Faydalı Bilgiler

Aloe Vera Kışın Nerede Durmalı? Aloe Vera Bakımı

Aloe vera kışın nerede durmalı? Ve daha fazlasını yanıtlamaya çalışacağız.

İnsanlar, kelimenin tam anlamıyla binlerce yıldır aloe vera bitkileri (Aloe barbadensis) yetiştiriyorlar. Dünyada en çok kullanılan şifalı bitkilerden biridir.

Dikenli etli bitki, Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin güney ve batı bölgelerinde kuru, tropikal iklimlerde doğal olarak yetişir.

Aloe bitkisinin 300’den fazla türü vardır, ancak Aloe barbadensis (aloe vera olarak da bilinir) en iyi bilinendir ve iyileştirici özellikleri nedeniyle sağlık ve güzellik dünyasında ödüllendirilir.

Dikenli etli bitki, Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin güney ve batı bölgelerinde kuru, tropikal iklimlerde doğal olarak yetişir.

Yüzyıllar önce insanlar, bitkinin güzel görünmekten daha fazlasını sunabileceğini fark ettiler.

Eylül 2019’da SAGE Open Medicine’de yayınlanan başka bir makaleye göre, aloe veranın içinde bulunan jel ve meyve suyu, cilt sorunlarından sindirim sorunlarına kadar her şeyin tedavisine yardımcı olmak için kullanılan popüler bir bitkisel ilaç haline geldi.

Aloe veranın tarihine ve potansiyel faydalarına bir göz atalım.

Aloe Vera Kışın Nerede Durmalı

Aloe Vera Nedir ve Nereden Gelir?

Aloe vera iyileştirici özellikleriyle en az 6000 yıldır bilinmektedir.

Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne (NCCIH) göre, bitki ilk günlerde bir “ölümsüzlük bitkisi” olarak biliniyordu ve Mısır firavunlarına cenaze hediyesi olarak sunuldu.

Araştırmalar, zamanla birçok coğrafi bölgeden gelen grupların Kızılderililer, Çinliler, Meksikalılar ve Kuzey Amerikalılar da dahil olmak üzere aloe vera kullandığını gösteriyor.

Bu günlerde, aloe’nin arkasında koca bir endüstri var.

Suları kozmetikte ve nemlendirici, sabun, tıraş kremi ve güneş losyonu gibi kişisel bakım ürünlerinde kullanılmaktadır.

Muhtemelen hemen akla gelen aloe vera ürünü, eczane raflarında stoklanan parlak yeşil jeldir.

Muhtemelen aloe veranı bir güneş yanığını yatıştırmak için kullandınız.

“Bir aloe bitkisini nasıl yetiştirebilirim?” Diye merak ediyorsanız Size evinizde bir aloe bitkisine bakmanın kolay olduğunu söylemek istiyoruz.

İnsanlar Ne Tür Aloe Vera Kullanır?

Aloe vera bitkisinin tıbbi olarak yararlı iki parçası vardır.

Önce yapraklar şeffaf bir jel ile doldurulur. Bu jel bitkiden elde edilir ve genellikle ciltte yanıkların ve çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Jel ayrıca ağızdan alınmak üzere sıvı veya kapsül formunda da pazarlanmaktadır.

Bitkinin ürettiği ikinci maddeye aloe lateks denir.

Bu, bitki yaprağının dış yüzeyinin hemen altında bulunan sarı hamurdur.

Aloe lateksinin müshil özelliklerine sahip olduğu gösterilmiştir ve genellikle kabızlığı tedavi etmek için ağızdan alınır.

Aloe vera trendlerindeki son gelişmeler, aloe vera suyu gibi aloe bazlı içeceklerin piyasaya sürülmesidir.

Aloe vera kendi başına acı bir tada sahip olabilir, bu nedenle birçok marka şişeye tat veya tatlandırıcılar katacaktır.

Şeker eklenmediğinden emin olmak için şişenin malzemeler listesine bir göz atın.

Aloe Vera’nın Sağlık Faydaları Nelerdir?

Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü’ne (NIEHS) göre, aloe veraya laksatif özelliklerini veren ve kabızlığı giderebilen bir antrakinon olan aloin lateksi içerir.

Kabızlık, birinci basamak hastalarında yaygın olarak görülen bir semptomdur ve ayrıca irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi kronik sindirim koşullarında ortaya çıkar.

Journal of Neurogastroenterology and Motility’de Ekim 2018’de yayınlanan üç randomize kontrollü çalışmanın analizi, aloe veranın IBS’de bu semptomla ilgilenenler de dahil olmak üzere kabızlığı olan kişiler için yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

Bu, aloe veranın müshil etkisinden ve bağırsak lümenindeki suyu artırma kabiliyetinden kaynaklanmaktadır.

Sedef hastalığı ve sivilce gibi cilt rahatsızlıklarının tedavi edebilir

Aloe kremlerinin cilt üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır ve kaşıntı, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Aloe vera ile ilgili geçmiş bir incelemede, araştırmacılar bitkinin prostaglandin E2 üretimini engelleyebildiğini belirtti.

Bunlar, yalnızca iltihaplanma sürecinde rol oynamakla kalmayan, aynı zamanda yağ bezlerinde de aktif olan ve muhtemelen iltihaplı cilt koşullarına katkıda bulunan lipidler, diğer geçmiş araştırmalara dikkat çekiyor.

Aloe Vera Kışın Nerede Durmalı?

Aloe Vera yaz ve kış aylarında balkonda durmalıdır.

Evin içerisinde saklamak önerilmez. Sizin bahçeli bir eviniz varsa bahçenizde de bakabilirsiniz.

Yazın yari gölgeli bir ağaç gölgesinde saklayabilirsiniz.

Antalya gibi bir sıcak şehirde yaşıyorsnız kesinlikle güneşin altında saklamayın.

Yaprakları sıcaktan incelir ve kırımızı bir renk alır.

Güneş Yanığı Giderici

Bazı insanlar güneş yanığını yatıştırmak için aloe veranın üzerine yemin eder.

Jelin soğutma etkisini kendiniz deneyimlemiş olabilirsiniz ve Cilt Kanseri Vakfı’na göre aloe vera, hafif güneş yanıklarını yatıştırmak için genellikle güvenlidir.

Ancak cildin iyileşmesini hızlandırabileceği iddiasını destekleyen araştırmalar azdır.

Örneğin, geçmişte yapılan küçük bir çalışmada, laboratuvar kaynaklı güneş yanığından sonra topikal olarak uygulanan aloe veranın, plaseboya kıyasla kızarıklığı azaltmada bir etkisi olmadığını buldu.

Yara iyileşmesi

Aloe vera güneş yanıklarının tedavisinde etkili olmasa da, birinci veya ikinci derece yanıklardan sonra biraz rahatlama sağlayabilir.

371 güneş yanığı hastasından oluşan dört kontrollü klinik çalışmanın gözden geçirilmesinde, araştırmacılar yanıklarına aloe vera uygulayan hastaların iyileşme sürelerinin kontrol grubuna göre yaklaşık dokuz gün daha kısa olduğunu buldular.

Mide ekşimesi rahatlaması

Geleneksel Çin Tıbbı Dergisi’nde Aralık 2015’te yayınlanan bir pilot denemede, araştırmacılar, bir şurup içindeki standart bir aloe vera özütünün mide ekşimesi, geğirme ve kusma dahil olmak üzere gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) çeşitli semptomlarını azalttığını buldu.

Bunun nedeni, GERD’nin iltihaplanma ile bağlantısı olabilir.

Aloe vera, geçmiş araştırmaların notlarına göre, hayvanlarda ve IBD (irritabl bağırsak hastalığı) olan hastalarda bazılarında çalışılan anti-inflamatuar özelliklere ve antioksidan ve anti-ülser özelliklerine sahiptir.

Düşük Kan Şekeri

Geçmişte yapılan bir klinik araştırmada, iki hafta boyunca her gün iki yemek kaşığı aloe vera suyu içmenin, tip 2 diyabetli insanlar arasında kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardımcı olduğu bulundu.

Çalışma katılımcılarının trigliserid seviyeleri de iyileşti.

Bu, diyabetliler için ek fayda sağlayabilir: Trigliserit ve kolesterol anormallikleriyle bağlantılı olan kalp hastalığı geliştirme riski artmış durumda.

Bir aloe vera bitkisinin bakımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Aloe Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Aloe vera kışın nerede durmalı bildiğimize göre şimdide Aloe Vera nasıl yetiştirilir buna bakalım.

Aloe vera bitki bakımının ilk adımı, bu bitkinin etli olduğunu fark etmektir.

Kaktüsler gibi, sulu meyveler de kuru koşullarda en iyisini yapar. Aloe vera bitkileri yetiştirirken, onları bir kaktüs saksı toprağı karışımına veya ek perlit veya inşaat kumu ile değiştirilmiş normal bir saksı toprağına dikin.

Ayrıca, tencerede bol miktarda drenaj deliği olduğundan emin olun. Aloe vera bitkileri su birikmesine tahammül edemez. Aloe vera ev bitkilerinin bakımında önemli olan şey, saklandığı yerin uygun ışığa sahip olmasıdır.

Aloe vera bitkileri parlak ışığa ihtiyaç duyar, bu yüzden en iyi sonucu güneye veya batıya bakan pencerelerde yaparlar.

Bir aloe bitkisinin nasıl yetiştirileceğinin bir diğer önemli yönü, bitkinin uygun şekilde sulanmasıdır.

Aloe vera bitkisinin toprağının sulanmadan önce tamamen kurumasına izin verilmelidir.

Aloe bitkisi sulandığında, toprak iyice ıslatılmalı, ancak suyun topraktan serbestçe akmasına izin verilmelidir.

Bir aloe bitkisinin ölmesinin en yaygın nedeni, sahiplerin çok sık su alması veya suyun boşalmasına izin vermemesidir.

Aloe vera bitki bakımı rutininizin bir kısmına gübreleme eklemeye karar verirseniz, aloe vera bitkileri ilkbaharda yılda bir kez gübrelenebilir.

Aloe vera bitkileri yetiştirmek sadece kolay değildir, aynı zamanda ailenizde küçük yanık ve kızarıklıkların tedavisine yardımcı olabilecek bir bitki sağlayabilirsiniz.

Artık bir aloe vera bitkisinin bakımı hakkında biraz daha fazla şey bildiğinize göre, bu sevimli ve yararlı bitkiden asla mahrum kalmanıza gerek yok.

Aloe vera kışın nerede durmalı yazımız bu kadardı. Diger yazımıza mutlaka bakmalısınız Soğuk Havada Neden Ağzımızdan Buhar Çıkar?

Cemsid Esedov

Şirketler kendine ayrı seo uzmanı, ayrı yazar ve ayrı geliştirici tutar. Bu üçüyle de bir yere varamayabilir. Ben bunun hepsini tek başıma yaparak başardığıma inanıyorum ve size daha iyi yerlere geleceğimin sözünü veriyorum.
Başa dön tuşu