Hayvan Bakımı

Kediye Çiğ Yumurta Sarısı Verilir Mi?

Kediye çiğ yumurta sarısı verilir mi? Çiğ yumurta kediler için iyi değildir. Yumurtalar pişmediğinde Salmonella gibi bakterileri barındırabilirler. Çiğ yumurta akı kediler için kötü olabilir. Doktorlar “İçlerinde temel vitamin biyotini (B7 vitamini olarak da bilinir) bağlayabilen avidin adında bir protein var, bu nedenle kediler onu ememez” diye açıklıyor. Zamanla bu, vitamin eksikliğine neden olabilir ancak kedinize yemesi için pişmiş yumurta vermek tüm bu riskleri önler.

Kedi dostlarımızın bizden farklı sindirim sistemleri vardır ve bazı insan yiyecekleri toksik olmasa da hatta kedinin diyetine faydalı olsa da, diğer yiyecekler hemen ciddi sorunlara neden olabilir veya uzun vadeli etkileri olabilir. Yumurtalar insanlar için enerji sağlar, ancak bu diğer hayvanlar için güvenli oldukları anlamına gelmez.

Yumurtaların Sağlık Faydaları

Yumurta inanılmaz faydalarla doludur. Mükemmel bir protein kaynağı olmaktan iyi yağ asitleri ve vitaminlerle doldurulmasına kadar, bu ucuz besin milyonlarca şey pişirmek için harikadır. Yumurta, aslında birçok tarifi bir arada tutan “yapıştırıcıdır”.

B12, D ve B6 vitaminlerinin yanı sıra, bu vitamin açısından zengin yiyecek ayrıca demir, bakır ve çinko gibi tam bir diyet için gerekli olan minerallere sahiptir. Açıkçası, yumurtanın yapamayacağı pek bir şey yok.

Kediler Yumurta Yiyebilir mi?

Kediye Çiğ Yumurta Sarısı Verilir Mi

Kedinize yumurta ikram etmek güvenli midir?

Kısa cevap: Evet, ancak bir şekilde çırpılmış yumurta, haşlanmış yumurta veya pişmiş yumurta olmalıdır.

Kediler, iyice pişirildikleri sürece, insanların yumurtalarla aynı sağlık yararlarını alırlar. Çırpılmış yumurta kolayca sindirilebilir ve kedilerin yağsız kaslara ve enerjiye ihtiyaç duyduğu proteine ​​kolay erişim sağlar.

Kaliforniya, Oakland’daki Montclair Veteriner Hastanesi ve Holistik Veterinerlik Bakımının sahibi ve tıbbi direktörü olan DVM Dr. Gary Richter , “Kediler etoburdur, bu nedenle hayvan proteini sağlıkları için kritiktir. Kedi mamaları ağırlıklı olarak hayvansal ürünlerden yapılmalı.

İlginizi Çekebilecek Başlıklar
– Kediler ne yer? kedilerin yiyebileceği herşey!
– Yavru kediler ne kadar mama yemeli? Beslenme Tablosu

Ancak

İnsanlar gibi köpekler ve kedilerde de yumurtaya alerjisi olabilir. Kedinize birkaç gün yumurta vermeyi düşünün ve gıda alerjisi belirtileri olup olmadığına bakın . Bu, tahriş olmuş cilt veya kulak enfeksiyonları şeklinde ortaya çıkabilir. Değişen davranış belirtileri görürseniz, gıda alerjileri için veterinerinize danışın.

Kediye Çiğ Yumurta Sarısı Verilir Mi?

Kediye çiğ yumurta sarısı verilir mi sorusuna cevap hayır! Kedinize asla çiğ veya az pişmiş yumurta vermeyin. Çiğ veya az pişmiş yumurtalara, E. coli veya salmonella gibi kedinizi hasta edebilecek çok çeşitli patojenik organizmalar bulaşmış olabilir.

Yemek pişirirken bazen mutfağınızda kalıntı bırakabilirsiniz. Alanınızı iyice temizleyin, böylece kediniz kirli bulaşıklarınıza giremez ve pişmemiş bir yumurta yiyemez. Kedinize başka ne yedirmemelisiniz?:

 • Yuvalardan düşen kuşlar veya yumurtalar gibi hayvan leşlerinden kaçının.
 • Önceden uygun şekilde pişirilmemiş diğer yiyeceklerle etkileşime girme ihtimaline karşı, kedinizi beslemeden önce ellerinizi iyice yıkayın.
 • Her gün yenmemiş (insan veya kedi!) Yiyecekleri atın.

Kediler Yumurta Sarısı Yiyebilir mi?

Yumurta sarısı, yumurtanın besin maddelerinin çoğunu sağlar! Yumurtanın geri kalanı gibi, yumurta sarısı iyice pişirildiği sürece tüketilebilir. Çiğ yumurta sarısı, gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilir.

Ve evet, kediler de yumurta beyazı yiyebilir.

Diğer Sağlıklı Atıştırmalık Fikirleri

Kediye çiğ yumurta sarısı verilir mi sorumuza cevap aldığımıza göre kedilerimiz için diger sağlıklı beslenme faktörlerine bakmaya ne dersiniz?

Kediniz için normal konserve veya kuru mamaların ötesinde sağlıklı atıştırmalıklar arıyorsanız, çeşitli seçenekler vardır. Ancak, bir rutine sadık kalmayı sevdikleri zaman kedinizi ilgisiz bulabilirsiniz.

Dr. Richter, “Besinsel olarak uygun olduğu sürece kedilere insan yemeği verilmemesinin hiçbir nedeni yok” diyor. Bununla birlikte, kediler ne yiyecekleri konusunda çok spesifik olma eğilimindedir ve tutarlılığı severler. Çoğu, diyetlerindeki değişiklikler konusunda hevesli değil.”

ASPCA’ya göre bu muameleler kediler için toksik değildir:

 • Et (PetMD’ye göre pişmiş hindi, sığır eti, tavuk ve bazı yağsız şarküteri etleri en iyi sonucu verir)
 • Kabak
 • Kereviz
 • Yulaf
 • Havuçlar
 • Yeşil biber
 • Ispanak
 • Bezelye (Genellikle kediler ve köpekler için önceden paketlenmiş birçok mamada vitamin dolu katkı olarak bulunur)
 • Kabak
 • Brokoli

Bununla birlikte, kedinizin hala bir etobur olduğunu ve uygun şekilde formüle edilmiş kedi maması yerine sebzeleri doldurursa hayati besin maddelerini kaçıracağını unutmayın.

Dr. Richter, “Kedilerin yediklerinin büyük çoğunluğu dengeli bir diyet olmalıdır” diyor. “Genel olarak, ikramlar dengeli değildir ve günlük alımlarının önemli bir bölümünü oluşturmamalıdır.”

Kediler Nasıl Beslenmeli?

Kedinizi sağlık testlerinden geçmiş mamalar ile besleyebilirsiniz. Birçok kedinin sevdiği yemek balık ancak günlük beslenme için kabul edilebilir bir besin değildir.

Kedim Zehirlenirse Ne Yapmalıyım?

Derhal veterinerinize başvurun. Hastalık belirtilerini beklemeyin, çünkü o zamana kadar kediniz hayatta kalamayacak kadar hasta olabilir. Zehri görebiliyorsanız hemen kedinizi ondan uzaklaştırın. Mümkünse, veterinerin bir tedavi yöntemi seçmesine yardımcı olmak için veteriner randevunuza giderken yanınızda zehirlendiği besinden bir örnek alın.

Veterineriniz sizden kedinizi hemen içeri getirmenizi isteyebilir veya telefonla tavsiye verebilir. Kedinizi kusmaya zorlamak veya teşvik etmek yardımcı olmayabilir ve kedinizin semptomlarını kendiniz tedavi etmeye çalışmamalısınız.

Kediye çiğ yumurta sarısı verilir mi yazımız bu kadardı. Yazımızı beğendiyseniz lütfen sosyal medyada paylaşınki her kes bu faydalı bilgiden yararlansın.

Diger yazımız Kedilerde ağız iltihabına ne iyi gelir dikkatinizi çekecektir.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu