgelere sürülmelidir. Bir rehber olarak, tüm yüzü tedavi etmek için yaklaşık 2,5 cm krem ​​yeterli olmalıdır. Kremi nazikçe yüzünüze ovalayarak sürün. Hassas cilde sahip kişiler, tedavinin ilk haftası için kremi günde sadece bir kez uygulamalı ve ardından günde iki kez uygulamalıdır. Krem ​​sürdükten sonra ellerinizi yıkayınız.
 • Kremi gözlerinize, ağzınıza ve burnunuzun içine sokmamaya özen gösterin. Krem bu bölgelere yanlışlıkla temas ederse, hemen bol miktarda suyla yıkayın.
 • Kremi kullandıktan sonra cildiniz çok tahriş olursa ya daha az kullanmalı ya da tahriş giderilene kadar kullanımı günde bir kez azaltmalısınız. Gerekirse, tahriş giderilene kadar tedavi geçici olarak kesilebilir. Herhangi bir tahriş devam ederse, doktorunuza danışın.
 • Skinoren’in düzenli kullanımı önemlidir. Genel olarak, krem ​​kullanımından yaklaşık dört hafta sonra sivilcede bir iyileşme görülür. Üretici, en iyi sonuçları elde etmek için Skinoren kreminin bir seferde 12 aydan fazla olmamak kaydıyla birkaç aylık bir süre boyunca uygulanması gerektiğini belirtmektedir.

Hamileyken ​​kullanmak güvenli midir?

Skinoren’in hamilelik sırasında kullanım için güvenliği belirlenmemiştir, ancak sadece düşük seviyelerde ilaç deri yoluyla emilmektedir. Sadece hamilelik sırasında doktorunuz tarafından gerekli görülmesi halinde kullanılmalıdır.

Emzirirken Skinoren krem ​​kullanmak güvenli midir?

Skinoren kremi, emziren anneler tarafından kullanıldığında, bebek için herhangi bir risk oluşturması olası değildir. Bununla birlikte, bebeğin yanlışlıkla temas etmesini önlemek için kremi beslemeden önce göğüslerin üzerine veya yakınına sürmekten kaçınmalısınız. Doktorunuzdan daha fazla tavsiye alın.

Skinoren’in olası yan etkileri

İlaçlar ve olası yan etkileri, insanları farklı şekillerde etkileyebilir. Aşağıdakiler, Skinoren krem ​​ile ilişkili yan etkilerden bazılarıdır. Sırf burada bir yan etki belirtildiği için, kremi kullanan herkesin bu veya herhangi bir yan etki yaşayacağı anlamına gelmez.

Çok yaygın (10 kişide 1’den fazlasını etkiler)

 • Uygulama yerinde kızarıklık, kaşıntı veya yanma. Genel olarak, uygulama yerindeki herhangi bir cilt tahrişi, sürekli kullanımla iyileşir, ancak tahriş çok şiddetli ise, ya daha az krem ​​kullanmalı ya da tahriş giderilene kadar kullanımı günde bir keze azaltmalısınız.

Yaygın (100 kişide 1 ile 10 arasında 1’i etkiler)

 • Uygulama yerinde soyulma, kuruluk veya renk bozulması.

Yaygın olmayan (1000 kişide 1 ile 100 arasında 1’i etkiler)

 • Uygulama yerinde karıncalanma hissi, şişme veya dermatit.
 • Cilt pigmentasyonu kaybı.
 • Yağlı cilt.

Nadir (1000 kişide 1 ile 10.000 kişide 1 arasında görülür)

 • Astımı olan bazı kişiler astımlarının kötüleştiğini görebilir. Durumun bu olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza görünün.
 • Uygulama yerinde egzama, kabarcıklar veya ülserler.

Skinoren krem ​​çok az miktarda benzoik asit ve propilen glikol içerir, bunların her ikisi de ciltte tahrişe neden olabilir. Skinoren krem ​​ile ilişkili yan etkiler hakkında daha fazla bilgi için ilacınızla birlikte verilen hasta bilgi broşürünü okumalısınız.

Diğer İlaçlarla Birlikte Kullanımı

Bu ilacın diğer ilaçları etkilediği bilinmemektedir ve ağızdan alınan ilaçlarla birlikte kullanılması uygundur. Skinoren kremine ek olarak diğer akne kremlerini kullanmadan önce daima doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Skinoren Krem Fiyatı Ne Kadar?

2021 Yılına göre bu kremin fiyatı 131 tl’dir.

Doğal yollarla sivilce tedavisi

İlaç kullanmak istemiyorsanız doğal yollarla da sivilcelerinizi kolayca evde tedavi edebilirsiniz.

1. Üzüm

sivilce üzüm

Nisan 2016’da Advances in Dermatology and Allergology’de yayınlanan bir makaleye göre, kırmızı üzümlerin kabuğundaki resveratrol, Cutibacterium akneye karşı bakterisidal aktivite gösterdiği kanıtlandı.

2. Salatalık

sivilce Salatalık

Dr. Zeichner, sivilce durumunda “yağ bezinde ve folikülde iltihaplanma gelişerek ciltte kırmızı, kızgın yumrulara yol açar” diye açıklıyor. Dr. Derinin derinliklerinde sivilce geliştiğinde, “bir kist gelişebilir ve yağla dolabilir. Kist duvarı yırtılırsa ve yağ daha derin cilt katmanlarına maruz kalırsa, genellikle güçlü bir inflamatuar reaksiyon meydana gelir ”diyor.

Salatalık nasıl yardımcı olabilir?

Zeichner, “Salatalıkların cildi yatıştırıcı ve nemlendirici faydaları vardır, bu nedenle cildiniz sivilceden iltihaplanırsa, salatalık mütevazı bir sakinleştirici fayda sağlayabilir” diye belirtiyor Zeichner. Ancak altta yatan sivilceleri tedavi etmede etkili olmadıkları konusunda uyarıyor.

3. Bal

sivilce bal

Balın birçok iyileştirici özelliği vardır. Mayo Clinic’e göre, bazı insanlar onu doğal bir öksürük şurubu olarak ve boğaz ağrısını gidermek için kullanıyor.

Orta Asya Küresel Sağlık Dergisi’nde Ağustos 2016’da yayınlanan bir makaleye göre , in vitro çalışmalar balın antibakteriyel özelliklerinin yanıkların ve yara enfeksiyonlarının iyileşmesini destekleyebileceğini ve aknenin büyümesini engelleyebileceğini öne sürüyor.

Bu maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü ılık suyla durulayın. Ardından balı sürün ve 30 dakika cilde bırakın. Balı ılık suyla durulayın.

4. Yoğurt

akne yoğurt

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, Nisan 2015’te International Journal of Women’s Dermatology’de yayınlanan kanıtlar, yoğurt gibi fermente süt ürünlerinin cilt sağlığını geliştirebileceğini öne sürdü.

Yoğurt ayrıca akneyi engellediği gösterilen bir Probiyotik’tir. Maskeyi yapmak için 1 çay kaşığı bira mayası ile biraz sade yoğurdu karıştırarak ince bir karışım oluşturun. Cook-Bolden, “Tüm yağlı bölgelere iyice uygulayın ve 15 ila 20 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın, ardından gözenekleri kapatmak için soğuk su kullanın.”

5. Yulaf Ezmesi

akne yulaf ezmesi

Journal of Drugs and Dermatology’de Ocak 2015’te yayınlanan araştırmaya göre, yulaf ezmesinin anti-enflamatuar özellikleri doğal olarak yatıştırıcıdır ve kızarıklık, yanık, kaşıntı ve egzama gibi dermatolojik durumların neden olduğu tahrişi hafifletebilir.

Zeichner, yulaf ezmesinin cildi koruma, nemlendirme ve iltihap önleyici faydaları olduğunu söylüyor. “Sivilce tedavisinde özel olarak etkili değil, ancak kuru, iltihaplı cildi yatıştırmaya yardımcı olabilir. Tahriş edici olabilecek akne tedavileri kullanan hastalarım için genellikle yulaf bazlı nemlendiricileri tavsiye ederim”diye ekliyor.

2 çay kaşığı yulaf ezmesi, 1 çay kaşığı karbonat ve bir macun oluşturacak kadar suyu karıştırın. Macunu yüzünüzün her yerine sürün ve nazikçe ovalayın. Daha sonra iyice durulayın.

6. Zerdeçal

akne zerdecal

Cook-Bolden, güzel bir cilt için Hindistan’daki gelinlerin düğünlerinden önce geleneksel olarak zerdeçal maskesi kullandığını söylüyor.

Bunun nedeni baharat en anti-enflamatuar antimikrobiyal ve muhtemelen antioksidan özellikleri akne, saç dökülmesi, atopik dermatit, liken planus, kaşıntı ve benzeri cilt hastalıklarını yatıştırabilir.

Diğer yazımız olan uçuk ilacına da bir bakın deriz.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu