Hayvan Bakımı

Kedi tüy dökümü engelleme (Sadece 10 dakika ayırın)

Kedi tüy dökümü engelleme konusu her hayvanseverin problemi olan bir durumdur. Kedilerde tüy dökülmesi neredeyse her evde ortak bir sorun haline gelmiş durumda. Bu durumda dikkat edilmesi gerekenler dökülen tüy miktarı mevsim ile olan ilişkisi ve dökülen tüylerin sağlıklı tüyler mi? Yoksa öyle tüyler mi? Olduğunun anlaşılabilmesi gerçekten çok önemlidir. Mevsime bağlı tüy dökülmeleri kedi ve köpeklerde fizyolojik olarak yılda 2 defa görülmektedir. Bunun dışındaki döküntüler çeşitli hastalıklardan veya yeterli bakım ve besleme şartlarında barındırılmayan hayvanlarda görülmektedir.

Kedi tüy dökümü engelleme

Kedide tüy dökülmesi hangi hastalıklarda görünmeye başlar?

Nedir peki bu çeşitli hastalıklar?

  • Mantar enfeksiyonları
  • Uyuz enfestasyonları
  • Parazitel etkenler
  • Hormonal bozukluklar
  • Alerjik dermatitler

Peki bu hastalıkları görülen hayvanlarda ne gibi bir belirtiler oluyor? Deride kızarıklık, Tüylerde matlık ve yoğun bir tüy dökülmesi görülmektedir. Eğer bu hastalıklardan herhangi biri kedinizde görünüyorsa. O zaman evcil dostumuz biraz ilgisiz ve bakımsız kalmıştır demektir. kedilerin düzenli taranmaması durumunda da tüy dökülmeleri görülmektedir. Bu durumda dökülen tüyler genellikle ölü tüyler veya dökülme yüz tutmuş tüylerdir. Bu tüylerin uygun tarak veya fırçalarla düzenli olarak taranması durumunda bu tüy döküntüleri azalacaktır. Taranarak ayrılmayan ölü tüyler sağlıklı tüylerle birleşip keseleşerek topak haline gelirler. Bu topaklaşma sonucu deri hava alamaz ve daha büyük tüy döküntülerine neden olur.

Tüylerin her gün veya gün aşırı uygun tarak veya fırçalar ile en az 10 dakika taranması tüy dökülmesi problemlerini ortadan kaldıracaktır.

Aynı zamanda bu düzenli tarama kedinizin derisinden herhangi başka bir problemi olduğu zaman da sizin erken teşhis etmenize neden olacaktır. Çünkü bazen pire alerjileri, egzamalar, mantarlar veya yaralanmalar tüyler arasında gizlenmektedir. Bu şekilde düzenli taramalar sonucunda bunun erken teşhisini siz kendiniz hekiminize daha güzel bir şekilde açıklayabileceksiniz.

Kedi tüy dökümü engelleme

Başka bir nedeni ise beslenme hatalarıdır

İçeriği dengeli bir biçimde hazırlanmayan ,yetersiz ve kalitesiz gıdalarla beslenme sonucunda da yoğun bir şekilde tüy dökülmeleri görünmektedir. Protein, vitamin mineral, esansiyel yağ asiti değerleri biçimde qıdanın içinde bulunmadığı zaman yemden yaralanamaz. Yemden yararlanamadığı durumda da yoğun bir şekilde tüy döküntüleri görülmektedir. Bu hususla bütün bu gıda maddelerini tam ve dengeli biçimde içeren gıdalar ile beslenme sonucunda tüy döküntülerinin azaldığı deneysel olarak kanıtlanmıştır. Son olarak sağlıklı parlak ve dökülmeyen tüyler için deri ve tüy sağlığını destekleyen aynı zamanda koruyan bazı besin takviyeleri ne kullanmamız sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Peki bunlar neler? Vitamin minareller, Omega 3, Omega 6, esansiyel yağ asitleri sizin işinizi kolaylaştıracak, deri ve tüy sağlığını destekleyecektir. Kedi tüy dökümü engelleme yazımız bu kadardı. Okuduğunuz için teşekkürler.

Her hangi bir sorununuz olursa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu